Ranking najbardziej dochodowych specjalizacji lekarskich

ile zarabiają lekarze w Polsce

ile zarabiają lekarze w PolsceMinionej jesieni, zarówno całą polską branżę medyczną, jak i dziesiątki tysięcy naszych rodaków zbulwersowała wypowiedź Senatora Stanisława Karczewskiego, że lekarze w tej chwili, w czasach pandemii, zarabiają “bardzo dobrze”. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej. Ile zarabiają lekarze w Polsce? Zarobki lekarzy zależą od ich wieku, stażu pracy, miejsca na mapie naszego kraju, liczby dodatkowych dyżurów, ale przede wszystkim specjalizacji. W konsekwencji ich pensje są bardzo zróżnicowane. W tym artykule skupimy się na tych, którzy zarabiają najwięcej. Jakie są najbardziej dochodowe specjalizacje lekarskie? Dowiemy się poniżej, na początek…

Ile zarabia lekarz anestezjolog?

Anestezjologa potrzebuje każdy blok operacyjny. To on kwalifikuje pacjenta do operacji, wykonuje znieczulenie, a później monitoruje parametry życiowe i podaje kolejne dawki środków znieczulających. Na tym jednak nie kończą się jego zadania – w ramach opieki pooperacyjnej zapobiega on powikłaniom oraz leczy ból i depresję oddechową. Poza tym może prowadzić poradnie leczenia bólu przewlekłego, wykonuje resuscytację i reanimację w szpitalach i zespołach pogotowia ratunkowego, asystuje przy transplantacji narządów i pomaga przy porodach.

Praca dla anestezjologów czeka w różnych miejscach, a opcji jest wiele, najpopularniejsze z nich to:

  • Publiczny szpital
  • Poradnie bólowe
  • Zespoły ratownictwa medycznego
  • Prywatne kliniki

Stawki anestezjologów w szpitalach zawierają się zwykle w przedziale 130 – 150 złotych za godzinę. Za dyżury nocne otrzymują oczywiście więcej. W konsekwencji dobrzy specjaliści wraz z dyżurami mogą liczyć na pensję w wysokości od 25 do 40 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Ile zarabia chirurg plastyczny?

W świecie, w którym eliminowanie zmarszczek i innych niedoskonałości zyskuje coraz bardziej na znaczeniu, można zarobić naprawdę sporo. Już na samym początku kariery chirurdzy plastyczni mogą liczyć średnio na 6 tysięcy złotych brutto miesięcznie, później jest już tylko lepiej. Pensja specjalistów cieszących się renomą dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Tym, co decyduje o sukcesie jest sprawna ręka, precyzja, odporność na stres i wyczucie estetyki. Pomaga oczywiście marketing usług medycznych, w tym znane osoby, które otwarcie polecą gabinet. Chociaż chirurdzy plastyczni najwięcej zarabiają na powiększaniu piersi, rhinoplastyce (korekcie nosa) i liposukcji, wielu z nich zajmuje się rekonstrukcją wad wrodzonych i pourazowych ciała. Leczą oparzenia, przeprowadzają przeszczepy skóry, a także rekonstruują narządy po transplantacji.

Ile zarabia lekarz okulista?

To kolejna specjalizacja, która będzie tylko zyskiwać na znaczeniu w przyszłości. Krótkowzroczność staje się coraz bardziej powszechna, a wraz ze starzeniem się społeczeństwa liczba pacjentów prezbiopią, zaćmą, zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem, jaskrą otwartego kąta i retinopatią cukrzycową stale rośnie. Po ukończeniu specjalizacji okulista może szukać pracy w różnych placówkach medycznych, między innymi poradniach okulistycznych, szpitalach, przychodniach, a także przyjmować pacjentów w prywatnym gabinecie. Otwierając własną działalność, zarobi prawdopodobnie najwięcej. Znaczenie mają „wyrobione” nazwisko, pozytywne opinie wśród pacjentów i skuteczność większa niż konkurencji.

Specjaliści wykonujący skomplikowane zabiegi, takie jak operacja jaskry czy zaćmy lub laserowa korekcja wady wzroku (krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu) mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości nawet 60 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Ile zarabia lekarz ortopeda?

Siedzący tryb życia, brak zdrowego, aktywnego ruchu i typowa amerykańska dieta przyczyniły się do powstania plagi wad postawy – ogromnego problemu współczesnego świata, który prawdopodobnie także będzie niestety jedynie zyskiwał na znaczeniu. Szacuje się, że aktualnie bólu pleców i kręgosłupa doświadcza aż 80% ludzi na całym świecie. Przekłada się to oczywiście na zapotrzebowanie na ortopedów. Ten lekarz specjalista zajmuje się diagnozowaniem, a także terapią schorzeń i urazów narządów ruchu, czyli szkieletu (z wyjątkiem kości czaszki), układu więzadłowo-stawowego oraz mięśni. Oprócz tego, leczy pęknięcia i złamania kości, a także naderwane mięśnie czy ścięgna.

