W większości gospodarstw domowych koszty jedzenia stanowią jedną z najwyższych pozycji na liście comiesięcznych wydatków. Z jednej strony po prostu jeść trzeba, więc wydatków nie da się całkowicie wyeliminować. Z drugiej, produkty spożywcze mają przeważnie niską cenę w stosunku do innych towarów i usług, więc się je bagatelizuje. A to duży błąd, który rocznie może nas kosztować najprawdziwszą fortunę.
Co gorsza, ze względu na galopującą inflację, która przekracza już 15,5% w skali roku, na jedzenie z każdym kwartałem wydajemy coraz więcej. Ile więc naprawdę obecnie każdego miesiąca kosztuje nas żywność? Przekonamy się poniżej:
Miesięczne wydatki Polaków na jedzenie
Oczywiście, oficjalnych danych dotyczących średnich miesięcznych wydatków na żywność w 2022 roku publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny jeszcze nie znajdziemy. Kilka tygodni temu eksperci przeprowadzili jednak niezależne badanie dotyczące wydatków Polaków na żywność, w którym udział wzięło ponad 1000 osób z 10 największych miast naszego kraju.
Jakie można z niego wyciągnąć wnioski? Otóż, nieznacznie ponad połowa naszych rodaków przeznacza na jedzenie od 500 do 1000 złotych na osobę miesięcznie. Drugie miejsce pod względem liczebności zajmuje grupa, która wydaje od 1001 do 2000 złotych na osobę miesięcznie – taką kwotę na zakupy żywnościowe przeznacza co trzeci mieszkaniec jednego z 10 największych polskich miast. Z kolei 14% naszych rodaków wydaje na jedzenie obecnie mniej niż 500 złotych na osobę miesięcznie. Wydatki na żywność przekraczające 2000 złotych na osobę miesięcznie stanowią już natomiast marginalny odsetek.
Single wydają najwięcej
Warto dodać, że wśród osób kupujących jedzenie tylko dla siebie (czyli w zdecydowanej większości po prostu singli), wydatki na osobę są zdecydowanie najwyższe. W tej grupie aż 42% osób wydaje miesięcznie na żywność od 1001 do 2000 złotych, 36% przeznacza na ten cel od 500 do 1000 PLN, a tylko 8% – mniej niż 500 złotych. Oznacza to więc, że aż około 14% singli mieszkających w jednym z 10 największych polskich miast wydaje na jedzenie ponad 2000 złotych miesięcznie.
Fast food tańszy niż samodzielne gotowanie?
Godny uwagi jest również fakt, że najwięcej na osobę miesięcznie na jedzenie wydają Polacy stołujący się głównie w restauracjach oraz korzystający z diety pudełkowej. Najmniej natomiast na jedzenie wydają wcale nie nasi rodacy, którzy gotują samodzielnie, w domu; lecz osoby żywiące się w barach typu fast food.
Kupujemy mniej, a wydajemy więcej
Warto również wiedzieć, że w kwietniu 2022 roku średnia wartość paragonu za zakupy spożywcze wzrosła aż o 12,4% w stosunku do kwietnia 2021 – czyli dokładnie tyle, ile na koniec kwietnia wyniósł odczyt inflacyjny w naszym kraju. Jednocześnie z badania wynika, że robiąc pojedyncze zakupy spożywcze, kupujemy w tym roku 13% mniej produktów niż w zeszłym, a i tak wydajemy więcej.
Skoro jedzenie kosztuje nas coraz więcej, to jak możemy oszczędzać na zakupach spożywczych?
Jak oszczędzać na jedzeniu?
Listy zakupów
Kluczem do oszczędzania jest sztuka umiejętnego robienia zakupów spożywczych. W pierwszej kolejności, należy opracować menu tygodniowe na śniadanie, obiad i kolację. Następnie należy sprawdzić szafki kuchenne i lodówkę.
W kolejnym kroku składniki, których brakuje do przygotowania zamierzonych potraw, należy dodać do listy zakupów. W sklepie natomiast należy przestrzegać tej listy, zamiast dawać się kusić zakupem innych produktów spożywczych, których na dobrą sprawę nie potrzebujemy.
Smart shopping
To jednak nie wszystko. Aby efektywnie oszczędzać na jedzeniu, należy porównywać jego ceny w różnych sklepach i wyszukiwać promocji. W obecnych czasach jest to znacznie łatwiejsze niż dawniej – ponieważ aktualną ofertę i promocje znajdziemy w aplikacjach danych sklepów, a ich e-gazetki na stronach internetowych.
Z tego powodu, jeśli do różnych sklepów znanych sieciówek dzieli nas podobny dystans, nie warto przywiązywać się do jednego ulubionego, lecz regularnie, przed każdymi zakupami porównywać ceny tych samych produktów i kupować je tam, gdzie najtaniej.
Ponadto, zdecydowana większość dużych sieci sklepów posiada programy lojalnościowe i karty rabatowe dla klientów. Warto je wyrobić w każdym z nich, zwłaszcza że najczęściej nie musimy nawet ich posiadać fizycznie – są one przeważnie zaimplementowane do aplikacji danych sklepów. W ten sposób także możemy sporo zaoszczędzić na zakupach, a w szczególności na tych spożywczych.
Zachowujmy paragony
Na sam koniec, należy zawsze zachowywać paragony. To z ich wykorzystaniem będziemy naprawdę wiedzieć, jak dużo wydajemy na jedzenie, na czym przepłacamy, a także czy kupujemy coś, co okazuje się zupełnie zbędne i możemy sobie tego odmówić w przyszłości. To właśnie za pomocą paragonów możemy zyskać kontrolę nad tym, ile kosztuje nas jedzenie. Posiadając taką wiedzę, będziemy mogli przejść do skutecznego oszczędzania w tym zakresie.