Jak inwestować w zegarki, aby zarobić? – inwestowanie alternatywne

2309
Luksusowy zegarek marki Rolex

Rynek inwestycji alternatywnych w ostatnim czasie stał się tak popularny, jak nigdy dotąd. W zasadzie nie powinno to zaskakiwać, ponieważ lokowanie środków na lokatach i kontach oszczędnościowym aktualnie w najmniejszym stopniu się nie opłaca, a zgodnie z każdym wartościowym poradnikiem dotyczącym inwestowania, należy dywersyfikować swoje inwestycje, więc ulokowanie kapitału wyłącznie w rynek akcji czy nieruchomości nie jest rozsądnym rozwiązaniem.

Co więcej, wśród alternatywnych instrumentów inwestycyjnych absolutnie każdy znajdzie coś dla siebie. Jednym z najciekawszych rozwiązań, o których mało kto w ogóle myśli w kontekście lokowania swoich oszczędności, w celu wygenerowania zysków, jest inwestowanie w zegarki. Mówi się, że czas to pieniądz, prawda? Okazuje się, że dobrze dobrany czasomierz także może zapewnić satysfakcjonującą stopę zwrotu w przyszłości. Jak zatem skutecznie inwestować w zegarki? Czy opłaca się zainteresować tą alternatywną inwestycją? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Na te pytania, odpowiedzi zostaną zaprezentowane poniżej:

Inwestowanie w zegarki – podstawowe informacje

Oczywiście mówiąc o inwestowaniu w zegarki nikt nie ma na myśli pójścia do zegarmistrza i zakupu jednego z seryjnych modeli. Co zatem wpływa na cenę danego zegarka? Jak zwykle w przypadku tego rodzaju inwestycji, kluczem jest marka i rzadkość występowania. Liczy się prestiż producenta, a im bardziej unikalny zegarek, tym lepiej dla posiadacza. Zyskują na wartości zazwyczaj zegarki stare, ale także z tych nowszych, największe ceny na rynku wtórnym już w niedługim czasie po premierze uzyskują limitowane edycje najbardziej prestiżowych czasomierzy.

Indeksy rynku zegarków kolekcjonerskich

Czy rynek inwestycyjny zegarków można wycenić? W tym celu służy Knight Frank Luxury Investment Index. Wykazał on, że wartość nowych luksusowych zegarków na rynku wtórnym w ciągu ostatniej dekady wzrosła o 63%.

Z kolei rynek inwestycyjnych zegarków vintage bada brytyjska firma Coutts. Wykazała ona, że wartość klasycznych zegarków w latach 2005-2020 wzrosła średnio o 130%, a przeciętne roczne tempo wzrostu wyniosło 6%.

W takim razie zegarki jakich marek mają największy potencjał inwestycyjny?

Marki zegarków, które najbardziej zyskują na wartości

Rolex Zegarek Rolex serii GMT-Master

Pierwszym producentem, którego czasomierze w znakomitej większości przypadków stanowią doskonałą lokatę kapitału i generują satysfakcjonującą stopę zwrotu, jest legendarny Rolex. Została ona założona w 1905 roku w Szwajcarii. Jako druga firma zegarmistrzowska na świecie wprowadziła automatyczny naciąg do zegarków. Swoją sławę Rolexy zawdzięczają jednak nie tylko niezawodności i eleganckiemu wykonaniu, ale też występom w kolejnych odsłonach filmowej serii, której bohaterem jest James Bond. Rolex miał również swój udział w eksploracji najwyższych szczytów górskich. Gdy w 1953 roku sir Edmund Hillary jako pierwszy człowiek na świecie stanął na szczycie Mount Everest, jego nadgarstek opinał zegarek szwajcarskiej firmy, co tylko dowodzi o niezawodności czasomierzy tej marki.

Najpopularniejsze serie zegarków Rolex wśród kolekcjonerów, to Submariner, Daytona, GMT-Master czy Yacht-Master. Rolex Daytona z 1968 roku, którego nosił na nadgarstku Paul Newman, został w 2017 roku sprzedany na aukcji za 17,8 miliona dolarów. To jednak nie wszystko. Jeszcze kilka lat temu, aby kupić sportowy zegarek Rolex w oficjalnym salonie marki, trzeba było czekać wiele lat na liście oczekujących. Obecnie nabyć mogą go w Polsce jedynie osoby, które mają odpowiednią historię współpracy z firmą. Prowadzi to do tego, że cena takiego modelu szybuje w górę już w momencie wyjścia ze sklepu, najczęściej można go sprzedać na rynku wtórnym nawet za trzykrotnie wyższą cenę.