Co prawda średnie zarobki w tym zawodzie nie są bardzo wysokie – wynoszą około 6200 złotych brutto miesięcznie. Najmniej zarabiają ortopedzi pracujący dla dużych szpitali państwowych, lepiej z kolei radzą sobie specjaliści pracujący w małych miejscowościach dla placówek zatrudniających do 50 osób. Jednak zdecydowanie najwięcej zarabiają ortopedzi w sektorze prywatnym. Ich pensje potrafią nawet przekraczać 50 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Ile zarabia lekarz ortodonta?

Chociaż ortodoncja kojarzy się przede wszystkim z prostowaniem zębów, które krzywo rosną, lekarz tej specjalizacji nie tylko leczy wady zębowe i wady zgryzu, ale zajmuje się także ustaleniem przyczyn ich powstawania. Biorąc więc pod uwagę, że z każdym rokiem coraz więcej osób pożąda hollywoodzkiego uśmiechu, zarobki dla ortodontów w wysokości 20 tysięcy złotych brutto miesięcznie są aktualnie raczej powszechnie spotykaną normą.

Ile zarabia lekarz kardiolog?

Kardiologia jest dziedziną medycyny, której obszarem zainteresowania jest serce i jego choroby, a także cały układ krążenia. Jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny klinicznej. Kardiologia dzieli się na nieinwazyjną oraz inwazyjną. Techniki nieinwazyjne dostarczają informacje o układzie sercowo-naczyniowym bez agresywnej ingerencji w ciało pacjenta, może to być elektrokardiografia, echokardiografia, scyntygrafia, tomografia komputerowa. Kardiologia inwazyjna dzieli się na hemodynamikę, diagnostykę, elektrofizjologię. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem lekarz kardiolog zleca lub wykonuje badania konieczne do ustalenia prawidłowego rozpoznania choroby. Lekarz kardiolog kwalifikuje pacjentów do zabiegów operacyjnych i sprawuje opiekę lekarską nad pacjentem, a także nadzoruje rehabilitację pacjentów po zabiegach.

Kardiolog w Polsce, w publicznym szpitalu zarabia średnio 6 tysięcy złotych. Sytuacja oczywiście zmienia się, gdy taki specjalista przyjmuje w ramach prywatnej praktyki lekarskiej. Najlepsi z nich zarabiają nawet 30 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Ile zarabiają lekarze w Polsce?

Zarobki lekarza uzależnione są od wielu czynników. O wysokości wynagrodzenia decyduje oczywiście specjalizacja, ale również wiek, staż pracy, liczba dodatkowych dyżurów, a nawet województwo. Pensja lekarza składa się z podstawy i dodatku, który może wynosić od 5% do 20% wynagrodzenia. Lekarz może pracować na etacie lub na kontrakcie – w tym drugim przypadku otrzymuje stawkę godzinową. Najmniej zarabiają lekarze stażyści (lekarze i lekarze dentyści odbywający staż podyplomowy). W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2020 roku ich wynagrodzenie będzie wynosiło 2600 złotych brutto. Z kolei lekarz, który pracuje na etacie rok lub mniej, może liczyć na zarobki na poziomie średnio 3535 złotych brutto miesięcznie. Im większy staż, tym wynagrodzenie większe – w drugim i trzecim roku pracy pensja wzrasta średnio do 4880 złotych, od szóstego do dziesiątego roku pracy wynosi już średnio 6847 złotych, a powyżej tej granicy przeciętny lekarz zarabia średnio 8515 PLN brutto miesięcznie. Łącznie średnia pensja lekarza w Polsce wynosi 6000 złotych brutto miesięcznie.

Natomiast ile zarabiają lekarze rodzinni? To prawdopodobnie najpopularniejsza specjalizacja medyczna. Co trzeci student uniwersytetu medycznego kończy specjalizację właśnie lekarza rodzinnego. Nie oznacza to jednak, że lekarze rodzinni zarabiają najwięcej – jest wręcz przeciwnie. Według najnowszych badań zarobki lekarzy rodzinnych wahają się między 6320 a 10 900 złotych miesięcznie. Ciekawe, że ponad 25% lekarzy rodzinnych ma pensję na poziomie tego dolnego ograniczenia.

Najważniejszym wnioskiem, który wynika z powyższego zestawienia, jest ogromne zróżnicowanie poziomu dochodów lekarzy. Wysokość dochodów dynamicznie rośnie wraz z wiekiem, poziomem specjalizacji oraz tytułami naukowymi. Profesorowie medycyny zarabiają kilkunastokrotnie więcej niż rezydenci w trakcie specjalizacji. Z drugiej strony, dyrektorzy szpitali często zarabiają mniej niż niektórzy zatrudniani przez nich specjaliści.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments