Ile zarabia księgowy – czy zarobki w księgowości kuszą?

Udostępnij

Pandemia COVID-19 mocno wpłynęła na sytuację pracowników wielu branż. Nie ominęła również finansów i księgowości. Okazuje się bowiem, że w tym czasie wzmocniło się zjawisko tak zwanego rynku kandydata w tej branży. Oznacza to, iż osoby z doświadczeniem w finansach i księgowości mają ogromne szanse na rozwój. Firmy, jak nigdy wcześniej, zaczęły poszukiwać osób z doświadczeniem w restrukturyzacjach i optymalizacjach procesów i kosztów.

Zawód księgowego kojarzy nam się przede wszystkim z liczeniem i wprowadzaniem danych do systemów. Z tego powodu w społeczeństwie istnieje wiele stereotypów na temat osób, które zdecydowały się na taką profesję. W praktyce jednak nie należy postrzegać tej pracy jako nudnej. Dziś księgowi są prawdziwym fundamentem gospodarki. Bez osoby na tym stanowisku nie obejdzie się żadna organizacja, która dysponuje wyodrębnionym majątkiem. Nie zmienia to oczywiście faktu, że we współczesnych czasach prowadzenie księgowości to zawiłe, wymagające, wielowymiarowe zadanie.

Czym więc dokładnie zajmują się księgowi? Ile wynoszą ich zarobki? Jak zostać księgowym i kto nadaje się do pełnienia tej funkcji? Na te wszystkie pytania odpowiedzi zostaną zaprezentowane poniżej:

Czym zajmuje się księgowy? księgowość

Księgowy zajmuje się po prostu wszystkim, co związane z rachunkowością w firmie. W tym zakresie znajduje się wiele zadań, takich jak:

  • Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów
  • Przechowywanie faktur przedsiębiorstwa
  • Procesowanie pism, dekretacja i przekazywanie do akceptacji
  • Wprowadzanie danych do systemu
  • Weryfikacja dowodów księgowych pod względem ich prawidłowości i legalności
  • Obliczanie podatków
  • Przygotowywanie deklaracji podatkowych
  • Sporządzanie sprawozdań finansowych
  • Pilnowanie, aby firma dotrzymywała wszelkich terminów płatności związanych z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, urzędem skarbowym, etc.

Dodatkowo, osoby na tym stanowisku mogą pomóc początkującym przedsiębiorcom w rejestracji firmy i prawidłowym wypełnieniu wszelkich formularzy. Warto także podkreślić, że wykonywanie tego zawodu jest obciążone odpowiedzialnością, ponieważ to głównie księgowi mogą ponieść kary za wszystkie możliwe błędy w rozliczeniach z urzędem skarbowym. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszystkie transakcje zawierane w firmie były odpowiednio udokumentowane w księgach rachunkowych.

Wymagany ciągły rozwój i umiejętności z zakresu IT

Co istotne praca księgowego nie polega tylko na mechanicznym wpisywaniu danych. Księgowi muszą doskonale znać przepisy prawa, które – jak doskonale wiadomo – nie są stałe. Tym samym muszą oni nastawić się na ciągłą edukację.

Warto również wiedzieć, że współczesna księgowość jest wysoce zinformatyzowana. Procesy ewidencyjne oparte są na dedykowanym oprogramowaniu, w tym niezbędna jest oczywiście umiejętność obsługi podstawowych arkuszy kalkulacyjnych. Podobnie rzecz się ma z korespondencją wymienianą z różnego rodzaju urzędami, które coraz bardziej dopasowują swoją infrastrukturę do potrzeb zabieganego petenta. W większości przypadków przesyłanie danych pomiędzy przedsiębiorstwem a urzędami, odbywa się za pośrednictwem poczty mailowej lub przeznaczonych do tego celu platform internetowych.

Ogólnie rzecz biorąc, bez dobrze poukładanej księgowości działanie firmy będzie dużo bardziej chaotyczne i ryzykowne. Każdy właściciel przedsiębiorstwa wie, że odpowiednio wykwalifikowany księgowy jest bezcenny.

Specjalizacja i fragmentacja w księgowości

Duża ilość regulacji prawnych oraz wielość operacji, które podlegają ewidencji księgowej prowadzi do segmentowania zadań księgowych w przedsiębiorstwach. Często księgowość dzieli się na komórki merytoryczne, co oznacza że wyodrębnia się dział płac, kosztów czy rozrachunków. Ma to swoje uzasadnienie – zwłaszcza w przedsiębiorstwach, w których duża ilość pracowników i dokonywanych zakupów powoduje konieczność wprowadzania ogromnej masy danych, w szczególności jeśli są one regulowane przez zróżnicowane pod względem tematycznym przepisy. Tego rodzaju podział może być korzystny z punktu widzenia pracownika, który ma szansę wyspecjalizować się w danym obszarze tematycznym.

Chociaż wysoki poziom edukacji gwarantuje absolwentom szkół i uczelni szeroką znajomość zagadnień z dziedziny księgowości oraz rachunkowości, zdarza się tak, że osoba zatrudniona w dużej firmie latami wykonuje jeden rodzaj zadań. Powszechnie panuje bowiem pogląd, że taki podział ról w księgowości przyspiesza procesy ewidencyjne, a także z czasem wprowadza precyzyjne i maksymalnie zoptymalizowane machinalne wykonywanie przydzielonych obowiązków.

Kto nadaje się na księgowego? Księgowy przygotowuje sprawozdanie

Wykonywanie absolutnie każdego zawodu wiąże się z posiadaniem pewnych predyspozycji psychofizycznych – nie inaczej jest w tym przypadku. Księgowi powinni być poukładani, dokładni, systematyczni, a także odporni na stres, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Najczęściej osoby, które decydują się na pracę w tym zawodzie, lubią porządek, są cierpliwe i uczciwe. Ważne są także zdolności analityczne umożliwiające pracę z dużą ilością informacji.

Jak w każdym przypadku, także w tej profesji, pracodawcy cenią zaangażowanie oraz rzetelne, skrupulatne wykonywanie obowiązków. Ponadto, w związku z tym, że księgowi reprezentują swoich klientów między innymi w urzędzie skarbowym, powinni odznaczać się wysoką kulturą osobistą oraz opanowaniem w stresujących sytuacjach.

Jak zostać księgowym?

Większość osób, które zdecydowały się na pracę w księgowości, posiada wyższe wykształcenie. Nie ma jednak konkretnego kierunku, który jest wymagany do wykonywania obowiązków w tym zawodzie. Najczęściej wybierane są studia takie jak: ekonomia, finanse i rachunkowość lub zarządzanie. Jeżeli natomiast rozważamy przebranżowienie, możemy pomyśleć o kursach księgowych. Mają one różne poziomy zaawansowania i najczęściej są prowadzone przez prywatne ośrodki edukacyjne.

Kwalifikacje SKWP

Jeżeli zależy nam na podnoszeniu kwalifikacji, a tym samym zwiększaniu szans na wyższe zarobki, to powinniśmy zdecydować się na certyfikację zawodu księgowego. W tym celu należy odbyć kursy przygotowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKWP) i zdać egzamin potwierdzający kwalifikacje. To jego zaliczenie owocuje uzyskaniem certyfikatu księgowego.

Obecnie Stowarzyszenie Księgowych w Polsce pozwala zdobyć jeden z czterech stopni kwalifikacji zawodowych:

  • Stopień I – księgowy
  • Stopień II – specjalista ds. rachunkowości
  • Stopień III – główny księgowy
  • Stopień IV – dyplomowany księgowy.

Certyfikat dyplomowanego księgowego otwiera wiele ścieżek kariery i możliwości. Kursy dla kandydatów na księgowych wiążą się z kosztami w zakresie od 1800 do 2000 złotych. Warto jednak podkreślić, że na mocy ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych z 9 maja 2014 roku nastąpiła deregulacja zawodu księgowego, a w związku z tym nie można uzyskać certyfikatu Ministra Finansów. Co za tym idzie certyfikaty SKWP mogą okazać się bardzo przydatne na rynku pracy, ale nie są wymagane do bycia księgowym.

Specjalista ds. rachunkowości

Specjalista ds. rachunkowości to osoba, która posiada co najmniej wykształcenie średnie oraz wiedzę i umiejętności księgowego. Muszą one zostać potwierdzone zaświadczeniem kwalifikacyjnym I stopnia, tytułem technika rachunkowości bądź innymi dokumentami, jeżeli zostaną uznane przez organizatora za ważne.

Główny księgowy

Główny księgowy z kolei musi posiadać wykształcenie wyższe lub średnie uprawniające do studiów wyższych oraz zaświadczenie kwalifikujące II stopnia, zaświadczenie ukończenia kursu specjalisty ds. rachunkowości bądź tytuł magistra lub licencjata na kierunku związanym z rachunkowością (jeżeli program studiów jest zatwierdzony Główną Zawodową Komisję Egzaminacyjną).

Dyplomowany księgowy

Dyplomowany księgowy to osoba, która ma wykształcenie wyższe lub średnie uprawniające do studiów wyższych, a także posiada zaświadczenie kwalifikujące III stopnia, zaświadczenie ukończenia kursu głównego księgowego lub potwierdzenie zaliczenia sprawdzenia wiadomości z zakresu III stopnia. Konieczne jest również doświadczenie zawodowe w dziedzinie rachunkowości – minimum dwa lata, jeżeli posiadamy wykształcenie wyższe lub 5 lat przy wykształceniu średnim.

Wynagrodzenie w księgowości Księgowy liczy pieniądze

Pojęcie zarobków w księgowości jest dość szerokie. Wszystko wynika z faktu, że praca w księgowości może przybierać wiele różnych form. Najczęściej mówimy o funkcji księgowej, ale nad rachunkami czuwają osoby na różnych stanowiskach.

Zarobki młodszych księgowych

Zarobki w księgowości otwierają asystenci ds. księgowości oraz młodsi księgowi. To osoby zbierają dopiero doświadczenie w zawodzie. Według szacunków ich zarobki będą rozpoczynać się od 3500 złotych brutto miesięcznie, zaś maksymalnie wyniosą 5000 PLN brutto. Najczęściej oferowaną stawką ma być jednak kwota 4500 złotych brutto miesięcznie.

Pensje samodzielnych księgowych

Następnie mamy samodzielnych księgowych, nazywanych także po prostu starszymi lub zwykłymi księgowymi. Są oni odpowiedzialni za obsługę jednego lub co najmniej kilku obszarów rachunkowości, w skład których wchodzą między innymi podatki, zobowiązania czy środki trwałe. Samodzielny księgowy zatem dekretuje i księguje dokumenty, współpracuje przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz komunikuje się z organami podatkowymi. Jego zarobki są już znacznie wyższe. Szacuje się, że w 2022 roku pensja na tym stanowisku zaczyna się się od 6 tysięcy złotych brutto miesięcznie, a maksymalnie wynosi nawet 11 tysiącach PLN.

Wynagrodzenie głównego księgowego

Pozostaje nam jeszcze główny księgowy. To jedna z najważniejszych osób w przedsiębiorstwie. To na jego barkach spoczywają wszystkie obowiązki finansowe i to on musi odpowiednio zarządzać całym działem rachunkowości. Objęcie stanowiska głównego księgowego wymaga między innymi posiadania kilkuletniego doświadczenia w roli samodzielnego księgowego. Wynagrodzenie głównego księgowego w 2022 roku powinno zawierać się w przedziale od 11 500 złotych brutto miesięcznie do nawet 24 tysięcy PLN – w przypadku osób zatrudnionych na tym stanowisku w dużych korporacjach.

Podsumowanie

Ogólnie średnie wynagrodzenie w księgowości w ubiegłym roku wyniosło około 4800 złotych netto miesięcznie. Jak zatem widzimy, zarobki mogą skutecznie kusić do podjęcia decyzji o podjęciu kariery księgowego. Co więcej, rynek księgowości ciągle się rozwija, wciąż w naszym kraju zakładane są nowe firmy, a zapotrzebowanie na fachowców cały czas rośnie. Inwestycja w naukę związaną z zawodem księgowego może zatem okazać się ponadprzeciętnie opłacalna.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również