Jak odpowiedzieć na zmienne warunki rynkowe? Poznaj mechanizm działania produktów strukturyzowanych

Udostępnij

Podczas konferencji i targów Invest Cuffs 2023 w Krakowie odbyła się prelekcja Bartosza Sańprucha – eksperta Grupy ING, Mariusza Adamiaka – eksperta Grupy Raiffeisen Bank International i Krzysztofa Sosnowskiego – Senior Product Managera w Dziale Rozwoju Rynku GPW.

Prelekcja dotyczyła produktów strukturyzowanych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Produkty strukturyzowane na GPW – podstawowe informacje

Produkty strukturyzowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie pojawiły się w 2012 roku. Od tego czasu zarówno liczba notowanych instrumentów, jak i liczba inwestorów indywidualnych dynamicznie rosła.

Co istotne, w 2020 roku aktywność inwestorów w obszarze produktów strukturyzowanych znacząco wzrosła, a w 2022 roku obroty po raz pierwszy przekroczyły 3 miliardy złotych.

Zdecydowanie najczęściej wybierane przez inwestorów są produkty, których instrumentem bazowym jest indeks. Na drugim miejscu plasują się akcje. Co ciekawe, na pierwszym miejscu plasuje się niemiecki indeks DAX. Na drugim zaś WIG20, a na trzecim – indeks NASDAQ 100.

Certyfikaty Turbo alternatywą dla aktywnych inwestorów

Certyfikaty Turbo to instrumenty z dźwignią finansową, które pozwalają odpowiedzieć na zmienne warunki rynkowe i wykorzystywać zmiany kursów instrumentów bazowych – zarówno jeśli chodzi o wzrosty, jak i spadki.

Handel Certyfikatami Turbo możliwy jest za pomocą dowolnego konta maklerskiego dającego dostęp do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Ponadto, Certyfikatami Turbo można handlować także za pomocą kont IKE i IKZE. Co istotne, Certyfikaty Turbo notowane są w złotówkach.

Certyfikat Turbo przede wszystkim wiernie śledzi kurs instrumentu bazowego. Co jednak bardzo ciekawe, Certyfikaty Turbo mają wbudowane zlecenia Stop Loss. Kupując dany certyfikat możemy określić wysokość tej bariery – zawsze mamy kilka opcji do wyboru. Warto dodać, że ta bariera aktualizowana jest na pierwszej sesji danego miesiąca.

Ponadto, zmienna w trakcie sesji jest także dźwignia. Zależy ona od relacji instrumentu bazowego do ceny Certyfikatu Turbo. W praktyce, dźwignia rośnie, kiedy kurs instrumentu bazowego zbliża się do bariery, natomiast spada, kiedy się oddala.

Co istotne, emitent wypuszcza ograniczoną liczbę Certyfikatów Turbo. Jeśli sprzeda wszystkie, to wycofuje swoją ofertę sprzedaży i nowi inwestorzy będą mogli dany certyfikat kupić tylko ewentualnie na rynku wtórnym.

Certyfikaty Faktor alternatywą do Certyfikatów Turbo

Certyfikaty Faktor to instrumenty z dźwignią finansową, które pozwalają odpowiedzieć na zmienne warunki rynkowe i wykorzystywać zmiany kursów instrumentów bazowych – zarówno jeśli chodzi o wzrosty, jak i spadki.

Certyfikat Faktor przede wszystkim wiernie śledzi kurs instrumentu bazowego. Za jego pomocą można zatem inwestować w indeksy giełdowe, akcje czy surowce. W przeciwieństwie do Certyfikatów Turbo, w Certyfikatach Faktor dźwignia finansowa jednak jest stała.

Ze stałą dźwignią w Certyfikatach Faktor wiąże się tak zwany efekt kumulatywny. Polega on na tym, iż jeśli cena instrumentu bazowego rośnie, to cena Certyfikatu Faktor rośnie jeszcze bardziej (wzrosty są pomnożone o wysokość dźwigni finansowej).

Efekt kumulatywny powoduje jednak, że gdy nie mamy jednoznacznego trendu na instrumencie bazowym, to Certyfikat Faktor zachowuje się w sposób niekorzystny dla inwestora.

Dla przykładu, jeśli cena akcji jednego dnia spadła ze 100 złotych do 90 PLN, a następnego powróciła do 100 złotych, to cena Certyfikatu Faktor z dźwignią 3 kosztującego 10 złotych najpierw spadła do 7 PLN, a następnie wzrosła tylko do 9.33 PLN – czyli nie wróciła do początkowej ceny.

Z tego powodu podstawowym przeznaczeniem Certyfikatów Faktor jest krótkoterminowe podążanie za trendem.

Certyfikaty Tracker alternatywą dla funduszy ETF

Certyfikaty Tracker wiernie naśladują natomiast kurs instrumentu bazowego. W tym przypadku nie mamy do czynienia z dźwignią finansową, dlatego są one produktem dla inwestorów poszukujących pasywnych rozwiązań z ekspozycją na indeksy giełdowe lub surowce.

Co istotne, gdy instrumentem bazowym w przypadku Certyfikatów Tracker jest kontrakt terminowy, to trzeba mieć świadomość, iż mają one wyznaczone terminy wygaśnięcia. Oznacza to, że emitenci mają wtedy obowiązek zamknąć obecne kontrakty terminowe, a następnie kupić nowe.

W praktyce, możemy mieć tutaj do czynienia z dwoma scenariuszami. Pierwszy z nich to contango – występuje ono, gdy kolejny kontrakt terminowy jest droższy. Drugi scenariusz to backwardation – sytuacja, w której kolejny kontrakt terminowy jest tańszy.

W konsekwencji, aby zapobiec skokowej zmianie ceny Certyfikatu Tracker w wyniku takiego rolowania kontraktu, dostosowaniu ulega mnożnik. Oznacza to, że zmienia się współczynnik udziału inwestora w instrumencie bazowym.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym wykładem, nagranie znajduje się poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również