Nie da się ukryć, że ceny w Polsce idą w górę i z roku na rok wydajemy coraz więcej. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku alkoholu i papierosów. Często używki stanowią największy wydatek wielu Polaków w skali roku. Co więcej, co roku osiągany jest nowy rekord sumy przeznaczonej na tego typu produkty. W takim razie ile Polacy wydają na używki? Liczby mogą szokować.
Wydatki na alkohol w Polsce
Z roku na rok Polacy wydają coraz więcej na alkohol. W 2019 łączna suma wydatków na tę używkę wyniosła zawrotne 36,6 miliarda złotych. Za 2020 rok dane jeszcze nie zostały opublikowane, ale można się spodziewać, że wydatki przeznaczone na ten cel wyniosły jeszcze więcej.
Warto zaznaczyć, że rzeczywista kwota jest jeszcze wyższa, ponieważ dane nie uwzględniają konsumpcji alkoholu w sektorze gastronomicznym i podczas imprez masowych. Najwięcej Polacy wydają na piwo – 17,4 miliarda złotych rocznie. Z kolei na wódkę – 12,3 miliarda PLN.
Warto dodać, iż z przeprowadzonej niezależnej ankiety wynika, że przeciętny konsument wydaje na alkohol 40 złotych miesięcznie. Co więcej, większość ankietowanych uważa, że ceny alkoholu w naszym kraju są raczej niskie, natomiast aż 91% zapytanych twierdzi, że nadużywanie alkoholu jest w Polsce problemem. Rocznie Polacy spożywają 9,5 litra czystego alkoholu na każdego obywatela. Jeszcze niecałe 30 lat temu ten wynik wynosił 6,5 litra.
Wydatki na papierosy w Polsce
26% dorosłych Polaków pali papierosy. Jednak, co ważne, ten odsetek z roku na rok maleje. Rosną jednak wydatki na wyroby tytoniowe, ponieważ ich cena idzie w górę. W 2019 łączna suma wydatków na te używki wyniosła 28 miliardów złotych. To równowartość 105 tysięcy mieszkań lub ponad 20 milionów rocznych karnetów na siłownię. Za te pieniądze każdy Polak mógłby nawet co dwa tygodnie chodzić do kina.
W bardziej szczegółowym przeliczeniu oznacza to, że przeciętny palacz wydaje na papierosy trochę ponad 2,8 tysiąca złotych rocznie, czyli ponad 230 PLN miesięcznie. Tę kwotę zaniżają palacze okazjonalni czy osoby korzystające z tańszych zamienników.
Warto się przy tym zastanowić, o ile wyższy kredyt mieszkaniowy można by obsługiwać wydając zaoszczędzone pieniądze na ratę. W przypadku kredytu w złotych wzrost raty o 230 PLN pozwala zwiększyć kwotę zadłużenia o około 49 tysięcy PLN. Byłoby tak w przypadku długu zaciągniętego na 30 lat z ratą równą. Tę kwotę moglibyśmy więc zamienić na dodatkowe od 5,5 do nawet 11,3 metrów kwadratowych, co mogłoby wystarczyć na dodatkowy skromny pokój.
Ile Polacy wydają na narkotyki? Nieformalne dane
Oczywiście nie znajdziemy żadnych oficjalnych danych dotyczących wydatków oraz spożywania nielegalnych narkotyków w Polsce. Szacuje się jednak, że przynajmniej raz w ciągu roku tego typu używkę stosuje 4,7% Polaków, a regularnie zażywa je 2,2% obywateli naszego kraju. W 99% są to oczywiście konopie indyjskie (marihuana).
Na podstawie tych nieformalnych danych szacuje się, że roczne wydatki Polaków na narkotyki nie przekraczają 200 milionów złotych rocznie. Z kolei przeciętna osoba zażywające te niedozwolone specyfiki regularnie (minimum raz w miesiącu) wydaje na nie średnio niecałe 100 złotych miesięcznie.
Teraz już wiesz ile Polacy wydają na alkohol i papierosy oraz nieoficjalnie na narkotyki.