Ile firmy farmaceutyczne zarobiły na szczepionkach przeciw COVID-19?

Różne szczepionki na COVID-19Koronawirus to bezdyskusyjnie najważniejszy temat zarówno 2020, jak i dobiegającego już końca 2021 roku. Pandemia w ogromnym stopniu zmieniła nasze życie, i to niemal w każdym aspekcie. Pod względem finansowym, jednym z największych “wygranych” tego okresu okazała się branża medyczna, a zwłaszcza producenci szczepionek na koronawirusa. W końcu, ze swojej działalności realizowanej w tym zakresie, takiej firmy jak Pfizer, Moderna, BioNTech, AstraZeneca czy Johnson & Johnson czerpią one zyski. I to naprawdę ogromne.

Zwłaszcza biznes Pfizera i Moderny kwitnie w najlepsze. Te dwie spółki obecnie zdominowały rynek szczepień na COVID-19. Według firmy Airfinity, zajmującej się analizą danych z branży medycznej, Pfizer, BioNTech i Moderna mają w przyszłym roku zagarnąć aż 75% tego rynku w przyszłym roku i osiągnąć dwukrotnie większe przychody niż w obecnym. Tak duże prognozowane zyski w największym stopniu wynikają z wysokiej skuteczności tych szczepionek jako trzeciej dawki przypominającej oraz wyraźnego podniesienia ich cen za jedną dawkę szczepionki, które zostało zapowiedziane już 1 sierpnia.

Pod koniec pierwszego roku masowych szczepień mamy zatem wystarczająco dużo dowodów, aby wiedzieć, że nowe szczepionki są bezpieczne i skuteczne, a do tego zostały opracowane z nadzwyczajną szybkością. Z tego względu Pfizer, BioNTech i Moderna zasługują na uznanie za dobrze wykonaną pracę. Nie da się jednak zaprzeczyć, że wykorzystują one globalną pandemiczną sytuację do generowania zawyżonych zysków. Ile do tej pory firmy farmaceutyczne zarobiły na szczepionkach przeciw COVID-19? Przekonamy się poniżej. Zacznijmy od firmy Pfizer:

Ile Pfizer zarobił na szczepionkach?

Sprzedaż i zyski w 2021

Pfizer podał do publicznej wiadomości, że jego marża zysku ze sprzedaży szczepionek na koronawirusa, kształtuje się na poziomie około 30% w stosunku do przychodów. Taka marża mieści się w tym samym przedziale, w jakim Pfizer zarabiał na swojej działalności przed kryzysem związanym z COVID-19 (choć standardowa marża w całej medycynie wynosi około 20%). Ponieważ jednak popyt na nową szczepionkę jest tak wysoki, łączna sprzedaż Pfizera wzrosła niemal dwukrotnie – a wraz z nią zyski w dolarach.

W efekcie Pfizer niedawno ogłosił, że oczekuje, iż przychody ze sprzedaży szczepionki przeciw COVID-19 w 2021 roku wyniosą około 36 miliardów dolarów. Jeśli więc podana przez firmę marża jest prawdziwa, to zyski firmy ze szczepionki w tym roku wyniosą około 10 miliardów USD.

Rekordowe zyski Pfizera będą kontynuowane w 2022 Szczepionka Pfizer/BioNTech

Oznacza to, że Pfizer – już przed pandemią bardzo zyskowna firma – dzięki popytowi związanemu z obecną globalną sytuacją kryzysową, odnotuje ogólny wzrost zysków o około 60% w stosunku do średniej z poprzedniej dekady. Warto dodać, że w 2022 roku Pfizer prognozuje, że zarobi na szczepionkach kolejne 29 miliardów USD.

Pfizer unika płacenia podatków

Co więcej, warto dodać, że platforma dziennikarstwa śledczego Follow the Money (FTM) ujawniła w maju, że Pfizer, posiadający europejską siedzibę w miejscowości Capelle aan den IJssel w środkowej Holandii, mimo tak gigantycznych obrotów i zysków, nie płaci żadnych podatków w Niderlandach. Dlaczego?

