Jak dzisiaj wygląda hodowla zwierząt w Polsce?

Udostępnij

Hodowla zwierząt gospodarczych w Polsce jest niezwykle rozwinięta. Najwięcej w naszym kraju hoduje się bydła, trzody chlewnej i drobiu. Jak dokładnie wygląda hodowla zwierząt w Polsce? Ile kosztuje i czy to się opłaca?

 

Jak wygląda hodowla zwierząt w Polsce?

Do zwierząt hodowlanych zalicza się między innymi trzodę chlewną, bydło, drób, ale także owce, konie i kozy. Hodowla zwierząt gospodarskich jest niezwykle ważna, ponieważ dostarcza produktów żywnościowych, jednak mowa tutaj nie tylko o mięsie. Od zwierząt hodowlanych pozyskujemy także nabiał, czyli mleko i jaja, z których z kolei produkowane są inne produkty żywnościowe. Dodatkowo zwierzęta gospodarcze są źródłem pozyskiwania surowców dla innych gałęzi przemysłu, takich jak pierze, wełna i skóry.

hodowla zwierzątW Polsce przede wszystkim hoduje się trzodę chlewną, drób i bydło. Dużo mniejsze znaczenie mają owce, kozy i konie, których w naszym kraju nie hoduje się aż tak dużo. Bydło to przede wszystkim krowy, byki i woły, które wykorzystuje się do produkcji mięsa i mleka. Polska znajduje się na piątym miejscu w Europie, jeśli chodzi o produkcję mleka. W przypadku trzody chlewnej mówi się o maciorach, tucznikach i prosiętach. Zwierzęta gospodarcze z tej grupy są dość trudne w hodowli i kosztowne. Do drobiu zaliczamy między innymi kury, kaczki, gęsi, gołębie i indyki. W naszym kraju kury znoszą około 7,7 mld jaj rocznie. To naprawdę sporo, a Polska zajmuje pod tym względem 9 miejsce w Europie. Jednak, ile właściwie kosztuje hodowla zwierząt w Polsce? Wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Czy opłaca się hodowla zwierząt futerkowych i drobiu?

Hodowla zwierząt gospodarczych to nie najłatwiejsze zajęcie, ale mimo to wiele osób zastanawia się, czy w nią nie zainwestować. Niektóre rodzaje hodowli rzeczywiście przynoszą spore zyski, jednak często wiążą się ze sporą inwestycją. Zwierzęta potrzebują konkretnych warunków, trzeba zapewnić im odpowiednie wybiegi i wyżywienie.

Najbardziej wątpliwa pod wieloma względami jest hodowla zwierząt futerkowych. Przede wszystkim jeszcze przed rozpoczęciem takiej działalności trzeba sporo zainwestować. Za zwierzęta, które uważane są za najłatwiejsze i najbardziej opłacalne uważa się kury, kaczki, gęsi, czyli prościej mówiąc drób. Przede wszystkim poza mięsem z drobiu pozyskujemy też pierze i jaja. Jednak koszty wejścia w biznes nie są zbyt niskie. Koszt budowy profesjonalnego kurnika to około 60 tys. zł. Dodatkowo za zwierzęta zwykle trzeba zapłacić około 2 mln zł. Wszystko jednak zależy od tego, na jaką skalę chcemy hodować drób. Wiele osób decyduje się hodować kury na własne potrzeby, a nadwyżki jaj sprzedawać sąsiadom lub na pobliskim targu. To całkiem dobry pomysł na biznes, jeżeli mamy trochę przestrzeni. Aktualnie jaja pochodzące z ekologicznych upraw są chętnie kupowane.

Ile kosztuje hodowla bydła?

W Polsce produkuje się naprawdę sporo mleka, a mimo to hodowla bydła na mleko została w dużym stopniu ograniczona. Aktualnie zajmują się tym jedynie wielkotowarowe gospodarstwa lub te nastawione na wytwarzanie serów i innych przetworów mlecznych. W niewielu mniejszych gospodarstwach nadal produkuje się mleko. Jest to po prostu nieopłacalne.

hodowla zwierzątNieco inaczej wygląda sytuacja z hodowlą bydła na mięso. W ostatnich latach można zauważyć, że dużo więcej osób kupuje wołowinę i z chęcią decyduje się na mięso lepszej jakości. Sporym zainteresowaniem cieszą się zwierzęta mięsno-mleczne. Koszt cielaka to około 1000 zł. Natomiast utrzymanie zwierzęcia przez okres 3 lat to mniej więcej 2500 zł. Jeżeli hodowca decyduje się na odsprzedanie zwierzęcia, to może naprawdę sporo zyskać, ponieważ średnia cena za jeden kilogram wynosi mniej więcej 7,50 zł. Jeżeli przyjmiemy, że dorosły osobnik po 3 latach będzie ważył 600 kg, zysk jest naprawdę spory.

Hodowla zwierząt rasowych — psy i koty

Wiele osób, zwłaszcza fanów konkretnych ras psów i kotów, zastanawia się nad otworzeniem profesjonalnej hodowli. Warto jednak wiedzieć, że to nie taka prosta sprawa. Przede wszystkim musimy kupić sukę lub kotkę do rozrodu wybranej przez nas rasy. Trzeba pamiętać, że ilość szczeniaków i kociąt w miocie jest ograniczona. Dodatkowo zwierzę nie może po jednym porodzie od razu zajść w kolejną ciążę. Utrzymanie i opieka nad szczeniętami nie jest także najprostszą sprawą.

hodowla zwierzątHodowla zwierząt rasowych to spore koszty. Osobniki dorosłe musimy regularnie badać pod kątem wielu chorób. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku młodych. Niektóre rasy są szczególnie pożądane i można na nich naprawdę sporo zarobić. Warto jednak pamiętać, że to nie jest taka prosta sprawa. Należy zadbać o odpowiednie warunki dla maluchów i ich rodziców. Konieczna jest prawidłowa socjalizacja, która zapewni lepszy start kociętom i szczeniętom w dorosłym życiu.

Kontrowersyjne metody hodowli zwierząt

Pewne metody hodowli zwierząt wzbudzają wiele kontrowersji. Przede wszystkim mowa tutaj o hodowli intensywnej i przemysłowej. W tym przypadku zwierzęta bardzo często stłoczone są w małej przestrzeni. Hodowcom zależy przede wszystkim na szybkim wzroście młodych, które szybko będą mogły być przetworzone na mięso. Często młode odbierane są matkom, a zysk jest ważniejszy niż dobrostan zwierząt.

Dużo mówi się także o pseudo hodowlach zwierząt rasowych, w których psy i koty są źle traktowane. Zwierzęta z tego typu miejsc często są w złym stanie, a przed sprzedażą nie wykonuje się im niezbędnych badań. Suki i kotki nie mają odpowiednio długiej przerwy pomiędzy narodzinami kolejnych miotów, co źle wpływa na ich zdrowie.

Zwierzęta hodowlane w Polsce

Zwierzęta gospodarcze są hodowane w celu pozyskania mięsa, mleka, jaj, ale także surowców takich jak pierze i skóry. W Polsce przede wszystkim hoduje się trzodę chlewną, drób i bydło. Dużo mniejsze znaczenie mają takie zwierzęta jak konie, owce i kozy. Drób przede wszystkim hodowany jest na mięso i w celu pozyskania jaj, natomiast bydło jest źródłem mleka i mięsa. Start jakiejkolwiek hodowli wiąże się ze sporą inwestycją, ponieważ konieczne jest przygotowanie kurnika, obory, pastwiska lub w przypadku zwierząt rasowych, kojców i wybiegów. Poza niezbędną przestrzenią dla zwierząt trzeba pamiętać o kosztach zakupu pierwszych osobników. Polska jest krajem, w którym naprawdę sporo wytwarza się mleka i jaj. Pod tym względem plasujemy się w pierwszej dziesiątce w Europie.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również