Jak będziemy inwestować w przyszłości?

Udostępnij

“Polak Inwestor” to nowy program emitowany na kanale Portfel Polaka, prowadzony przez Izabelę Kozakiewicz, która wyjaśni, jak Polacy podchodzą do finansów i inwestycji, w co i po co inwestują swoje pieniądze oraz co powstrzymuje Polaków przed rozpoczęciem inwestowania.

W najnowszym odcinku programu Izabela Kozakiewicz oraz jej goście: Filip Kaczmarzyk – Członek Zarządu XTB i Adam Wdowczyk – Tech Innovation Strategy Senior Manager w Accenture Polska wyjaśniają, jak będzie wyglądał “rynek finansowy jutra”. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Jakie są najbardziej znaczące trendy, które miały wpływ na sektor finansowy i branże w ostatnich latach?

W ostatnich latach, od wybuchu pandemii COVID-19, mieliśmy do czynienia z powrotem klientów do inwestowania. Ponadto, bardzo mocno wzrosło zainteresowanie tradingiem mobilnym. Co więcej, doszło do znaczącego rozwoju produktów typu ETF.

Jakie czynniki przyczyniają się do rosnącej popularności inwestowania przez aplikacje mobilne?

Inwestorzy indywidualni chcą dziś mieć dostęp do swoich inwestycji jak najszybciej, niezależnie od tego w jakim miejscu się obecnie znajdują. Z tego powodu coraz chętniej korzystają w tym celu z urządzeń mobilnych .

Jaki jest główny powód rosnącej popularności ETF-ów na rynkach finansowych?

Inwestorzy indywidualni stają się coraz bardziej świadomi. Z tego powodu coraz częściej dochodzą oni do wniosku, że inwestowanie pasywne na dłuższą metę przyniesie im lepsze efekty, niż inwestowanie aktywne – zwłaszcza, że prowizje i koszty obsługi są w tym przypadku znacznie niższe.

Jakie są możliwości wykorzystania publicznych i prywatnych sieci blockchain jako infrastruktury dla firm?

Coraz więcej firm rozumie dziś, że sieć blockchain może być miejscem, w którym firmy mające ze sobą relacje biznesowe mogą wymieniać się informacjami oraz wartością w sposób całkowicie transparentny.

Jak rozwijają się zdecentralizowane aplikacje?

Zdecentralizowane aplikacje dotyczą dziś praktycznie każdej dziedziny życia. Co istotne, na znaczeniu coraz bardziej zyskują dziś zdecentralizowane finanse.

Pojawiają się już tokenizowane długi i inne instrumenty finansowe, które mogą być natychmiastowo wymieniane na całym świecie, w każdej chwili, przy bardzo niskich kosztach transakcyjnych.

Kiedy będziemy płacić cyfrową walutą banku centralnego (CBDC)?

W ciągu ostatniego roku banki centralne zaczęły kłaść nacisk w kwestii CBDC na interoperacyjność. Oznacza to, że ostatecznie najprawdopodobniej powstanie globalny ekosystem wymiany cyfrowych pieniędzy, który będzie miał poszczególne, regulowane przez rząd strefy.

Gdzie dziś tkwią największe ryzyka rynków finansowych?

Największym ryzykiem jest dziś wbrew pozorom ryzyko instytucjonalne, w szczególnie w obszarze kryptowalut.

Mowa tutaj o platformach wymiany kryptoaktywów, gdyż nie każda z nich działa w sposób uczciwy, co pokazał już przypadek giełdy FTX. Z tego powodu niezbędne jest dziś odpowiednie uregulowanie rynku kryptowalut.

Kolejny problem jest związany z adopcją kryptowalut. Korzystanie z nich wciąż jest bowiem dość wymagające dla przeciętnego konsumenta, gdyż mamy tutaj po prostu do czynienia z kodem, więc podczas dokonywania transakcji można się pomylić, a następnie istnieje szansa, że naszych środków, utraconych w wyniku błędu już nie uda się odzyskać.

Kolejny ryzykiem dotyczącym rynków finansowych są dziś ataki hakerów. Firmy inwestycyjne po prostu muszą ponosić coraz większe koszty w celu zadbania o cyberbezpieczeństwo.

Najciekawsze technologie i innowacje – co warto śledzić?

Najważniejszą technologią mającą wpływ na światowy rynek finansowy jest dziś sztuczna inteligencja. W efekcie, wiele podmiotów inwestycyjnych stara się obecnie wdrażać rozwiązania oparte na AI, gdyż sztuczna inteligencja pozwoli im zoptymalizować wiele procesów, a zarazem stanowi wartość dodaną dla klienta.

Inną kluczową technologią w obecnych czasach jest blockchain, gdyż mamy do czynienia z coraz szersza masową adopcją tej infrastruktury.

Jak będzie wyglądał “rynek finansowy jutra”?

Według Adama Wdowczyka “rynek finansowy jutra” będzie polegał na tym, że inwestorzy nie będą już przechowywać żadnej części swoich środków na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym w banku.

Ich środki, w całości będą bowiem po prostu bez przerwy generować w taki sposób, jak założyli w swojej strategii, a w sytuacji, gdy będą musieli oni za coś zapłacić, zostaną one błyskawicznie wypłacone. Aby jednak do tego doszło, musi dojść do znaczących usprawnień w obsłudze przepływów pieniężnych.

Ponadto, Adam Wdowczyk uważa, że za kilka lat każdy bank będzie miał własną sieć blockchain, a każdy klient będzie miał swój tokenizowany depozyt. Poszczególne sieci banków będą się zaś rozliczać za pomocą CBDC lub innego instrumentu płatniczego, który będzie akceptowany przez wszystkich.

Filip Kaczmarzyk dodał przy tym, że z punktu widzenia inwestorów detalicznych, na znaczeniu będą zyskiwać rozwiązania łączące technologie VR i AR – takie jak Apple Vision Pro, gdyż ułatwią one inwestorom dostęp do analizy wykresów.

Ponadto, Filip Kaczmarzyk podkreśla, że na rynku finansowym w Polsce w najbliższych latach będzie rosła świadomość inwestorów i popularność takich produktów jak ETF. Na znaczeniu zyska również inwestowanie na rynkach zagranicznych.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, nagranie znajduje się poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również