Patek Philippe

Patek Philippe to marka produkująca zegarki założona w I połowie XIX wieku przez polskiego imigranta – Antoniego Patka. Firma zyskała rozgłos w 1851 roku, kiedy jej londyńską wystawę odwiedziła królowa Wiktoria i zachwyciła się jej produktami. Od tego momentu zamówienia zaczęły rosnąć lawinowo, Patek Philippe stało się ulubioną manufakturą światowej arystokracji. W 1868 roku firma, jako jedna z pierwszych na świecie, zaczęła produkować zegarki na rękę.

Do dziś czasomierze tej marki są uznawane za jedne z najbardziej ekskluzywnych na świecie. W listopadzie 2019 roku na aukcji w Genewie model Patek Philippe Grandmaster Chime 6300A-010 został sprzedany za 28,2 milionów euro, co czyni go najdroższym zegarkiem w historii. Poprzedni rekord także należał do tej firmy.

Na rynku znajdziemy jednak zegarki od Patek Philippe o znacznie niższych cenach. Ceny najtańszych modeli zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych, a praktycznie każdy czasomierz tej marki z czasem zyskuje na wartości, ponieważ staje się niezwykle pożądany przez kolejnych kolekcjonerów.

Breitling Zegarek marki Breitling

Breitling to szwajcarska firma, która zajmuje się produkcją zegarków od 1884 roku. Obecnie zegarki produkowane w 5 luksusowych liniach – Professional, Aeromarine, Windrider, Navitimer i Breitling for Bentley – wypuszczane są na rynek w łącznej liczbie 150 tys. egzemplarzy. Wśród kolekcjonerów najbardziej pożądane są Breitlingi z serii Navitimer, które oryginalnie produkowano dla pilotów wojskowych. W ramach ciekawostki warto dodać, że w 2013 roku pewien Brytyjczyk kupił na wyprzedaży garażowej za 25 funtów zegarek marki Breitling. Po wykonaniu ekspertyzy okazało się, że był to dokładnie ten model, który na nadgarstku nosił Sean Connery w “Operacji Piorun”, czyli jednej z części przygód Jamesa Bonda. Na aukcji zegarków egzemplarz ten osiągnął cenę przekraczającą 100 tysięcy funtów.

Pozostałe

Inne marki zegarków, na inwestycji których “trudno nie zarobić”, to:

  • Omega
  • Audemars Piguet
  • Jaeger-LeCoultre
  • Piaget
  • Cartier
  • Vacheron Constantin
  • Breguet
  • Richard Mille
  • Tudor
  • Hublot
  • Panerai
  • Ulysse Nardin.

Jak inwestować w zegarki, aby dobrze zarobić? Zegarek Omega Seamaster

Po pierwsze wiedza

Konieczną i podstawową umiejętnością jest rozpoznawanie modeli i znajomość ich szczególnych cech, która pozwoli odróżnić oryginał od falsyfikatu. Na dodatek ciągle musimy pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie. Warto także śledzić najnowsze premiery i trendy. Głód wiedzy jest bardzo ważny, bowiem świat zegarków jest tak barwny i różnorodny, że nie sposób poznać go w stu procentach. Dlatego warto znaleźć sobie w nim własną niszę, w której staniemy się specjalistą. Możemy poświęcić swoją uwagę zegarkom związanym z daną tematyką, czasomierzom z danego okresu, albo skupić się na kilku ulubionych markach.

Co więcej, zanim zdecydujemy się na zakup danego zegarka, należy upewnić się, że posiada on cechy, które mogą zadecydować o przyszłym wzroście jego ceny. Sprawdźmy zatem, do kogo wcześniej należał, czy jest zabytkowy, czy pochodzi z limitowanej serii, czy ma skomplikowany mechanizm albo unikalne elementy wykończenia.

Pamiętaj o sprawdzeniu autentyczności

Dodatkowo, poprośmy kontrahenta o papiery potwierdzające autentyczność zegarka lub zasięgnijmy w tej kwestii rady eksperta. Pomocni bywają tutaj antykwariusze (niektórzy zajmują się wyłącznie zegarkami vintage) i zegarmistrzowie. W zdecydowanej większości przypadków nie powinno być jednak żadnych problemów z dokumentacją. Poważni kolekcjonerzy prowadzą książeczki serwisowe zegarków, starają się także zachowywać oryginalne opakowania, dowody zakupu i karty gwarancyjne. Po zakupie zegarka, my – jako inwestorzy – również musimy o tym pamiętać.

Znajdź dobrego zegarmistrza Mechanizm zegarka

Luksusowy zegarek naprawiany z wykorzystaniem byle jakich, nieoryginalnych części, ogromnie traci na wartości. Należy zatem mieć pod ręką zaufanego fachowca, który nie pójdzie na łatwiznę, gdy dostanie od nas zlecenie, i – co nawet ważniejsze – niczego w tak wartościowym sprzęcie nie uszkodzi. Porządny specjalista może również pomóc w ocenie stanu danego czasomierza.

Zalety inwestowania w zegarki

Możliwość użytkowania czasomierza

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na fakt, że zegarki można użytkować pomiędzy kupnem a sprzedażą. Zwłaszcza te używane modele vintage nie tracą w ten sposób na wartości. Co więcej, w przypadku kiedy jest się fanem zegarków – a większość mężczyzn absolutnie uwielbia ten rodzaj biżuterii – można połączyć inwestowanie z realizowaniem swojego hobby, a nie ma nic przyjemniejszego niż zarabianie pieniędzy na swojej pasji.

Brak korelacji z rynkiem kapitałowym i finansowym

Co więcej, w przypadku zegarków z całą pewnością sprawdza się wspomniane już wcześniej określenie “czas to pieniądz”. Z czasem zegarki od wyżej wymienionych producentów, zwłaszcza limitowane edycje, po prostu muszą znacząco zyskiwać na wartości, ponieważ liczba kolekcjonerów z każdym rokiem rośnie, a czasomierze z poprzednich lat będą mogli oni nabyć wyłącznie na rynku wtórnym, gdzie ich ilość będzie bardzo ograniczona. Z tego powodu nie występuje korelacja między cenami zegarków, a aktualną koniunkturą rynku kapitałowego – wahania kursów związane z sytuacją na giełdach tutaj nie występują.

Horyzont inwestycyjny i płynność rynku luksusowych zegarków Zegarek marki Tudor

Obie powyższe kwestie są dość względne i nie można wyciągnąć tutaj jednoznacznych wniosków. Zegarki to przedmioty kolekcjonerskie, które sprzedawane są zazwyczaj pojedynczo, nieraz na zamkniętych aukcjach, nie sposób zatem mówić tutaj o konkretnych cyklach, w których łatwiej sprzedać dany czasomierz lub z całą pewnością stwierdzić kiedy zacznie on zyskiwać na wartości. Jednak w przypadku wyżej wymienionych marek, z płynnością rynku nie powinno być najmniejszego problemu, kolekcjonerzy cały czas poszukują czasomierzy vintage tych marek oraz limitowanych edycji z ostatnich lat. Ważne, aby posiadać wszystkie dokumenty potwierdzające autentyczność produktu oraz aby był on zachowany w dobrym stanie.

Nowe zegarki

W przypadku nowych zegarków, najlepiej celować w ściśle limitowane edycje kolekcjonerskie od wyżej wymienionych producentów. Na ogół ich wartość zaczyna wyraźnie rosnąć od chwili zakupu, a chętnych do nabycia po wyższej cenie nie zabraknie. Co ważne, w przypadku nowych zegarków, których jesteśmy pierwszymi właścicielami, warto powstrzymać się od ich użytkowania. Zdecydowanie najwyższą wartość będą utrzymywać, gdy nie znajdziemy na nich żadnych śladów, że były noszone na nadgarstku. Powinno się je zatem trzymać w bezpiecznym miejscu, w stałej pokojowej temperaturze i niskiej wilgotności. Co więcej, należy je regularnie nakręcać i oddawać na przeglądy do zaufanego zegarmistrza.

Używane zegarki vintage

Jeśli mowa o używanych zegarkach vintage, to z całą pewnością lepiej poczekać od kilku do kilkunastu lat – o ile będziemy dbać o taki luksusowy czasomierz z historią, to z każdym rokiem będzie on wyraźnie zyskiwać na wartości, czas tutaj będzie naszym sprzymierzeńcem.

Czy zatem warto inwestować w zegarki?

Oczywiście, że tak to świetna okazja, by lepiej poznać sztukę zegarmistrzowską, poszerzyć wiedzę, docenić piękno wyjątkowych czasomierzy, a także świetnie na tym zarobić. Z całą pewnością mowa tutaj jednak o inwestycji wymagającej wiedzy i “obycia” w świecie zegarków. Jeśli więc czasomierze są nam zupełnie obojętne, nie działa na nas piękno tego rodzaju biżuterii, to warto rozejrzeć się za inną inwestycją alternatywną.

Z drugiej strony zdecydowana większość mężczyzn uwielbia zegarki i z przyjemnością bardziej zagłębi się w tę tematykę, dzięki czemu kolekcjonerskie czasomierze okażą się dla nich idealnym alternatywnym instrumentem inwestycyjnym. Zwłaszcza, że jak najbardziej w grę tutaj wchodzi użytkowanie zegarków, co nadaje tej metodzie lokowania kapitału absolutnie wyjątkowy aspekt estetyczny, którego nie da się przecenić – w szczególności jeżeli bierzemy pod uwagę dłuższy horyzont inwestycyjny.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments