O czym pamiętać, inwestując w Bitcoina? Na co uważać?

O czym pamiętać, inwestując w Bitcoina? Na co uważać?

O czym pamiętać, inwestując w Bitcoina? Na co uważać?Bitcoin może być bardzo interesującym aktywem dla osób, które szukają sposobów na zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego. Najstarsza kryptowaluta świata bardzo często traktowana jest właśnie w ten sposób chociażby przez traderów działających na rynku Forex. BTC przyciąga uwagę kolejnych inwestorów, planujących dzięki wirtualnym monetom dorobić się niemałego bogactwa. Jak jednak przy każdym innym aktywie, Bitcoin ma swoje mankamenty i obarczony jest ryzykiem poniesienia strat. O czym pamiętać, lokując w nim część zgromadzonego kapitału? Na co szczególnie powinni uważać traderzy?

Sposoby inwestowania w Bitcoin

Inwestować w Bitcoina można na co najmniej dwa sposoby. Pierwszy to oczywiście zakup aktywu na własność i działanie na specjalnych giełdach kryptowalutowych. Takie rozwiązanie można polecić tym, którym zależy na faktycznym posiadaniu BTC i np. „magazynowaniu” wirtualnych monet, aż te osiągną odpowiednią wartość. Nie da się jednak ukryć, że aktualne ceny Bitcoina są dla wielu osób zaporowe. Tu z pomocą przychodzą kontrakty CFD. Przy dokonywaniu transakcji w oparciu o ten instrument, nie trzeba inwestować od razu bardzo dużych kwot. To idealne (choć niepozbawione ryzyka) rozwiązanie dla traderów szukających sposobu na zastosowanie tzw. dźwigni. Warto też wspomnieć, że operacje na kontraktach różnicy kursowej umożliwiają proste w obsłudze platformy online. Handel Bitcoinem oferuje Plus500 – rozpoznawalne na całym świecie narzędzie, cieszące się sporym uznaniem wśród traderów. Za jej pomocą nie tylko możliwe jest zawieranie umów, ale też dokonanie szczegółowych analiz pozwalających podjąć słuszne decyzje inwestycyjne.

Bez względu na to, w jaki sposób zechcemy handlować Bitcoinem, warto zdawać sobie sprawę, że jest to aktyw bardzo specyficzny i wymagający od tradera sporej uwagi. Oto kilka aspektów, na które należy uważać szczególnie.

Wysoka zmienność kursowa

Bitcoin to waluta rządząca się prawem podaży i popytu. Nie posiada ona nad sobą żaden centralnej instytucji, która regulowałaby emisję aktywu i wpływała na jego cenę. Taki stan rzeczy sprawia, że BTC charakteryzuje się ogromną zmiennością kursową. Wartość kryptowaluty potrafi drastycznie zmienić się nie tyle z dnia na dzień, co nawet z godziny na godzinę. Spore zmiany cen można było zauważyć choćby na przełomie lutego i marca 2021. Mimo że Bitcoin od dobrych kilku miesięcy tylko drożał, to w pewnym momencie jego cena spadła o zawrotne 10%. Skąd taka zmiana? Tak naprawdę bez wyraźnego powodu. Można to zinterpretować jako naturalną na kryptowalut korektę po wcześniejszym windowaniu kursu wszechobecnymi spekulacjami.

Podatność na spekulacje

A skoro już o plotkach branżowych mowa, trzeba mieć świadomość, że Bitcoin (i wiele innych kryptowalut) wykazuje sporą podatność na spekulacje. Wynika to ze stosunkowo młodego wieku aktywu i jego decentralizacji. Niestety, ale dość łatwo manipulować wartością BTC nawet przez publiczne wyrażenie opinii o nim (zakładając, że jest się autorytetem np. dziedzinie ekonomii). Sam fakt, że ktoś wpływowy i znany zdecyduje się zainwestować w Bitcoina, może znacząco odbić się na notowaniach waluty kryptograficznej. Tak stało się chociażby po opublikowaniu raportu Tesli, w którym znalazły się informacje o zakupie przez firmę Elona Muska BTC o łącznej wartości 1,5 miliarda dolarów.

Niepewna przyszłość

Handel Bitcoinem jest oczywiście w Polsce całkowicie legalny. Trzeba mieć jednak świadomość, że sytuacja prawna kryptowalut w każdej chwili może ulec drastycznym zmianom. W momencie, gdy staną się one powszechne, Narodowy Bank Polski będzie pewnie chciał uregulować ich działanie, a to niekoniecznie może okazać się opłacalne z punktu widzenia traderów. Póki co, nic nie wskazuje na to, by prawo miało w jakiś sposób np. ograniczyć korzystanie z BTC w Polsce. Zawsze jednak trzeba mieć z tyłu głowy, że aktualna sytuacja może się w każdej chwili zmienić. Same spekulacje o wprowadzeniu nowelizacji prawa na pewno będą mieć odbicie w cenie aktywu.

Działanie na podstawie strategii

Opracowanie strategii inwestycyjnej to podstawa handlu nie tylko Bitcoinem, ale praktycznie każdym możliwym aktywem. Rynek kryptowalutowy nie jest pod tym względem wyjątkiem. Co więcej – wydaje się, że działanie na podstawie indywidualnej taktyki jest tu wyjątkowo istotne, mając na uwadze fakt, jak wirtualne monety podatne są na szybkie i drastyczne zmiany cenowe. Bez względu na to, w jaki sposób i w jakim celu chcemy handlować BTC, zawsze róbmy to w oparciu o wcześniej stworzony plan.

Bezpieczeństwo

Swego czasu mówiło się, że Bitcoin to waluta, która stała się domeną hakerów oraz osób kupujących w sieci nielegalne produkty. To oczywiście nieprawda – BTC jest aktywem bezpiecznym i wykorzystywanym coraz powszechniej do zakupów nawet najbardziej prowizorycznych przedmiotów lub usług. Warto jednak wiedzieć, że nie brakuje oszustów, którzy chcą wykorzystać wzmożone zainteresowanie kryptowalutami do zdobycia szybkiej i łatwej gotówki. Decydując się handel na giełdzie kryptowalutowej, zawsze wybierajmy te sprawdzone i cieszące się uznaniem wśród doświadczonych traderów. To samo tyczy się portfela kryptowalutowego. Nie należ na nim specjalnie oszczędzać. Przechowywanie nabytych coinów w możliwie najbezpieczniejszy sposób leży po prostu w interesie tradera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments