Ile oddajesz fiskusowi, gdy kupujesz mieszkanie? Sprawdź. Szokujące kwoty!

Udostępnij

Kawa z Agentem to nowy cykl poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate wyjaśnia, ile Urząd Skarbowy zarabia za każdą transakcję na rynku mieszkaniowym.

Fiskus zgarnia ogromne pieniądze ze sprzedaży mieszkań. ​Ile dokładnie?​

Sytuacja na rynku mieszkaniowym wygląda coraz gorzej. Fatalne wyniki sprzedażowe notują nawet najwięksi deweloperzy.

W trzecim kwartale 2022 statystyki pogorszyły się średnio o połowę w porównaniu z analogicznym okresem z 2021 roku. Jednym z powodów takiej sytuacji są oczywiście problemy z uzyskaniem kredytu na mieszkania. Raty bowiem bardzo mocno poszły w górę.

Z tego powodu rząd – a w szczególności resort rozwoju i technologii – zastanawia się nad uruchomieniem nowego wsparcia dla osób planujących zakup mieszkania. Nie powinno to dziwić, gdyż z perspektywy kasy państwa może się to opłacić.

Z każdego nowego mieszkania wartego 400 tysięcy złotych, fiskus – w różnego rodzaju podatkach – inkasuje nawet prawie 148 tysięcy PLN. Korzyści są dużo mniejsze przy używanych lokalach.

Mieszkanie z rynku pierwotnego – analiza​

Zakup, a następnie wykończenie i wyposażenie mieszkania jest oczywiście kosztowną operacją. Na każdym z etapów niezbędne jest zaangażowanie szerokiego grona fachowców z różnych dziedzin.

Przy tym pojawiają się podatki – między innymi VAT, PIT, CIT czy PCC. Okazuje się bowiem, że kupując mieszkanie za 400 tysięcy złotych płacimy najpierw 29 630 złotych podatku VAT. Następnie państwo otrzymuje również pieniądze z podatku dochodowego – aż 70 370 PLN.

Mało tego, jeśli na zakup udzielany jest kredyt, to kasa państwa otrzyma 1% w ramach prowizji i kolejne 608 PLN w ramach podatku dochodowego. Następnie dochodzi wtedy obsługa 25-letniego kredytu na 80% ceny mieszkania. Przy jego oprocentowaniu rzędu 8% i marży na poziomie 1%, fiskus otrzyma 33 028 złotych.

Do tego dochodzą jeszcze podatki od ubezpieczenia od ognia i wody i od opłat notarialnych i sądowych. Ich łączny koszt wyniesie 1228 złotych. Następnie pora przejść do kosztu wykończenia. Jeśli wyniesie ono 50 tysięcy PLN, to podatki odprowadzane do kasy państwa wyniosą łącznie 6250 złotych.

Pozostają podatki od zakupu wyposażenia. Zakładając, że wyniesie on 20 tysięcy złotych, to łącznie fiskus otrzyma z tego tytułu 6829 PLN.

Łączna kwota dla Urzędu Skarbowego

Łączna kwota wszystkich wyżej wymienionych podatków, którą otrzyma Urząd Skarbowy, wyniesie w tym przypadku 147 962 złote.

Mieszkanie z rynku wtórnego – analiza​

Dla porównania, w przypadku rynku wtórnego dochody budżetowe są znacznie niższe. Wszystko dlatego, że odpada spora część podatków dochodowych oraz VAT składające się na cenę nowego mieszkania.

Więcej pieniędzy trzeba natomiast zapłacić w kancelarii notarialnej. Notariusz pobierze bowiem od kupującego 2% ceny lokum z tytułu podatku PCC. Dodatkowo w przypadku rynku wtórnego znacznie częściej będziemy musieli korzystać z usług pośrednika co również kosztuje.

Jakie koszty ponosimy w tym przypadku? Po pierwsze podatek PCC od zakupu mieszkania na rynku wtórnym za 400 tysięcy złotych wynosi 8 tysięcy PLN. Prowizja za udzielenie kredytu wyniesie 3200 złotych, a podatek dochodowy z tego tytułu – 608 PLN.

Za prowizję za pośrednictwo, fiskus otrzyma około 1840 złotych z tytułu podatku VAT i kolejne 1520 PLN z tytułu podatku dochodowego. Następnie dochodzi wtedy obsługa 25-letniego kredytu na 80% ceny mieszkania. Przy jego oprocentowaniu rzędu 8% i marży na poziomie 1%, fiskus otrzyma 33 028 złotych.

Do tego dochodzą jeszcze podatki od ubezpieczenia od ognia i wody i od opłat notarialnych i sądowych. Ich łączny koszt wyniesie 1476 złotych. Następnie pora przejść do kosztu odświeżenia. Jeśli wyniesie ono 25 tysięcy PLN, to podatki odprowadzane do kasy państwa wyniosą łącznie 3125 złotych.

Pozostają podatki od zakupu wyposażenia. Zakładając, że wyniesie on 10 tysięcy złotych, to łącznie fiskus otrzyma z tego tytułu 3415 PLN.

Łączna kwota dla Urzędu Skarbowego

W efekcie, łączne dochody budżetu państwa z tytułu zakupu używanego mieszkania na kredyt kosztującego 400 tysięcy złotych można oszacować na 53 030 złotych.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również