Inwestycje w fizyczne złoto – Chojnacki & Kwiecień

Udostępnij

Wiele osób zastanawia się jak rozpocząć inwestycje w złoto? W ostatnich dwóch miesiącach kurs złota zyskał ponad 10% i obecnie wyceniane jest na ponad 1400 dolarów amerykańskich za uncję (ok. 28,35 grama). Wzrost cen spowodował silne zainteresowanie spekulantów. Jednocześnie ożywił dyskusję wśród uczestników rynków kapitałowych, czy złoto jest tym instrumentem, w które warto obecnie inwestować. Złoto jest instrumentem, które zaliczane jest do tzw. „bezpiecznych przystani” (z ang. safe haven). Oznacza to, że jego wartość zyskuje w momencie, gdy wzrasta awersja do ryzyka na rynkach finansowych.

Czy złoto jest dobrym instrumentem spekulacyjnym? Oczywiście, że tak. Przyczyna tego wynika z ogólnej zmienności tego aktywa. Handlowanie za pomocą instrumentów opartych o kurs złota to temat, który przerabiany był przez rzesze inwestorów, zarówno tych instytucjonalnych, jak i indywidualnych. Można to robić m.in. za pomocą kontraktów futures, czy cfd. Jednakże poniższy artykuł nie ma na celu odpowiedzieć na pytanie, kiedy warto kupić, bądź sprzedać złoto, albo która metoda spekulacji jest najlepsza. Celem tego artykułu jest przedstawienie jak wyglądają inwestycje w fizyczne złoto.

Dlaczego inwestować w złoto?

Inwestycje w złoto fizyczne mają na celu ulokowanie swoich środków w „namacalnym” metalu szlachetnym. Często zapominamy o tym kiedy nowa idea technologiczna przysłania nam oczy pewną wizją, jak będzie wyglądał świat w przyszłości. Oczywiście wizja ta może okazać się „strzałem w dziesiątkę”. Jednakże w świecie gdzie co chwila pojawia się nowa wizja, jak świat będzie wyglądał za kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt lat, warto pomyśleć o aktywach rzeczywistych oraz współczesnych. Chodzi o takie, które posiadają wartość możliwą do oszacowania obecnie.

Złoto w przeszłości było prawnym środkiem płatniczym. Pomimo zastąpieniu go przez gotówkę, a następnie przez pieniądz elektroniczny, dalej jest aktywem zyskującym na wartości. Większość krajów posiada w swoich skarbcach rezerwy złota, w tym także Polska. Dodatkowo poza swoją funkcją inwestycyjną, złoto spełnia także funkcję estetyczną. Ze złota produkuje się biżuterię, która stanowi doskonałe uzupełnienie naszego ubioru. Dodatkowo zakupując określoną monetę nabywamy wartość kolekcjonerską, która stanowi „wisienkę na torcie” dla naszej inwestycji.

Czy złoto ma potencjał do dalszego wzrostu?

Złoto 100 lat temu było zwykłym pieniądzem i nikt nie zajmował sobie czasu definiowaniem jego ceny. Wówczas zwykła 20 dolarowa moneta była wymieniana na banknot o tej samej wartości. Obecnie wartość złotej monety 20 dolarowej o wadze 1 uncji przekracza 70-krotnie pierwotną wartość. Obrazując wartość złota na przestrzeni lat, można zaobserwować korelacje pomiędzy ilością drukowanych pieniędzy, a wzrostem wartości złota.

Czynnik inflacji jest częstym elementem, który wskazywany jest jako przyczyna wzrostu wartości złota. Złoto określane jest jako „inflacjoodporne” ze względu na to, że reprezentuje stałą wartość, a wartość papierowych pieniędzy z każdym rokiem maleje. Stanowi to jeden z podstawowych argumentów zwolenników inwestycji w metale szlachetne.

Wywiad z zarządem Chojnacki & Kwiecień sp. z o.o.

W programie „Portfel Polaka” wystąpili Łukasz Chojnacki oraz Piotr Kwiecień ze spółki Chojnacki & Kwiecień Sp. z o.o., którzy zajmują się produkcją oraz dystrybucją złota i srebra. Przedstawili oni swoje spojrzenie na rynek złota oraz jaka wartość się za nim kryje. Całość rozmowy dostępna jest poniżej.

Książka „Inwestowanie w srebro i złoto”

Łukasz Chojnacki jest ekspertem od rynku złota i srebra, dzięki czemu wydał kompendium wiedzy w języku polskim dotyczącym tych metali szlachetnych. Wszystko zawarte jest w pozycji „Inwestowanie w srebro i złoto”. W samej książce zwraca uwagę na to, że jego zdaniem złoto jest nie tylko bezpieczną i stabilną inwestycją, ale przede wszystkim uczciwą.

Książka Inwestowanie w srebro i złoto ukazuje w jaki sposób złoto wraca do łask. Pokazuje również sposób w jaki powstał rynek inwestycyjny metali szlachetnych na świecie. Zwraca uwagę na to dlaczego rządy oraz banki nie są zainteresowane dzieleniem się wiedzą dotyczącą prawdziwej wartości złota. Przedstawia także historię tego kruszcu z naciskiem na zastępowanie go „papierowymi pieniędzmi”. Chojnacki wysuwa w swoim dziele także odważną tezę, że inflacja to kłamstwo.

Jest to pozycja która przedstawia, w jaki sposób ewoluował współczesny pieniądz oraz jak stawiać pierwsze kroki na tym rynku. Dodatkowo porusza temat w jaki sposób należy przechowywać metale szlachetne. Przedstawiona została także prognoza cen złota w przyszłości, wraz z uzasadnieniem. Jest to książka, z którą warto się zapoznać, ponieważ została napisana nie tylko przez znawcę tematu, ale przede wszystkim przez praktyka z ponad 10-letnim stażem na rynku złota.

Inwestycje w metale szlachetne – jak zacząć?

Wiele osób zaczyna zastanawiać się jak rozpocząć swoją przygodę z inwestycjami w metale szlachetne? Przede wszystkim należy rozpocząć od edukacji, która pozwoli zdobyć wartościową wiedzę. Należy poznać rynek, by móc rozpoznać co jest okazją inwestycyjną, a co jedynie ładnie brzmi.

Często mylnym poglądem na temat inwestycji w fizyczne metale szlachetne jest wyobrażenie o potrzebie posiadania ogromnych zasobów pieniężnych. Prawda jest taka, że inwestowanie możemy zacząć od drobnych inwestycji. Nie musimy kupować sztaby złota o wadze 1 kg. Zakup monety, czy małej sztabki rozpoczyna się od wydania kilkuset złotych. Jest to niewielka inwestycja, która może być spieniężona w przyszłości. W zależności od posiadanych zasobów pieniężnych możemy dowolnie wybierać ilość, czy wagę zakupywanej monety, bądź sztabki.

Kolejnym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody jest tzw. recykling inwestycyjny. Polega on na znalezieniu np. srebrnych rzeczy w naszym domu oraz przetopieniu ich na sztabkę srebra. Wystarczy wielkość rzędu 100 gram, czyli dla przykładu ok. 2 srebrnych łyżek stołowych, bądź 3 bransoletek damskich. Po przetopieniu tych artykułów na srebro zyskujemy realną wartość w formie aktywa, które możemy następnie spieniężyć w przyszłości. Koszt takiej obróbki zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. Jest to bez kosztowy oraz ekologiczny sposób na rozbudowanie swojego portfolio o dodatkowe aktywa.

Czy warto inwestować w metale szlachetne?

Nadszedł moment, w którym należy zadać pytanie, czy warto rozpocząć swoją przygodę z inwestycjami opartymi na złocie oraz srebrze? Kwestia lokowania swoich oszczędności jest sprawą indywidualną, wymagającą dokładnej analizy stanu naszych portfeli oraz oczekiwań. Inwestycja w fizyczne złoto wydaje się bardzo atrakcyjne ze względu na dynamiczne zmiany cen tego kruszcu, jednakże każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Warto być tego świadomym. Decydując się na zakup monet czy sztabek, musimy także pamiętać, że milionerami nie zostaniemy z dnia na dzień. Także o ile nie ma nic złego w spekulacji na złocie, to należy jednak potraktować zakup sztabek czy monet, jako inwestycje, która wymaga czasu.

Stare powiedzenie giełdowe mówi: „nigdy nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka”. Dlatego też można potraktować inwestycje w fizyczne złoto oraz srebro, jako dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego. W ten sposób stajemy się bardziej odporni na fluktuacje cenowe naszego portfela giełdowego oraz zyskujemy aktywo o walorze estetycznym, z którego w najgorszym wypadku możemy zrobić biżuterię.

Krzysztof Kamiński
Krzysztof Kamiński
Redaktor serwisu Portfel Polaka. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na GPW. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE.

Najnowsze

Zobacz również