Inflacja uderza w nasze portfele! 40% Polaków ogranicza się do jedynie niezbędnych wydatków

Udostępnij

koszty uzyskania przychoduWysoka inflacja w połączeniu z rosnącymi od roku stopami procentowymi kładzie się cieniem na planach finansowych polaków. Rosnące koszty życia sprawiły bowiem, że aż 40 proc. Polaków nie zamierza tej jesieni ponosić większych wydatków. Pokazuje to, że na przestrzeni najbliższych miesięcy Polacy wyraźnie zamierzają ograniczać się do – z ich punktu widzenia – niezbędnych wydatków.

Polacy wstrzymują się z większymi wydatkami

Inflacja i związana z nią niepewność sprawiły, że wielu Polaków zrezygnowało z większych zakupów w nowej porze roku. Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia najbardziej powszechną zmianą jest rezygnacja z niektórych usług – takich, które obecnie można uznać za zbędny luksus. Na czele listy są oczywiście przyjemności jak np. wyjście do restauracji. Taką strategię radzenia sobie ze wzrostem cen przyjmuje niemal czterech na dziesięciu badanych (38 proc.).

Z przeprowadzonego na zlecenie Santander Consumer Banku badania „Polaków Portfel Własny: edukacja pod znakiem inflacji” wynika z kolei, iż tej jesieni bardziej o stabilność budżetu dbać chcą zarówno kobiety jak i mężczyźni (w obu grupach po ok. 40 proc. wskazań).

Statystycznie są to najczęściej mieszkańcy średnich miast od 50 do 250 tys. mieszkańców, takich jak Kielce czy Rzeszów i metropolii jak Warszawa, Wrocław i Kraków, którzy edukację zakończyli na poziomie szkoły podstawowej (50 proc.) i zarabiają obecnie do 1999 złotych netto miesięcznie (59 proc.).

Ci, którzy chcą wydać więcej ograniczają się natomiast do remontu domu lub mieszkania (24 proc.) czy wyjazdu urlopowego (14 proc.). Co jedenasty ankietowany przeznaczy więcej pieniędzy na zakup lub naprawę samochodu i odświeżenie swojej szafy (w obu przypadkach po ok. 9 proc), zaś tylko 5 proc. zamierza zainwestować w sprzęt elektroniczny, a 4 proc. w wymianę mebli.

Źródło: Santander Consumer Bank

Zapraszamy do zapoznania się z całością raportu.

Arkadiusz Jóźwiak
Arkadiusz Jóźwiak
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

Najnowsze

Zobacz również