Idealny pomysł na oszczędzanie! Jak oszczędzają Polacy?

Kawa z Ekspertem kredytowym: Konto Mieszkaniowe - jak zarobić?

W najnowszym odcinku programu “Kawa z Ekspertem kredytowym” Piotr Ochnio, CEO Profesjonalne Finanse przybliża temat oszczędności Polaków oraz prezentuje pomysły atrakcyjne pomysły na oszczędzanie, w tym taki produkt, jak Konto Mieszkaniowe.

Jakie oszczędności mają Polacy?

Na koniec 2022 roku oszczędności Polaków stanowi zaledwie 20% PKB Polski, co jest jednym z najsłabszych wyników w Europie. Co gorsza, okazuje się, że Polacy przede wszystkim trzymają swoje środki w bankach, na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych.

Najnowsze wyniki analizy Polskiego Funduszu Rozwoju dotyczące oszczędności Polaków

Z najnowszych analiz Polskiego Funduszu Rozwoju wynika, że stopa oszczędności polskich gospodarstw domowych – pokazująca jaki procent dochodu zostaje naszym rodakom do dyspozycji po zaspokojeniu miesięcznych potrzeb konsumpcyjnych – wyniosła zaledwie 2,8%. To najniższa wartość od 2009 roku.

Jak kształtują się oszczędności gospodarstw domowych w Polsce na tle innych krajów?

Stopa oszczędności w wysokości 2,8% jest najniższą wartością w całej Europie. Oznacza to, że jesteśmy najmniej oszczędzającym narodem w Europie. Dla porównania Litwini mogą pochwalić się dwukrotnie wyższą stopą oszczędności.

Co gorsza, średnia stopa oszczędności w Unii Europejskiej wynosi niemal 17%. Mało tego, takie kraje jak Irlandia, Holandia czy Niemcy mogą pochwalić się stopą oszczędności przekraczającą ponad 20%.

Z kolei, jak już zostało wspomniane, łączne oszczędności Polaków w relacji do PKB naszego kraju wynoszą około 20%, co jest wynikiem o 4,5 punktu procentowego gorszy od średniej dla całej Unii Europejskiej. Natomiast nieco gorszym wynikiem od Polski cechują się jedynie takie kraje, jak Meksyk, Brazylia czy Argentyna.

Gdzie Polacy najczęściej trzymają swoje oszczędności?

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że Polacy mają około 1 biliona złotych oszczędności. Ponad 775 miliardów złotych, czyli zdecydowana większość z tych środków jest trzymana na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych, których oprocentowanie wynosi z reguły 0%.

Około 320 miliardów PLN oszczędności Polaków jest natomiast przechowywana na lokatach terminowych.

Ile gotówki posiadają Polacy w porównaniu z innymi krajami europejskimi?

Co ciekawe, gotówka w dyspozycji polskich gospodarstw domowych w relacji do PKB Polski wynosi zaś prawie 11%.

To trzeci najwyższy wynik w Unii Europejskiej – ustępujemy jedynie Niemcom (o 0,2 punktu procentowego) i Słoweńcom (o ponad 2 punkty procentowe). Dla porównania średnia dla całej Unii Europejskiej wynosi zaledwie 5,6%.

Czy gotówka może zniknąć z obiegu w Polsce?

Wiele krajów dąży do tego, aby jak najbardziej ograniczyć płatności gotówkowe. Polacy zaś są zdania, że gotówka to “ostatni bastion wolności obywatelskiej”.

Czy warto trzymać inwestować w obligacje skarbowe?

W Polsce obligacje skarbowe nie są zbyt popularną formą inwestowania – choć produkt ten w ostatnim roku oferował bardzo atrakcyjną stopę zwrotu. Warto bowiem zwrócić uwagę, że Skarb Państwa oferuje obligacje indeksowane inflacją, co oznacza, że w ubiegłym roku potrafiły one wygenerować stopę zwrotu rzędu około 20%.

Ponadto, nie ma żadnych wątpliwości, że w tym roku obligacje skarbowe nadal stanowią bardzo atrakcyjną i wyjątkowo bezpieczną formę inwestowania. Mimo wszystko, w naszym kraju kwota ulokowana w obligacjach skarbowych wynosi zaledwie 18,6 miliarda złotych. To ósmy najniższy wynik w Europie.

Z kolei w relacji do PKB Polski, łączne oszczędności Polaków ulokowane w obligacjach Skarbu Państwa wynoszą tylko 0,65%. Najwyższym wynikiem w Europie mogą się zaś pochwalić Włochy i Węgry, gdzie odsetek ten stanowi około 14%.

Jakie kwoty Polacy inwestują na giełdzie?

Kwota ulokowana na giełdzie w Polsce wynosi około 95 miliardów złotych. Oznacza to, że w relacji do PKB Polski, łączna kwota ulokowana na giełdzie przez naszych rodaków wynosi 3%.

To niestety jeden z najniższych wyników w Unii Europejskiej . Dla porównania w Danii i Szwecji odsetek ten przekracza 20%. Gorzej od nas radzą sobie z kolei takie kraje, jak Węgry, Bułgaria, Portugalia, Rumunia, Litwa, Łotwa i Słowacja.

Ile wynoszą długoterminowe kredyty i pożyczki w różnych krajach?

Na koniec pierwszego kwartału 2023 roku wartość krótkoterminowych kredytów sięgała niemal 2 miliardów złotych. Sporą część z tej kwoty stanowią niestety chwilówki, których oprocentowanie jest niezwykle niekorzystne dla konsumentów.

Z kolei wartość długoterminowych kredytów i pożyczek w naszym kraju na koniec pierwszego kwartału 2023 roku sięgnęła 90 miliardów złotych. Ich udział w relacji do PKB Polski wynosi 2,7%, co jest trzecim najwyższym wynikiem w Unii Europejskiej – nasz kraj wyprzedza jedynie Malta i Portugalia.

Co to jest Konto Mieszkaniowe?

Konto Mieszkaniowe to produkt, który razem z Bezpiecznym Kredytem 2 procent, powstał w ramach rządowego programu Pierwsze Mieszkanie. Konto Mieszkaniowe umożliwia oszczędzanie na warunkach rynkowych, ze specjalną premią od budżetu państwa.

Jakie są warunki prowadzenia Konta Mieszkaniowego?

Konto Mieszkaniowe można założyć na okres od 3 do 10 lat. Ten produkt oszczędnościowy wymaga regularnych wpływów – konkretnie 11 miesięcznych wpłat w ciągu roku. Wysokość tych miesięcznych wpływów musi wynosić od 500 złotych do 2000 PLN.

Oznacza to, że rocznie na Koncie Mieszkaniowym można maksymalnie odłożyć 24 tysięcy złotych. Co istotne, Konto Mieszkaniowe założyć mogą przede wszystkim osoby między 13. a 45. rokiem życia, które nie posiadają własnej nieruchomości.

Z programu może jednak skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci: lokalu o powierzchni do 50 metrów kwadratowych przy dwójce dzieci, 75 metrów kwadratowych przy trójce dzieci i 90 metrów kwadratowych przy czwórce oraz bez limitu przy 5 i większej liczbie dzieci.

Jakie korzyści oferuje Konto Mieszkaniowe?

Warto mieć świadomość, że na zakończenie okresu oszczędzania na Koncie Oszczędnościowym czeka nas premia mieszkaniowa od budżetu państwa.

Jej wysokość wynosić będzie albo równowartość skumulowanego wskaźnika inflacji w całym okresie oszczędzania, albo równowartość skumulowanego wskaźnika wzrostu nieruchomości w tym okresie – wybrana zostanie wyższa z tych wartości.

Dodatkowo, Konto Mieszkaniowe będzie oparte na zwykłym bankowym produkcie oszczędnościowym, co oznacza, że w zależności od oferty danego banku produkt ten będzie dodatkowo oprocentowany na około kilka procent.

Mało tego, okazuje się również, że odsetki z Konta Mieszkaniowego są zwolnione z zwolnione z podatku od zysków kapitałowych. Co bardzo istotne, wszystkie te korzyści uzyskamy tylko wtedy, gdy środki zgromadzone na tym koncie wykorzystamy na cele mieszkaniowe – czyli przede wszystkim na zakup nieruchomości.

Jeśli zaś środki te przeznaczymy na inny cel, utracimy prawo do premii mieszkaniowej od państwa.

Jakie obecnie banki oferują Konto Mieszkaniowe?

Aktualnie Konto Mieszkaniowe oferują tylko trzy banki: Alior Bank, PKO Bank Polski oraz Bank Pekao.

Jaka jest popularność Konta Mieszkaniowego?

Do listopada założono zaledwie 4100 Kont Mieszkaniowych. Łączna suma zgromadzonych na nich środków wynosi zaledwie 15 milionów złotych. Program ten cieszy się zatem bardzo niską popularnością.

Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że Konto Mieszkaniowe to bardzo atrakcyjny produkt dla wszystkich osób, które zamierzają oszczędzać na swoje pierwsze mieszkanie.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments