Jak inwestować w nieruchomości poprzez crowdlending?

Udostępnij

W 20. odcinku programu “RTG Nieruchomości” emitowanego na YouTube na kanale Portfel Polaka Michał Ławiński i dr Grzegorz Mizerski – Prezes Zarządu Crowder Sp. z o. o. rozmawiają o crowdlendingu w nieruchomościach.

RTG Nieruchomości #20 – rozmowa z dr Grzegorzem Mizerskim

Na czym polega crowdlending?

Crowdlending to dłużny crowdfunding. W przypadku platformy Crowder.pro opiera się on na projektach nieruchomościowych i jest kierowany do inwestorów, którzy oczekują wyższych stóp zwrotu niż na lokacie bankowej, ale jednocześnie boją się utracić swoich środków jak ma to nierzadko miejsce w equity crowdfundingu. Roczna stopa zwrotu z inwestycji w projekty na Crowder.pro ma średnio wynieść 10,61%, dzięki czemu ma stanowić skuteczne zabezpieczenie przed inflacją.

Jak rozpoczęła się przygoda dr Grzegorza Mizerskiego z rynkiem nieruchomości?

Dr Grzegorz Mizerski wywodzi się z towarzystwa usług bankowych, ale od 12 lat działa już w nieruchomościach. Zajmował się on konkretnie wtedy finansowaniem dłużnym, a większość jego klientów stanowiły firmy deweloperskie. Zauważył wtedy, że istnieje luka na rynku między deweloperami poszukującymi dużych kwot finansowania oraz tymi realizującymi drobne projekty. W efekcie, w zeszłym roku postanowił uruchomić platformę crowdlendingową dla nieruchomości. Inspirował się estońską platformą EstateGuru.

Nad czym jeszcze pracuje obecnie dr Grzegorz Mizerski?

Dr Grzegorz Mizerski, poza rozwijaniem platformy crowdlendingowej, pracuje jeszcze nad platformą do tokenizacji aktywów, głównie nieruchomości komercyjnych. Jej nazwa to Crowdex.pro.

Jak tokenizowanie nieruchomości jest uregulowane prawnie?

Według dr Grzegorza Mizerskiego obecnie można tokenizować nieruchomości, ale nie w sensie tokenizacji udziałów, lecz tokenizacji przychodów z wynajmu generowanych z nieruchomości komercyjnych, mowa tutaj o tokenach użytkowych.

Jak inwestować za pomocą crowdlendingu w Crowder.pro?

Najpierw trzeba wybrać projekt, w który pragnie się zainwestować. Następnie należy się zarejestrować na Crowder.pro. W kolejnym kroku, po kliknięciu przycisku “Pożyczam” trzeba przejść proces weryfikacji tożsamości. Procedura odbywa się w formie wideo i trwa kilka minut. Kolejny krok to podpisanie dokumentów związanych z pożyczką. Po złożeniu elektronicznego podpisu kwalifikowanego – który Crowder.pro oferuje bezpłatnie – użytkownik dostaje informacje, gdzie ma przesłać środki. Cały proces – oczywiście już po zapoznaniu się z danymi dotyczącymi projektu i podjęciu decyzji o danej inwestycji – trwa maksymalnie 15 minut.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również