Otóż, miliardy euro przepływają przez raje podatkowe. Należą do nich Holandia, Luksemburg i Irlandia. Co więcej, zgodnie z holenderskim prawem podatkowym CPPI nie podlega niderlandzkiemu podatkowi od osób prawnych ani podatkowi od dywidend. Holandia posiada dziury w systemie podatkowym, z czego chętnie korzystają amerykańskie firmy, w tym Pfizer.

Ile Moderna zarobiła na szczepionkach?

Wpływ zysków z COVID-19 na firmę jest jeszcze bardziej uderzający w przypadku spółki Moderna. Przed pandemią koronawirusa była to stosunkowo mała firma, ze średnimi rocznymi przychodami wynoszącymi “tylko” około 100 milionów dolarów. W tym roku, zgodnie z jej najnowszym sprawozdaniem, Moderna spodziewa się, że dochód firmy wyniesie 18 miliardów USD, a co bardzo ważne, niemal w całości będzie on pochodzić ze sprzedaży szczepionki. Mamy tu więc do czynienia z niemal dwustukrotnym wzrostem.

W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku Moderna osiągnęła 7,3 miliarda dolarów zysku po opodatkowaniu, przy 11,3 miliarda USD przychodów, co stanowi wprost niewiarygodną marżę, wynoszącą aż około 65%. Jeśli ten poziom marży utrzymał się w końcówce roku, całkowite zyski Moderny w 2021 wyniosą ponad 10 miliardów dolarów. W efekcie, można jednoznacznie stwierdzić, że preparat na koronawirusa od firmy Moderna jest już z jednym z najbardziej dochodowych produktów medycznych w historii.

Ile BioNTech zarobił na szczepionkach?

BioNTech to niemieckie przedsiębiorstwo biotechnologiczne założone w 2008 roku, które we wpółpracy z Pfizerem stworzyło dobrze nam znaną dziś szczepionkę. Przed pandemią koronawirusa – podobnie jak Moderna – była to stosunkowo mała firma, ze średnimi rocznymi przychodami wynoszącymi “tylko” około 100 milionów euro. W tym roku, zgodnie z jej najnowszym sprawozdaniem, BioNTech spodziewa się, że dochód firmy wyniesie 17 miliardów euro, a co bardzo ważne, niemal w całości (ponad 16 miliardów EUR) będzie on pochodzić ze sprzedaży szczepionki. Tu także mamy więc do czynienia z kolosalnym wzrostem.

W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku BioNTech osiągnął 7,1 miliarda euro zysku operacyjnego, przy 13,4 miliarda EUR przychodów, co stanowi marżę wynoszącą aż około 53%. Jeśli ten poziom marży utrzymał się w końcówce roku, całkowite zyski Moderny w 2021 wyniosą ponad 9 miliardów euro.

Ile na szepionkach zarobiły firmy AstraZeneca i Johnson & Johnson?

AstraZeneca Szczepionka AstraZeneca przeciw COVID-19

Znacznie mniejsze przychody zarejestrowali pozostali dwaj producenci szczepionek. Przez pierwsze trzy kwartały 2021 roku, AstraZeneca, której preparat nie został dopuszczony do użytku na terenie Stanów Zjednoczonych, wygenerowała 2,2 miliarda dolarów przychodu ze sprzedaży szczepionek. Okazuje się, że firma znacznie więcej zarabia na innych obszarach działalności medycznej, zwłaszcza tych z zakresu onkologii, gdzie jej przychód wyniósł 10 miliardów USD.

Johnson & Johnson

Z kolei w tym samym okresie, producent szczepionki jednodawkowej Johnson & Johnson, odnotował jej sprzedaż w wysokości 1,4 miliarda dolarów. To również znacznie mniej niż zarabia na innych obszarach działalności medycznej, zwłaszcza tych z zakresu immunologii i onkologii. Z tego pierwszego obszaru przychody firmy wyniosły 4,3 miliarda USD, a drugiego – 3,7 miliarda $.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments