Jak długo trwa budowa domu szkieletowego? Co wpływa na ten czas?

370
budowa domu szkieletowego

budowa domu szkieletowegoDom szkieletowy coraz częściej staje się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych domów murowanych w naszym kraju. Inwestorów kusi nie tylko niższy koszt budowy, bardziej zrównoważone podejście do ekologii czy doskonała termoizolacja takich budynków. Coś co znacząco wpływa na decyzję o postawieniu domu prefabrykowanego to czas budowy – jest on znacznie krótszy niż w przypadku zwykłych domów murowanych. Jak wygląda budowa domu szkieletowego krok po kroku? Ile trwa od postawienia kamienia węgielnego do ostatnich prac wykończeniowych?

Dom szkieletowy coraz częściej staje się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych domów murowanych w naszym kraju. Inwestorów kusi nie tylko niższy koszt budowy, bardziej zrównoważone podejście do ekologii czy doskonała termoizolacja takich budynków. Coś co znacząco wpływa na decyzję o postawieniu domu prefabrykowanego to czas budowy – jest on znacznie krótszy niż w przypadku zwykłych domów murowanych. Jak wygląda budowa domu szkieletowego krok po kroku? Ile trwa od postawienia kamienia węgielnego do ostatnich prac wykończeniowych?

Co wpływa na krótszy czas budowy domów prefabrykowanych?

W większości przypadków budowa domu szkieletowego trwa około trzech miesięcy. W porównaniu do budynków murowanych, które nierzadko wznoszone są przez wiele lat, jest to naprawdę imponujący wynik. Co wpływa na to, że domy prefabrykowane powstają tak szybko?

Przede wszystkim, w przeciwieństwie do tradycyjnego budownictwa, stosując budowę techniką szkieletową niemal nie wykonuje się prac mokrych – jedynie przy stawianiu fundamentów. To pozwala na prowadzenie prac bez względu na porę roku i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Niweluje też okresy przestojów na placu budowy.

Drugim aspektem, który wpływa na tempo budowy domów szkieletowych jest fakt, że większość elementów powstaje w fabryce, a na budowę przyjeżdżają gotowe elementy, które następnie spajane są za pomocą połączeń śrubowych i gwoździ. W efekcie konstrukcja może zostać wzniesiona błyskawicznie.

Budynek szkieletowy – fundamenty

Na początku budowy domu szkieletowego inwestor ma do wyboru dwie opcje: postawienie budynku na płycie fundamentowej lub zastosowanie tradycyjnych ław i murów fundamentowych. W pierwszej opcji, rekomendowanej przez większość specjalistów, samo stawianie fundamentów zajmuje około tygodnia. W przypadku wyboru ław fundamentowych okres ten może wydłużyć się do nawet czterech tygodni.

Jednocześnie, okres stawiania fundamentów domu szkieletowego to czas, który zakład produkcyjny wykorzystuje na stworzenie wszystkich niezbędnych prefabrykatów. To, jak długo zajmie ich produkcja oraz kiedy dokładnie się rozpocznie zależy od typu projektu i możliwości konkretnego zakładu. Każdorazowo należy więc uzgodnić tę kwestię z wykonawcą.

Dom kanadyjski – ile trwa stawianie konstrukcji?

Najbardziej spektakularny etap stawiania domu kanadyjskiego to montaż konstrukcji szkieletowej. Co ciekawe, jest to jednocześnie najkrótszy element budowy. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z budynkiem parterowym czy piętrowym, montaż szkieletu z prefabrykatów trwa zwykle zaledwie 2 dni. Czas stawiania kolejnych elementów konstrukcji zależy już od stopnia skomplikowania projektu. Przeważnie chcąc zamontować ściany półprefabrykowane, rozprowadzić instalację, zamontować okna oraz położyć konstrukcję dachu, by zamknąć budowę w stanie surowym zamkniętym potrzebne jest około 4 tygodni. Oczywiście istotne jest, by wszystkie elementy zostały odpowiednio wcześnie zamówione, ponieważ na samą dostawę okien często czeka się około 7 tygodni.

Stan deweloperski czy dom szkieletowy pod klucz? Ostatnie prace wykończeniowe

Czas budowy zależy również od wybranej opcji wykończenia. Co ciekawe, w przypadku domów szkieletowych znacznie więcej osób decyduje się na wykończenie budynku pod klucz, nie poprzestając na stanie surowym zamkniętym czy deweloperskim. To właśnie ostatni etap prac jest najbardziej angażujący i zwykle trwa najdłużej.

Wiele zależy od wyboru materiałów wykończeniowych, projektu domu oraz wymagań inwestora, a także dostępności konkretnych elementów. Przy zachowaniu ciągłości prac i braku przestojów z zamówieniem materiałów, wykończenie powinno zająć od 1 do 2 miesięcy.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments