Troska o własne zdrowie i budowanie formy skłania coraz więcej osób do szukania wsparcia u trenera personalnego. Co prawda ten trend pojawił się w Polsce znacznie później niż na zachodzie, jednak bardzo dynamicznie się rozwija, co wynika z rosnącego popytu na te usługi. Ile zatem zarabia trener personalny w Polsce? Od czego zależą jego zarobki? Czy trenerzy personalni więcej zarabiają pracując na siłowni czy może prowadząc treningi online? Na te pytania odpowiemy w dalszej części tekstu. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia kim w ogóle jest i czym tak naprawdę się zajmuje trener personalny:
Kim jest trener personalny?
Praca trenera personalnego opiera się głównie na indywidualnej formie współpracy z klientem. Dobór treningu, a niekiedy także diety – to jego główne zadania. Taki personalny instruktor pełni także rolę motywatora, gdy jego podopiecznego dotknie spadek wiary w sens dalszych treningów i wysiłku. Przyczyny korzystania z usług takiego trenera mogą mieć różne podłoża: chęć utraty zbędnych kilogramów, wyrzeźbienie sylwetki lub dojście do dawnej sprawności – na przykład po ciąży czy chorobie lub kontuzji.
Trener personalny opracowuje plan ćwiczeń skrojony na miarę potrzeb każdego klienta. Musi wziąć więc pod uwagę takie czynniki jak wiek czy dotychczasowa aktywność fizyczna. Nie bez znaczenia pozostają także możliwości czasowe, jaką podopieczny może faktycznie przeznaczyć na treningi. Do zadań trenera personalnego należy także czuwanie nad właściwym wykonywaniem ćwiczeń, aby uniknąć urazów.
W efekcie o trenerze personalnym mówimy, gdy spełnione są poniższe trzy warunki:
- Trener prowadzi treningi indywidualne
- Klientem jest osoba uprawiająca sport amatorsko
- Trener realizuje cele klienta poprzez spersonalizowany plan treningowy.
Jak zostać trenerem personalnym?
Jeżeli jesteśmy potencjalnie zainteresowani karierą trenera personalnego, możemy to urzeczywistnić bez ukończenia konkretnych studiów. Wystarczy, że mamy wykształcenie średnie, a wiedzę zdobędziemy podczas specjalistycznych kursów na trenera personalnego, ukierunkowanych na przygotowanie do tego zawodu. Ich specyfika jest z reguły nastawiona nie tylko na pracę indywidualną z klientem, ale i na prowadzenie zajęć grupowych. Z kolei dyplom ukończenia studiów na Akademii Wychowania Fizycznego wiąże się z wyposażeniem w solidne podstawy przygotowujące do zawodu trenera personalnego, jednak nie jest to warunek konieczny.
Ile zarabia trener personalny?
Od czego zależą zarobki trenera personalnego?
Liczba treningów i klientów
Zarobki trenerów personalnych zależą od wielu czynników. Pierwszym z nich jest ilość i czas treningów z poszczególnymi klientami. Generalna zasada jest prosta – im więcej poświęcamy czasu danemu klientowi, tym cena za trening jest niższa. W branży przyjęło się rozliczać treningi w płatnościach pakietowych, płatnych z góry (od 5 do nawet 50 jednorazowo). Wynika to oczywiście z cyklicznego i ciągłego charakteru treningów, który jest niezbędny dla osiągnięcia efektów. Rozpiętość cen, wynikająca z wielkości pakietu, często osiąga 30 i więcej procent.
Miejsce wykonywania treningów
Drugi kluczowy aspekt to miejsce wykonywania treningów. Klient może spotkać się z trenerem:
- W klubie fitness lub siłowni
- W terenie
- Bezpośrednio w swoim domu
- Online.
Najmniej kosztowne dla klienta są oczywiście spotkania w terenie i online – trener nie musi wtedy odprowadzać tantiem dla klubu fitness. Najdroższą opcja jest trening bezpośrednio w domu klienta, głównie wynikający z kosztów i czasu dojazdu. Treningi w fitness klubie są bardzo zróżnicowane cenowo i zależą od lokalizacji i standardu lokalu oraz zasadach na jakich współpracuje trener z danym miejscem. Coraz częściej powstają także małe studia treningu personalnego prowadzone przez pojedynczych trenerów lub spółki kilkuosobowe.
Zarobki trenera personalnego pracującego w siłowni
Stawka godzinowa
W efekcie, poziom zarobków trenerów jest bardzo zróżnicowany kilkoma czynnikami i mocno uzależniony od indywidualnej skuteczności. Warto rozróżnić także stawkę jaką płacą klienci, a stawkę jaką ostatecznie zarabia trener zatrudniony przez siłownię lub klub fitness. Mogą one być tożsame ale zazwyczaj różnią się. Godzina treningu personalnego kosztuje w Warszawie od 50 zł do 200 złotych. Natomiast efektywna stawka godzinowa trenera waha się od 30 zł do 150 PLN.
Średnie miesięczne wynagrodzenie
W konsekwencji szacuje się, że średnie wynagrodzenie trenera personalnego zatrudnionego przez siłownię lub klub fitness w Polsce wynosi 5300 złotych brutto. Warto także zwrócić uwagę na to, że w tym zawodzie przeważają mężczyźni. Jak ilustruje to poniższy wykres – stanowią aż 66% spośród wszystkich zatrudnionych. Zdecydowanie najlepiej zarabiają doświadczeni trenerzy-freelancerzy, posiadający własną bazę klientów, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Zdarza się, że w Warszawie zarabiają oni nawet i 8 tysięcy złotych netto miesięcznie.
Zarobki trenera personalnego udzielającego treningów online
Jak wygląda kwestia zarobków trenera personalnego online? Okazuje się, że bardzo podobnie. Co prawda, sama godzina treningu jest z reguły tańsza i kosztuje od 50 do 150 złotych. Natomiast odpada tutaj problem dzielenia się zarobkami z siłownią lub klubem fitness. Co więcej, trener personalny online jest w stanie prowadzić większą liczbę treningów dziennie. W efekcie – o ile uda mu się tylko znaleźć odpowiednią bazę klientów – zarobki w tym przypadku także powinny wynieść minimum 5 tysięcy złotych brutto miesięcznie.
Zawód trenera personalnego – plusy i minusy
Zalety
Pomijając już samą kwestię zarobków – za co trenerzy personalni kochają swoją pracę? Najczęściej jednogłośnie twierdzą, iż kluczowe jest to, że jako trener mogą zmieniać życia wielu osób. Nic nie daje tak dużej satysfakcji, jak sukcesy ich podopiecznych oraz sytuacje, gdy słyszą, że dzięki nim udało im się wejść na nową ścieżkę także w innych aspektach swojego życia.
Do największych plusów zaliczają także fakt, że jako trener cieszą się dużą dozą wolności zawodowej i w większości przypadków mogą sami wybierać, czy chcą pracować z daną osobą. Każdy nowy przypadek, każda historia człowieka to dla trenera nowe wyzwanie, a im trudniejsze wydaje się na starcie, tym później większą satysfakcję czuje zarówno trener, jak i klient.
Wady
Co z kolei należy do minusów tej pracy? W pierwszej kolejności, na pewno osoby, które oczekują efektów tu i teraz z minimalnym wkładem własnym (lub nawet bez niego). Proces przekonania ich do tego, że tak jak “oponka” na brzuchu nie pojawiła się w jedną noc, tak samo nie zniknie po tygodniu samych treningów, bywa frustrujący. Ostatecznie można zawsze takiego klienta potraktować jako kolejne zawodowe wyzwanie albo – zwłaszcza w przypadku trenerów online – podziękować za współpracę.
Najtrudniejsze są przypadki osób, które nie osiągają zadowalających (zarówno dla trenera, jak i podopiecznego) efektów, mimo przestrzegania wszystkich dietetycznych i treningowych zasad. Wtedy trzeba poszukać tej blokady “głębiej”, najczęściej w jakimś problemie zdrowotnym albo psychicznym. Psychodietetyka to bardzo ważny element i jednocześnie trend w zawodzie trenera personalnego, który zyskuje ciągle na znaczeniu i stanowi często klucz do efektów podopiecznych.