Ile zaoszczędzisz, trzymając środki na koncie oszczędnościowym?

157

konto oszczędnościoweOdkładanie pieniędzy z myślą o finansowym zabezpieczeniu przyszłości to krok w dobrą stronę. Warto wykorzystać fakt rosnącego oprocentowania na kontach oszczędnościowych, aby gromadzić środki bez żadnego ryzyka. Sprawdź, ile uda ci się w ten sposób zaoszczędzić.

Wcale nie trzeba dysponować pokaźnym kapitałem, aby móc odkładać pieniądze. Konto oszczędnościowe działa w taki sposób, że odsetki liczone są już od pierwszej złotówki. Im więcej uda ci się odłożyć, tym wyższy zysk wypracujesz.

Konto oszczędnościowe – ile można zarobić?

Konto oszczędnościowe pozwala na systematyczne gromadzenie pieniędzy. Im wyższy będzie kapitał, tym wyższe odsetki doliczane będą na koniec miesiąca.

To, ile uda ci się zaoszczędzić, zależy od wielu czynników, m.in. od:

  • wysokości zgromadzonego kapitału,
  • oprocentowania konta oszczędnościowego.

Znaczenie ma także częstotliwość dokonywania wpłat. Im częściej dokonywane są przelewy na konto oszczędnościowe, tym większa kwota uwzględniana jest przy kapitalizacji odsetek.

Przykład. Załóżmy, że udało ci się uzbierać aż 80 000 zł. W kolejnym miesiącu zyskasz ok. 426 zł – przy oprocentowaniu na poziomie 8% w skali roku. Tak wysokie oprocentowanie może utrzymywać się aż 3 miesiące, dzięki czemu zysk z całego tego okresu wyniesie ponad 1 200 zł.

Warto przy tym pamiętać, by ograniczyć do minimum wypłaty z konta oszczędnościowego. Im rzadziej będziesz dokonywać tego typu transakcji, tym więcej zyskasz. Jednocześnie wykształcisz w sobie nawyk systematycznego oszczędzania, co zaprocentuje w przyszłości.

Jak wybrać korzystne konto oszczędnościowe?

Możliwy do wypracowania zysk na koncie oszczędnościowym zależy głównie od wybranego produktu. Jest wiele aspektów, na które warto zwrócić uwagę.

  • Oprocentowanie rachunku

Wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe to wyższe odsetki. Obecnie można znaleźć rachunki pozwalające zyskać nawet 8% w skali roku. To naprawdę dużo, biorąc pod uwagę oprocentowanie obowiązujące jeszcze kilkanaście miesięcy temu.

  • Opłaty za prowadzenie konta

Szukaj takiego konta oszczędnościowego, od którego bank nie będzie pobierał żadnych opłat. Upewnij się przy tym, czy i ile będzie kosztować prowadzenie rachunku osobistego powiązanego z oszczędnościowym. Może się bowiem okazać, że zyski de facto zostaną pomniejszone o koszty korzystania z konta.

  • Prowizja za wypłatę pieniędzy

Stały dostęp do środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym to ogromny plus. Warto jednak sprawdzić, jak duża będzie prowizja za wypłatę pieniędzy. Najczęściej pierwsza transakcja jest bezpłatna, a za kolejne trzeba płacić. To również może wpłynąć na finalną wysokość wypracowanych zysków.

Jeżeli zależy ci na sporych oszczędnościach, nie decyduj się na przypadkową ofertę. Sprawdź, co mają do zaproponowania różne banki. Krótka analiza ich ofert pozwoli na wybór konta oszczędnościowego dopasowanego do twoich oczekiwań.

Poprzedni artykułWall Street żegna się z efektem stycznia. Niedźwiedzie wybudzone ze snu? Rentgen Rynków, odc. 62
Następny artykułCała prawda o zdolności kredytowej. Jak obliczyć zdolność kredytową w 2023 roku?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments