Oszuści i złodzieje wymyślają coraz to nowsze metody, aby okraść emerytów i seniorów z ich oszczędności. Popularne metody „na wnuczka” i „na policjanta” stanowią ledwie wierzchołek góry lodowej. Oszustwa osób starszych to bardzo poważny, a także niebezpieczny proceder. W jaki sposób możemy ochronić starsze pokolenie przed potencjalnymi kradzieżami?
Chroń swoich rodziców i dziadków przed oszustami
Złodzieje na całym świecie wykorzystują łatwowierność i niewiedzę starszych osób, wyłudzając rocznie miliardy złotych. Często używają do tego telefonu, zachęcając do pobrania oszukańczej aplikacji lub wykonania przelewu. Przy tym niejednokrotnie podają się za członka rodziny, przedstawiciela banku czy urzędu.
Naszym zadaniem jest pomóc uniknąć oszustwa osób starszych. W tym celu warto pomóc rodzicom czy dziadkom dwufazowo:
- Porozmawiaj z nimi o tym, jak działają oszuści w XXI wieku. Staraj się nie oskarżać bliskich o stan ich wiedzy, tylko spokojnie wyjaśnij, o co chodzi.
- Przypomnij im to, czego sami uczyli Cię przed laty: nigdy nie ufaj nieznajomym! Współczesne metody oszustw są bardzo podstępne, a najczęściej kończą się podaniem danych osobowych, numerów kart czy logowania do banku.
Nie pozostawaj bierny na potrzeby seniorów – pomóż im stawić czoła oszustom!
Jak oszukać złodzieja? Przejmij kontrolę!
Aby w pełni pomóc swoim rodzicom lub dziadkom, musisz przejść do aktywnego działania. Dobrym pomysłem będzie instalacja w telefonie seniora specjalnej aplikacji do monitorowania aktywności na urządzeniu. Tego typu rozwiązania działają podobnie do programów kontroli rodzicielskiej. Dzięki temu dowiesz się, z kim rozmawia senior i będziesz mógł wyłapać najpopularniejsze oszustwa.
Przykładem skutecznej aplikacji do monitoringu telefonu jest program mSpy. Posiada on rozbudowane funkcje jak szpieg Snapchat i Viber, a także szereg zalet, do których należą:
- Dostęp do wiadomości tekstowych. Przeglądaj SMS-y i komunikatory (w tym WhatsApp czy Facebook Messenger), aby namierzyć potencjalne oszustwa.
- Rejestr połączeń. Sprawdź zarówno wychodzące, jak i przychodzące połączenia – najpopularniejsze oszustwa są realizowane właśnie przez telefon.
- Podgląd kont bankowych. Zobacz, czy z rachunku seniora nie znikają pieniądze w wyniku podejrzanych przelewów na obce konta.
- Blokada stron. Możesz dodać oszukańcze portale internetowe do czarnej listy, aby zapobiec wchodzeniu na nie.
- Podgląd aplikacji. Sprawdź, jakie apki instaluje Twój rodzic lub dziadek i czy nie ma wśród nich potencjalne oszukańczych programów.
Jeżeli chcesz oszukać złodzieja, musisz myśleć jak on. „Zakradnij się” do urządzenia seniora, instalując mu aplikację mSpy. Uzyskasz wówczas pełen podgląd do całej aktywności osoby starszej, co pozwoli Ci pomóc jej uniknąć kradzieży.
Dlaczego oszustwa osób starszych wciąż mają miejsce?
Choć tyle się mówi o bezpieczeństwie w sieci oraz podczas rozmów z nieznajomymi, seniorzy wciąż padają ofiarą złodziei. Oszuści wyczekują na odpowiedni moment, wykorzystując przy tym innowacyjne metody oszustw. Ich skuteczność wynika z następujących czynników:
- Poczucie samotności i izolacji seniora, co prowadzi do większej ufności wobec obcych.
- Wolniejsze kojarzenie faktów, wynikające ze starzenia się mózgu i układu nerwowego.
- Brak bezpieczeństwa finansowego, przez co seniorzy dają się naciągać na potencjalne korzyści działań, które kończą się kradzieżą.
Jedynym skutecznym wsparciem dla rodziców i dziadków mogą być ich dorosłe dzieci lub wnuki. Wychowane w dobie cyfryzacji młode pokolenie celniej potrafi rozpoznać najpopularniejsze oszustwa osób starszych. Jeśli zatem masz w swoim otoczeniu starsze osoby, zadbaj o ich cyberbezpieczeństwo. Człowiek uczy się całe życie, więc nigdy nie jest za późno, aby nauczyć się obrony przed oszustami.
Podsumowanie
Metody oszustw starszych osób nadal pozostają sporym problemem, który skutkuje ogromnymi stratami finansowymi wśród seniorów. Można jednak temu zaradzić! Warto przejąć kontrolę nad mobilną aktywnością rodziców czy dziadków. Monitoring telefonu gwarantuje przydatną wiedzę, dzięki której można spróbować oszukać złodzieja. Pomóż starszym w ten sam sposób, w jaki oni pomagali Tobie, jak byłeś dzieckiem. Pora się odwdzięczyć.