Jak bezpiecznie trzymać oszczędności w domu lub mieszkaniu?

Udostępnij

Może się nam wydawać, że nie ma pewniejszego miejsca na powierzenie swoich oszczędności niż bank, a wszelkie sejfy domowe to przeżytek. Takie przekonanie nie do końca ma jednak obecnie rację bytu. W dobie ataków hackerskich i coraz częstszych wyłudzeń przez aplikacje mobilne, bankowość elektroniczną czy linki wysłane w e-mailach lub wiadomościach SMS, wiele osób daje wprowadzić się w błąd i powierza swoje dane logowania do bankowości internetowej oszustom – w efekcie traci swoje środki. Nawet jeśli uda nam się odzyskać pieniądze, cała tego typu sytuacja będzie dla nas ogromnie stresująca.

Alternatywą jest tutaj przechowywanie pieniędzy w domu, w bezpiecznym miejscu. Zawsze mamy do nich dostęp, nie dotyczy nas ryzyko wyłudzenia czy niezależnych od nas decyzji polityczno-gospodarczych. Jak jednak bezpiecznie trzymać oszczędności w domu lub mieszkaniu, aby nie musieć się o nie obawiać? Przekonamy się poniżej. Pierwszym, dość oczywistym wariantem wydaje się:

Trzymanie pieniędzy w sejfie Chowanie pieniędzy do sejfu

Inwestycja w sejf jest inwestycją w bezpieczeństwo naszych oszczędności. To absolutnie najlepsza ochrona naszych pieniędzy i innych kosztowności, jeśli chcemy trzymać je w domu. Jak jednak wybrać urządzenie, które będzie odpowiednie do naszych potrzeb?

Rodzaje sejfów

Sejfy domowe są zróżnicowane pod wieloma względami. Pierwszym aspektem jest typ. Możemy wybierać spośród sejfów ściennych, podłogowych, wolnostojących. Za jedne z najbezpieczniejszych uchodzą ścienne i podłogowe ze względu na to, że zabezpieczają przed kradzieżą całego sejfu wraz z zawartością. Odpowiednio zamontowane są niewidoczne dla złodziei, ze względu na możliwość ukrycia pod obrazem czy panelem ściennym.

Rodzaje zamków w sejfach

Drugą rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj zamka. Zamki na klucz uchodzą za najmniej bezpieczne. Lepszym wyborem będzie zamek szyfrowy, analogowy lub elektroniczny, który jest znacznie trudniejszy do otwarcia. Najbezpieczniejszym, ale i najdroższym rozwiązaniem, jest zamek biometryczny, w przypadku którego kodem dostępu są odciski palca upoważnionych osób.

Czy w sejfie zamierzamy trzymać tylko gotówkę?

Kluczową sprawą jest także pojemność. Warto przemyśleć, czy sejf domowy ma nam służyć do przechowywania wyłącznie pieniędzy, czy też chcemy trzymać w nim inne wartościowe przedmioty, jak biżuteria czy ważne dokumenty.

Ochrona przed pożarem i zalaniem

Na rynku dostępne są także sejfy, które gwarantują ochronę przed wilgocią czy pożarem. To także bardzo istotna kwestia. Najwyższy poziom bezpieczeństwa gwarantują oczywiście sejfy wodo- i ognioodporne.

Nietypowe sejfy

Warto zwrócić także uwagę na sejfy nietypowe. Mowa tu o schowkach o różnych niestandardowych kształtach i wymiarach. Godne uwagi są w szczególności sejfy udające inne przedmioty, takie jak książki lub niepozorne skrytki. Im bardziej nieoczywisty sejf wybierzemy, tym większe prawdopodobieństwo, że złodzieje w ogóle go nie wykryją.

Alternatywne miejsca do przechowywania oszczędności w domu

Nie zawsze w domu przechowuje się aż tak duże środki finansowe w formie gotówki, które wymagają decydowania się na zakup sejfu. Jednocześnie nie zawsze posiada się odpowiednią ilość wolnego miejsca na sejf. Gdy wybiera się miejsce w domu, w którym zamierza się przechowywać środki finansowe w formie gotówki najważniejszy jest wybór miejsc, które są nietypowe. Pozwala to ograniczyć szanse na znalezienie gotówki przez złodzieja. Im bardziej nieprzewidywalne jest miejsce, w którym znajduje się gotówka tym znacznie trudniej jest takie miejsce wyselekcjonować przez złodzieja.

Fałszywy stopień

Do takich nietypowych miejsc przechowywania gotówki można zaliczyć choćby schody, w których można stworzyć tak zwany fałszywy stopień, wewnątrz którego umieszczamy gotówkę.

Inne ciekawe skrytki

Innym dobrym pomysłem na skrytkę jest choćby pudełko z przyborami do szycia, ponieważ złodzieje raczej nie zwrócą na nie uwagi. Innym świetnym miejsce jest szuflada z podwójnym dnem. Całkiem niezłym pomysłem wydaje się także ukrycie gotówki w garderobie, w kieszeniach kurtki, marynarki lub żakietu, ponieważ złodzieje nie mieliby czasu na przeszukiwanie wszystkich kieszeni dziesiątek ubrań w celu znalezienia ukrytych oszczędności.

Wielki regał z książkami zawsze dobrym pomysłem Duży regał ze starymi książkami

Innym doskonałym pomysłem jest regał pełen książek. Im posiadamy ich więcej, tym lepiej – potencjalnemu złodziejowi trudniej będzie znaleźć pozycję, w której skrywają się pieniądze, więc prawdopodobnie nie podejmie nawet takiej próby poszukiwań.

Pamiętaj o alarmie

Jeśli przechowujemy gotówkę i inne oszczędności w domu – niezależnie czy w sejfie, czy gdzie indziej – warto zaopatrzyć się w dodatkowe zabezpieczenie przed złodziejami. Mowa tutaj o alarmie. System alarmowy składa się z urządzeń, które wykrywają oraz sygnalizują wejście lub próbę wejścia osób niepowołanych na posesję lub do domu. System alarmowy w momencie wtargnięcia i wykrycia ruchu włącza alarm dźwiękowy i świetlny, a także wysyła powiadomienie do centrali, do właściciela i stacji monitorowania.

Podstawowy system alarmowy składa się najczęściej z dwóch czujek, które będą w stanie wykryć złodzieja w korytarzu oraz drugim, najbardziej narażonym pomieszczeniu. Do tego celu wykorzystuje się czujniki ruchu lub kontaktrony, które mogą chronić całe pomieszczenie lub konkretną linię (tryb kurtynowy) oraz reagować na otwarcie drzwi lub okien.

Dużą popularnością na rynku cieszą się również nowoczesne systemy alarmowe, które swoim działaniem przypominają urządzenia do zarządzania całym budynkiem. Inteligentny alarm do domu nie tylko umożliwi wydzielenie stref (wewnątrz i na zewnątrz budynku), ale również pozwala na zdalne sterowanie nim z każdego miejsca na Ziemi.

Przechowywanie oszczędności w fizycznym złocie

Formy złota fizycznego Sztabki złota i złote monety

W zeszłym roku, ze względu na pandemię koronawirusa popyt na fizyczne złoto był absolutnie rekordowy. Najpopularniejszą fizyczną formą tego surowca są monety i sztabki o masie 1 uncji, warto więc właśnie te produkty wybierać, ponieważ zazwyczaj marża na nie jest na stosunkowo rozsądnym poziomie. Jeżeli dysponujemy większym kapitałem, warto także pomyśleć o cięższych sztabkach, zwłaszcza tych o wadze 1 kilograma.

Z kolei moneta zawsze będzie droższa od sztabki o tej samej masie, ponieważ koszt jej wybicia jest wyższy. Jest ona przy tym jednak pewniejszą i bezpieczniejszą formą, ponieważ łatwo sprawdzić czy nie jest to falsyfikat – jej zabezpieczenia są niezwykle precyzyjne.

Zalety przechowywania oszczędności w złocie

Co więcej, złoto fizyczne to polisa ubezpieczeniowa dla nas, swego rodzaju wehikuł do przenoszenia wartości w czasie. Jego główną funkcją jest zabezpieczenie nas przed inflacją. Złoto w funkcji pieniądza funkcjonuje od kilku tysięcy lat będąc podstawą systemów monetarnych na długo przed pieniądzem papierowym, powinniśmy więc traktować ten surowiec jako inwestycję “rdzenną”, ponadczasową.

Co więcej, ten metal szlachetny, zwłaszcza w przypadku popularnych monet, jest bardzo płynnym aktywem. Oznacza to, że otrzymamy godną wycenę złota praktycznie na całym świecie.

Gdzie bezpiecznie trzymać złoto w domu?

Gdzie w takim razie warto przechowywać w domu posiadane złoto fizyczne? Wydaje się, że w przypadku tak kuszącego dla złodziei kruszcu, przechowywanie go w sejfie jest absolutną koniecznością. Inna, nawet nieoczywista skrytka może okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem – zwłaszcza, że większą sztabkę złota znacznie trudniej sprytnie ukryć niż banknoty.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również