Jaka jest cena bycia piękną? – ile kosztują operacje plastyczne?

Udostępnij

Która kobieta nie pragnie wyglądać lepiej? Ile jest w stanie zapłacić, aby poprawić swoją aparycję, zwłaszcza z wiekiem? Kiedy zegar biologiczny tyka, a urody ubywa, panie są skłonne zdecydować się na wszystko, co da wymarzone rezultaty. Okazuje się, że aż 80% ankietowanych kobiet chętnie zmieniłoby coś w swoim wyglądzie, gdyby tylko pozwoliły im na to finanse.

Właśnie z tego powodu chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna to rynek wart kilkanaście miliardów dolarów, który z każdym rokiem dynamicznie rośnie. Tak więc, pomimo faktu, że operacje plastyczne są zabiegami inwazyjnymi, to coraz więcej kobiet się na nie decyduje. Dodatkowo, popyt napędza fakt, że konkurencja na tym rynku także się dość szybko zwiększa i w konsekwencji ceny spadają. Nie zmienia to jednak faktu, że z całą pewnością operacja plastyczna jest naprawdę poważną decyzją i stanowi niemały wydatek. Ile więc kosztują najpopularniejsze zabiegi? Przekonamy się poniżej. Zacznijmy od najchętniej operowanej części ciała przez kobiety, czyli:

Plastyka piersi

Powiększanie biustu

Okazuje się, że najwięcej kobiet na pierwszym miejscu stawia operację biustu. Głównie chirurg pokazuje klientce implant chodzi oczywiście o zabieg powiększania piersi. Zwykle decydują się na niego panie po 20 roku życia, które nie są do końca zadowolone z rozmiaru swojego biustu. Jest to wydatek od 14 000 do nawet 20 tysięcy złotych. Najdroższe kliniki oczywiście znajdują się w Warszawie.

Lifting piersi

Kolejnym popularnym zabiegiem jest kompleksowy lifting piersi. Na tego typu operacje decydują się z reguły kobiety po 40 roku życia i przebytych ciążach. Taka korekta biustu także przynosi więc zauważalne efekty. Jego koszt zawiera się w przedziale 12 800 – 15 800 złotych.

Mastopeksja

Znacznie tańszym zabiegiem niż kompleksowy lifting jest podniesienie biustu, czyli mastopeksja. Operacja podniesienia piersi wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Trwa około 2-3 godziny. Koszt takiej korekty wynosi od 4700 do 6400 złotych.

Zmniejszenie biustu i usunięcie ginekomastii

Do w miarę często wykonywanych zabiegów należy także zmniejszenie biustu. Koszt tej operacji także jest wysoki i wynosi od 13 000 do 18 tysięcy złotych.

Ostatni rodzaj zabiegu z zakresu plastyki mężczyzn dotyczy… mężczyzn, i z każdym rokiem zyskuje na popularności. Mowa tutaj o operacji usunięcia ginekomastii, czyli przeroście gruczołu piersiowego. Koszt takiej operacji wynosi od 8000 do 9700 złotych, w zależności od stopnia skomplikowania.

Chirurgia twarzy

Korekta nosa

Drugą najpopularniejszą grupą operacji plastycznych są zabiegi twarzy. Najczęstszą z nich są korekty nosa. Na jego operowanie decydują się kobiety w różnym wieku. Taki zabieg kosztuje od 13 400 do nawet 18 700 złotych. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania korekty oraz lokalizacji. Najdroższe są oczywiście warszawskie kliniki.

Korekta podbródka

Całkiem popularną i znacznie mniej kosztowną inwestycją jest także operacja podbródka. Tego typu zabieg korekcyjny może wizualnie poprawić owal i wygląd całej twarzy. Operacja podbródka kosztuje od 5100 do 7600 złotych.

Lifting czoła

Wiele kobiet decyduje się także na lifting czoła. Polega on na usunięciu nadmiaru skóry z chirurg wstrzykuje botoks w czoło klientki okolic czoła. Chirurg wykonuje cięcie na granicy włosów, usuwa nadmiar skóry, podciąga skórę i mięśnie do góry. To powoduje wygładzenie zmarszczek. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 3 godziny. Taki zabieg kosztuje od 8200 do 9900 złotych.

Powiększanie ust

Chirurgia twarzy to także dość mocno popularne obecnie wszczepianie implantów ust. Ten zabieg ma na celu zwiększenie górnej oraz dolnej wargi. Implanty ust mogą widocznie uwypuklić i podkreślić wygląd warg. Tego typu operacja kosztuje od 4600 do 6400 złotych.

Powiększanie i modelowanie ust można też wykonać bez użycia implantów. Stosuje się do tego kwas hialuronowy. Pozwala on dokładnie wymodelować usta oraz usunąć “zmarszczki palacza”. Cena takiego zabiegu jest jednak wyższa. Wynosi od 4300 do 5800 złotych, ale za jedną wargę.

Operacja powiek

Kolejnym popularnym zabiegiem z zakresu chirurgii twarzy jest operacja plastyczna powiek. Polega ona na usunięcia nadmiaru skóry z powiek górnych i dolnych, a także redukcji tzw. worków pod oczami (poduszeczek tłuszczowych) czy uciążliwych zmarszczek wokół oczu. Zdecydowanie najczęściej wykonują ją panie, które ukończyły już 40 rok życia. Tego typu korekta to wydatek rzędu 7-8 tysięcy złotych.

Podniesienie brwi

Wśród popularnych usług medycyny estetycznej wyróżniamy także podniesienie brwi. Cena takiego zabiegu jest wyraźnie niższa, wynosi od 2000 do 2900 złotych.

Operacja uszu

Ostatnim często stosowanym zabiegiem z zakresu chirurgii twarzy jest operacja uszu. Najczęściej jest to po prostu korekta odstających uszu. Koszt takiej korekty wynosi od 3800 do 5900 złotych za obie małżowiny.

Operacje plastyczne dolnych partii ciała

Implanty pośladków

Chirurgia estetyczna obejmuje także liczne zabiegi na dolnych partiach ciała. Zdecydowanie najpopularniejsze jest tutaj wszczepienie implantów pośladków. Ich zadaniem jest poprawienie kształtu oraz zwiększenie jędrności. Jest to dość kosztowna operacja. Jej cena wynosi od 16 300 do 19 200 złotych.

Implanty łydek

Kolejnym stosunkowo powszechnym zabiegiem medycyny estetycznej jest wszczepianie implantów łydek. Poprawia on ich kształt, czego efektem jest proporcjonalna różnica pomiędzy dolną a górną partią nóg. Operacja tego typu kosztuje od 13 800 do 16 tysięcy złotych.

Plastyka ud

Ostatnią stosunkowo popularną operacją plastyczną dolnych części ciała jest plastyka ud. Ma ona na celu wymodelowanie ud poprzez usunięcie nadmiaru luźnej i wiotkiej skóry oraz tkanek podskórnych i tłuszczu z tej partii ciała. W efekcie umożliwia ona widoczną poprawę wyglądu dolnej partii ciała. Zabieg tego typu kosztuje od 9000 do 11 100 złotych.

Liposukcja

W zasadzie każda klinika medycyny estetycznej posiada w swojej ofercie zabiegi liposukcji. Są to szalenie popularne usługi w dzisiejszych czasach. Wykonuje się je na różnych partiach ciała. Cena za odsysanie tłuszczu będzie uzależniona właśnie od wybranego fragmentu ciała. kobieta mierzy swój obwód talii

Najtańsza jest liposukcja ramion. Wiąże się ona z kosztem od 7000 do 9300 złotych. Liposukcja brzucha to już z kolei wydatek od 7000 do nawet 9900 PLN. Liposukcja ud jest jeszcze droższa (pomijając skrajnie kosztowne przypadki). Kosztuje od 7800 do 9300 złotych. Najdroższa jest jednak liposukcja bioder. W tym przypadku trzeba się liczyć z wydatkiem od 8200 do nawet 10 300 PLN.

Chirurgia plastyczna a mężczyźni

Wbrew pozorom zabiegom z chirurgii plastycznej poddają się obie płci. Coraz częściej zgłaszają się mężczyźni, choć nadal jest to zdecydowana mniejszość. Na ten moment stanowią oni 10% klientów medycyny estetycznej – z każdym rokiem jednak ich udział rośnie. Panowie najczęściej poddają się takim zabiegom, jak wcześniej wspomniane usunięcie ginekomastii, korekcie nosa, operacji uszu czy liposukcji brzucha.

Operacje plastyczne – przeciwwskazania

Zaskakująco często zdarza się, iż lekarz odmawia wykonania zabiegu. Z niezależnych badań wynika, że dotyczy to aż około 12% pacjentów. Zwykle jako główną przyczynę podaje się stan zdrowia pacjenta. Operacja plastyczna jest zabiegiem chirurgicznym, dlatego więc osoba, która chce poddać się zabiegowi, musi być w pełni zdrowa. W tym celu wykonuje się szereg badań. Co ciekawe, okazuje się, że nawet nieleczony ząb może sprawić, że zostaniemy wykluczeni z możliwości wykonania zabiegu.

Dysmorfobia

Na podjęcie decyzji przez lekarza duży wpływ ma również zdrowie psychiczne pacjenta. Otóż, okazuje się, że chirurg może odmówić wykonania zabiegu u osób cierpiących na dysmorfofobię, czyli obsesyjny lęk przed brzydotą. Dzieje się tak, ponieważ świadomość pacjenta sprawia, że nawet niewielkie defekty urody są dla niego okropnymi deformacjami, z którymi nie jest w stanie się pogodzić. Taka osoba będzie poprawiać urodę skalpelem w nieskończoność. Problem ten ma podłoże psychiczne, dlatego też wymaga interwencji innego specjalisty. W operacjach plastycznych taka osoba z całą pewnością nie odnajdzie ratunku.

Operacje plastyczne – o tym trzeba pamiętać

Po zapoznaniu się z powyższym tekstem z całą pewnością już wiemy, że operacje plastyczne są inwazyjnymi, kosztownymi, ale i tak bardzo popularnymi zabiegami. Co ważne, przy zdecydowaniu się na operację, absolutnie trzeba pamiętać o zabraniu paragonu. Dlaczego? Ponieważ rezygnacja z paragonu może się wiązać z brakiem możliwości złożenia reklamacji, brakiem możliwości uzyskania odszkodowania w przypadku wystąpienia powikłań czy zdarzeń niepożądanych, ale także z nałożeniem kary finansowej nie tylko na klinikę, ale i na nas samych.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również