Rynek e-sportowy w Polsce stale rośnie, stanowiąc tym samym znaczący impuls dla całej branży rozrywkowej. Polska jest bowiem gospodarzem niektórych z najważniejszych imprez e-sportowych na świecie, takich jak Intel Extreme Masters, który odbywa się w Katowickim spodku, przyciągając tym samym tysiące fanów z całego świata.
Polska scena e-sportowa słynie również z udziału w popularnych turniejach gier takich jak Counter-Strike 2 (wcześniej counter strike global offensive), League of Legends czy Dota 2. Nie bez powodu wielu ekspertów wskazuje na sukces polskiej drużyny w 2014 roku na IEM Katowice jako jeden z głównych czynników rozwoju e-sportu w Polsce. Jak kształtuje się wartość polskiego rynku e-sportowego? Odpowiedź na to pytanie będzie tematem tego artykułu.
Ile wynosi wartość polskiego rynku e-sport?
Ja podaje crowdzone.pl rynek e-sportu w Polsce z roku na rok stale rośnie, a już w 2020 roku był wart aż 596 milionów dolarów! To nie tylko suche liczby, za nimi stoi rosnące zainteresowanie i zaangażowanie społeczności e-sportowej, zarówno graczy, jak i kibiców. Wartość rynku e-sportu w Polsce nie tylko odzwierciedla jego ekonomiczny potencjał, ale stanowi także istotny wskaźnik rosnącej popularności i wpływu tej formy rozrywki na społeczeństwo.
Intel Extreme Masters (IEM) Katowice 2024 – jedna z największych imprez na świecie organizowana w Polsce
Organizacja tak prestiżowych wydarzeń e-sportowych, jak Intel Extreme Masters (IEM) Katowice 2024 w Polsce jest nie tylko powodem do dumy dla całej społeczności e-sportowej, ale także potwierdza rosnącą rolę naszego kraju na arenie międzynarodowej. Tego typu imprezy przyciągają uwagę światowych graczy i kibiców, a także w znaczącym stopniu wpływają na rozwój całego polskiego sektora e-sportowego.
IEM Katowice 2024 odbył się na początku lutego tego roku, pula nagród wynosiła imponujące 1,000,000 dolarów. Uczestniczyły w niej zespoły składające się z zawodników różnych narodowości z całego świata, nie zabrakło także drużyn reprezentujących właśnie Polskę. Zespół ENCE (4 polaków i jeden duńczyk) miał szansę na pokazanie swoich umiejętności, a wielu kibiców trzymało kciuki za ich sukces. To właśnie oni osiągnęli niespodziewany sukces mając szansę nawet na półfinały, niestety ostatecznie odpadli w ćwierćfinale. Nie zmienia to jednak faktu, że ich udział stanowił wielkie wyróżnienie. Turniej odbywał się w grze Counter Strike 2, zgromadził 24 zespoły, a sponsorem wydarzenia było wiele renomowanych firm, takich jak Intel, Predator, DHL, Monster czy White.Market.
Co czeka polski rynek e-sportowy w najbliższych latach?
Polski rynek e-sportowy rozwija się bardzo dynamicznie i przewidywania na przyszłość wydają się być obiecujące. W najbliższych latach możemy spodziewać się dalszego wzrostu popularności oraz profesjonalizacji tej dziedziny e-sportu w Polsce. Jednym z głównych czynników napędzających rozwój e-sportu może być stale rosnące zainteresowanie tego typu rozrywką wśród młodego pokolenia, które coraz częściej wybiera gry komputerowe jako swoje hobby czy formę spędzania wolnego czasu.
Wraz z rosnącym zainteresowaniem e-sportem można spodziewać się także wzrostu inwestycji w tę branżę zarówno ze strony sponsorów, jak i inwestorów. Firmy, które dostrzegają potencjał tego rynku będą coraz chętniej angażować się w organizację turniejów, wspieranie drużyn oraz promocję wydarzeń e-sportowych. Mogą to być firmy z sektora komputerowo/gamingowego, ale spodziewawać się także można inwestycji innych, dużych graczy, którzy rozumieją potencjał tego rynku. To z kolei skutkować będzie większą liczbą profesjonalnych graczy, lig, turniejów oraz wydarzeń o międzynarodowym znaczeniu organizowanych właśnie w Polsce.
Dalszy rozwój infrastruktury oraz edukacja związana z e-sportem wydają się być kluczowe dla dalszego wzrostu tego rynku. Wzrost liczby szkół, które oferują specjalizowane programy związane z grami e-sportem czy zarządzaniem drużynami e-sportowymi przyczyni się do wykształcenia nowego pokolenia zawodowych graczy i menedżerów, wpływając tym samym na całą branże i sektor.