Inwestowanie w Lego. Czy zestawy klocków Lego dają zarobić?

Figurka Lego, które wiezie w taczce pieniądze

Klocki Lego to jedna z absolutnie najwspanialszych zabawek, jakie istnieją. O słuszności tego stwierdzenia nie trzeba przekonywać chyba żadnego rodzica. Ponadto, wielu z nas pamięta ile frajdy dawało budowanie rozmaitych konstrukcji z tych charakterystycznych klocków we własnym okresie dzieciństwa. Lego porusza wyobraźnię, wpływa na sprawność manualną i koordynację wzrokową, uczy cierpliwości, oraz… stanowi świetną okazję do inwestycji. Tak przynajmniej twierdzi moskiewski National Research University.

Z badań przeprowadzonych przez ten prestiżowy uniwersytet wynika, że zestawy Lego, które nie zostały otwarte stanowiły drugą najlepszą inwestycję na przestrzeni ostatnich 40 lat – uległy wyłącznie amerykańskim spółkom technologicznym. Jak zatem inwestować w Lego, aby osiągnąć satysfakcjonującą stopę zwrotu i aby ulokowanie środków w ten alternatywny “instrument” było obarczone jak najmniejszym ryzykiem inwestycyjnym? Przekonamy się poniżej:

Lego – bezpieczna inwestycja?

Potencjał inwestycyjny

Figurka Lego inwestująca przed komputerem i dwie kolejne figurki przynoszące pieniądze

Klocki Lego cieszą się absolutnie bezkonkurencyjną popularnością wśród zabawek już od kilku dekad. Wydaje się, że stanowią one ponadczasowe rozwiązanie i w przyszłości nic nie powinno się pod tym względem zmienić. Co więcej, Lego posiada całe rzesze fanów także wśród dorosłych. A skoro istnieją kolekcjonerzy, którzy za wszelką cenę pragną posiadać upatrzone zestawy – nawet te, których od lat już nie ma w sprzedaży – to oczywiście istnieje również dość szerokie grono inwestorów. Okazuje się, że przez ostatnie 40 lat wartość zestawów klocków Lego, które nie zostały rozpakowane, rośnie średnio o niemal 12% w skali roku.

To jednak nie wszystko. Okazuje się, że wartość większości właściwie wybranych pod kątem inwestycji zestawów klocków Lego – oczywiście nierozpakowanych – rośnie już nawet o około 40% w ciągu pierwszego roku po ich wyjściu z produkcji. Nierzadko zdarzają się nawet sytuacje, gdzie wartość danego zestawu rośnie w tym czasie nawet o 300%.

Wyjątkowe serie i przykłady spektakularnych wzrostów na rynku wtórnym

Najbardziej pożądane na kolekcjonerskim rynku wtórnym są z reguły zestawy korzystające z wizerunków znanych marek, takich jak Gwiezdne Wojny, Batman, Indiana Jones, Władca Pierścieni, Harry Potter, Super Heroes czy Minecraft.

Jakie były najbardziej imponujące przykłady wzrostu wartości Lego z ostatnich lat. Warto tu przytoczyć dwa zestawy z 2007 roku. Pierwszy z nich to Cafe Corner, który pierwotnie kosztował 150 euro, a dziś jest wart co najmniej kilkanaście razy tyle. Cafe Corner był prekursorem serii Modular Buildings, w ramach której co roku Lego wypuszczało kolejną kamieniczkę. Dziś wielu kolekcjonerów chce posiadać wszystkie budowle z tej serii, dlatego ich ceny na rynku wtórnym są wyjątkowo wysokie. Podobnie wygląda kwestia Sokoła Millennium z kolekcji z 2007 roku, który zyskał na wartości co najmniej dziesięciokrotnie.

Jak zacząć inwestować w Lego?

Jak nietrudno się domyślić, inwestowanie w zestawy klocków Lego do dość złożone zagadnienie, w którym trzeba uwzględnić wiele czynników, aby zmaksymalizować potencjalny zysk i zminimalizować ryzyko inwestycyjne. Zacznijmy więc od wyjaśnienia jak w ogóle kształtuje się typowy cykl życia serii zestawów klocków Lego, ponieważ jego zrozumienie jest na samym początku tej drogi absolutnie kluczowe.

Cykl życia serii Lego

Etap I

Każdy zestaw klocków Lego posiada cenę sugerowaną przez producenta, zwaną także ceną katalogową. Na początku cyklu życia danej serii, gdy jest ona wdrażana do sprzedaży, to właśnie ona jest głównym wyznacznikiem ceny rynkowej – sklepy patronackie zazwyczaj trzymają się ceny sugerowanej przez Lego, mniejsze sklepy narzucają swoją, nieco wyższą marżę, natomiast sprzedawcy internetowi zazwyczaj starają schodzą nieznacznie poniżej niej, aby przyciągnąć potencjalnych klientów.

Etap II

Kiedy pierwsze emocje po premierze nowych zestawów opadną, a samego towaru na rynku jest naprawdę dużo, rozpoczyna się prawdziwa bitwa na ceny w walce o klienta. Ich wyraźna obniżka przez jednego z dużych sprzedawców zmusza pozostałych, aby zrobili to samo. Zamożniejsi sprzedawcy oraz dobrze prosperujące sklepy będą tak długo przebijać się w zbijaniu cen, aż osiągną minimalną marżę sprzedaży, co zazwyczaj stanowi faktyczną wartość rynkową danego zestawu. Najczęściej cykl trwający od momentu wdrożenia zestawu do sprzedaży do tego etapu trwa około 1,5 roku. Po tym czasie ceny są znacznie niższe, a dostępność bardzo duża, również za sprawą handlarzy, którzy sprowadzają zestawy Lego w promocyjnych cenach z innych rynków.

To właśnie na tym etapie należy wypatrywać najkorzystniejszych wyprzedaży i inwestować w zestawy. Oczywiście horyzont inwestycyjny jest wtedy średnio o rok dłuższy niż gdybyśmy kupowali zestawy podczas samego końca cyklu, lecz potencjalna stopa zwrotu z inwestycji będzie wtedy zdecydowanie najwyższa.

Etap III

Po około dwóch lub trzech latach od momentu premiery nowej serii, magazyny Lego zaczynają pustoszeć. Na stronie internetowej producenta znajdziemy wtedy informacje o wyprzedaży całej danej serii, co jest pewnym bardzo ważnym dla nas sygnałem. Drugi sygnał stanowi zakładka “trudno dostępne” na oficjalnej stronie Lego – to właśnie w niej znajdują się zestawy, które niebawem zostaną wycofane.

Dopóki Lego rozprowadza dany zestaw ze swoich magazynów, jego cena na rynku będzie w miarę stabilna. Gdy jednak zniknie ostatni zestaw danej serii, możemy mówić o końcu cyklu jej życia. Od tego momentu jedynymi posiadaczami danego zestawu są sklepy (co nigdy nie trwa długo, ponieważ ich zasoby również są bardzo ograniczone, poza tym zaczynają wtedy promować nową kolekcję) oraz prywatni handlarze i inwestorzy. Od tego momentu cenę zestawów kształtuje wolny rynek osób prywatnych handlującymi Lego, w tym inwestorów. Typową reakcją na popyt przy bardzo niskiej podaży jest wyraźny wzrost cen – a o to przecież właśnie chodzi w inwestowaniu.

Serie i zestawy o największym potencjale kolekcjonerskim

Kolejna ważna rada dotycząca inwestowania w Lego dotyczy tego, jakie zestawy najlepiej kupować. Oczywiście, jak nietrudno się domyślić, należy celować w zestawy limitowane, ale również serie przeznaczone w dużym stopniu nie tylko dla dzieci, ale i dla kolekcjonerów. Jeśli chodzi o limitowane zestawy, sprawa wydaje się dość oczywista – im coś jest w życiu rzadziej spotykane, tym cenniejsze.

Natomiast, gdy mowa o tym drugim aspekcie, warto zwrócić uwagę, jakie zestawy Lego cieszą się największą popularnością wśród dorosłych. Oczywiście prym wśród nich wiodą takie serie nawiązujące do znanych marek, czyli Gwiezdne Wojny, Batman, Harry Potter, Władca Pierścieni, Super Heroes czy Indiana Jones. To jednak nie wszystko. Ogromnym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów cieszą się również pewne kultowe i typowe dla Lego serie, takie jak Creator Expert, Ideas, Architecture czy Technics.

Ponadto, najlepszym pomysłem jest z reguły koncentrowanie się na zestawach, które są kontynuacją pewnej serii, takich jak stylowe kamieniczki, zabytkowe auta czy statki kosmiczne. Kolekcjonerzy, którzy w następnych latach dołączą do świata Lego i zapragną posiadać całą serię (co oczywiście zdarza się ekstremalnie często) będą w stanie wydać o wiele więcej na brakujące zestawy do swojej kolekcji niż wynosiła ich cena sugerowana.

Dywersyfikacja

Kolejna istotna rada dotyczy praktycznie każdej formy inwestowania. Jest nią oczywiście dywersyfikacja. Lego charakteryzuje się dużą nieprzewidywalnością swoich działań i nie do końca przychylnie patrzy na horrendalnie rosnące ceny ich zestawów na rynku wtórnym. W efekcie ten duński producent klocków raz na jakiś czas potrafi się zdecydować na reedycję tych szalenie rozchwytywanych zestawów, w niemal niezmienionej formie. Taki los spotkał już takie zestawy, jak Gwiazda Śmierci z kolekcji Gwiezdnych Wojen czy Taj Mahal z kolekcji Creator Expert. Jak nietrudno się domyślić, w takiej sytuacji ceny tych zestawów na rynku wtórnym zaliczyły momentalne załamanie i wróciły do poziomów tylko nieznacznie wyższych od pierwotnej ceny sugerowanej. Z tego powodu nie warto inwestować tylko w jedną, wybraną serię klocków Lego. Na tym rynku także niezbędna jest dywersyfikacja. To właśnie ona w dużym stopniu minimalizuje ryzyko inwestycyjne.

Czy zatem warto inwestować w Lego? Figurki Lego przedstawiające biznesmenów

Inwestowanie w zestawy klocków Lego z każdym rokiem wyraźnie zyskuje na popularności. Nic dziwnego, ponieważ wydaje się, że to obecnie jeden z bezpieczniejszych alternatywnych sposobów inwestowania niedużych kwot. Co więcej, z reguły nie trzeba długo czekać na dwucyfrową stopę zwrotu z tej inwestycji. Przy sumiennym stosowaniu powyższych wskazówek wydaje się, że powinna ona nastąpić w ciągu maksymalnie kilku lat od wycofania danej serii ze sprzedaży.

Na koniec warto jeszcze raz dodać, iż aby inwestowanie było obarczona jak najmniejszym ryzykiem, należy pamiętać o dywersyfikacji. To zdanie dotyczy zarówno całego naszego portfela inwestycyjnego, jak i samego lokowania swoich środków w zestawy klocków Lego. Nie warto koncentrować się więc wyłącznie na jednej kolekcji, lepszym pomysłem jest nabywanie zestawów z kilku różnych o porównywalnym potencjale.

Interesujesz się klockami Lego? Zajrzyj do artykułu prezentującego historię tego giganta z Billund.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments