Jak skutecznie inwestować w portfele obligacji wielu emitentów?

0
Inwestowanie w portfele obligacji wielu emitentów

Inwestowanie (z) głową to program emitowany na kanale Comparic Rynki, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia do inwestowania, strategii inwestycyjnych oraz poruszane są kwestie związane z przewagą funduszy nad czystym inwestowaniem. Audycję prowadzi Michał Stanek – prezes zarządu QValue, a gościem ostatniego odcinka był Michał Ferenc – Zarządzający Funduszami Mount TFI. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Inwestowanie w portfele obligacji wielu emitentów

Jaka jest kondycja polskiej gospodarki przez pryzmat długu korporacyjnego w naszym kraju w dobie trwającej już ponad rok pandemii COVID-19?

Kondycja polskich przedsiębiorstw i całej gospodarki jest zróżnicowana. Dobrze pokazał to ubiegły rok i obecnie nic się nie zmieni. Pierwsza fala koronawirusa bardzo mocno odbiła się na dynamice produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej, aczkolwiek dotknęła ona poszczególne sektory w sposób bardzo zróżnicowany.

Gospodarka bardzo szybko dostosowała się do obostrzeń narzuconych przez rząd i w IV kwartale ubiegłego roku, gdy ilość zachorowań ogromnie wzrosła, nie mieliśmy do czynienia z paniką, zarówno po stronie społeczeństwa, jak i przedsiębiorstw, co doskonale widać po wskaźnikach giełdowych. Natomiast sektory usługowe były znacznie bardziej poszkodowane niż produkcyjne, więc sytuacja jest zróżnicowana.

Jak programy pomocowe wpłynęły na poszczególne segmenty gospodarki?

Należy oceniać te programy bardzo dobrze, zarówno jeśli chodzi o działania Narodowego Banku Polskiego, jak i Tarcze Antykryzysowe PFR (zwłaszcza ta dla małych i średnich przedsiębiorstw).

Czy pandemia już nie zaskoczy gospodarki, przedsiębiorstwa dostosowały się do panujących realiów?

Czynnikiem niewiadomym są niestety potencjalne mutacje wirusa, które mogą być bardziej zaraźliwe lub odporne na dotychczasowe szczepionki.

Co wydarzyło się przez ostatni rok w poszczególnych branżach? Które sektory błyskawicznie zaadaptowały się do nowego scenariusza i radzą sobie najlepiej?

Branża przemysłowa i produkcyjna radzi sobie bardzo dobrze, podobnie branża nieruchomościowa, z wyłączeniem podsektora biurowego i komercyjnego. Rewelacyjnie radzi sobie z kolei sektor logistyczny, on wprost zyskał na pandemii, tak samo jak sektor mieszkaniowy.

Z czego wynika taki rozwój sektora nieruchomości?

Po prostu osoby zatrudnione w sektorach, które dobrze przeszły pandemię, mają obecnie lepsze środowisko do zakupu mieszkania, jeśli chodzi o kredyty – stopy procentowe są rekordowo niskie, a wkład własny został obniżony do 10%. W związku z tym wzrosła zdolność kredytowa przeciętnego Polaka.

Dlaczego więc w tak korzystnym środowisku deweloper pożycza pieniądze od funduszu inwestycyjnego, a nie od banku, skoro marża jest wyższa?

W 90% inwestycji deweloperskich Mount TFI uzupełnia jednak wkład własny w projekcie, a nie udziela całkowitego kredytu. Tak więc deweloper korzysta z funduszu inwestycyjnego, aby sfinansować wkład własny, a nie cały budżet – jego większą część następnie finansuje tanim kredytem bankowym. Dzięki temu jest on w stanie realizować więcej projektów.

Na jak długi okres średnio deweloperzy pożyczają pieniądze od funduszu?

Finansowanie dostosowane jest do długości projektu. Zazwyczaj wynosi on 3-3,5 roku, tak długo więc są finansowani deweloperzy na portfelu Mount TFI.

Wielu inwestorów w środowisku ujemnych stóp procentowych kupowało obligacje skarbowe lub fundusze obligacji skarbowych. Dlaczego do swojego portfela warto dobrać dług przedsiębiorstw i przerzucić część długu skarbowego do długu korporacyjnego? Po pierwsze, fundusze korporacyjne oferują wyższą stopę zwrotu. Wynika ona oczywiście z mniejszej płynności oraz wyższej premii za ryzyko. Spread między jednymi funduszami a drugimi wynosi średnio 4-5%. Zaletami jest więc wyższa stopa zwrotu oraz duża dywersyfikacja na poziomie portfela.

Zapraszam do samodzielnego obejrzenia nagrania z rozmowy, które dostępne jest pod tym linkiem:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments