Hipoteczna katastrofa – najgorzej od 20 lat! Nowe regulacje w najmie!

Udostępnij

Kawa z Agentem to nowy cykl poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate zaprezentowała najnowsze informacje z rynku nieruchomości w Polsce.

Hipoteczna katastrofa – wynik będzie najgorszy od 20 lat​!

Spadek sprzedaży kredytów hipotecznych o niemal 50% kwartał do kwartału zwiastuje katastrofalne wyniki dla całego 2022 roku. Co gorsza, kurczy się nie tylko sprzedaż, ale także portfele kredytowe banków.

Ponownie kredytobiorcy spłacili więcej kredytów, aniżeli banki były w stanie uruchomić – liczba spłaconych kredytów prawie trzykrotnie przewyższyła liczbę tych nowo udzielonych. W efekcie, w ciągu 3 miesięcy liczba czynnych umów kredytowych spadła o 45 tysięcy, osiągając poziom 2,45 miliona. W okresie od końca czerwca do końca września banki podpisały zaledwie 21 tysięcy nowych umów o kredyty hipoteczne.

Wartość udzielanych kredytów spada jeszcze mocniej

Oznacza to spadek w porównaniu z drugim kwartałem tego roku o ponad 44%. W ujęciu wartościowym spadek wyniósł 47%. Kwota udzielonego finansowania ledwo przekroczyła 7 miliardów złotych.

W efekcie rok 2022 ma się zakończyć liczbą zaledwie 125 tysięcy udzielonych kredytów, co będzie wynikiem najgorszym od 20 lat.

Kiedy mieszkanie „zasługuje” na miano apartamentu?

Sprzedający nieruchomości – zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym – często tytułują swoje mieszkania określeniem “apartament”. Czym jednak w rzeczywistości jest apartament?

To bardzo luksusowo urządzone, przestronne, wielopokojowe mieszkanie lub podobne pomieszczenie w hotelu. W polskich warunkach, gdzie żyjemy w stosunkowo małych mieszkaniach, przyjmuje się, że apartamenty powinny mieć przynajmniej 80 metrów kwadratowych.

Jeśli w grę wchodzi penthouse – apartament na najwyższym piętrze – musi on mieć również dostęp do dużego tarasu. Ponadto, apartament nie może mieć sufitu normalnej wielkości – musi się on znajdować na wysokości przynajmniej 2,7 metra.

Wynajmujący mieszkania bez taryfy ulgowej. ​Nie odliczą poniesionych kosztów

Od przyszłego roku wynajmujący nie będą mogli odliczać podatku od czynności cywilnoprawnych i kosztów notarialnych poniesionych na opłaty notarialne, skarbowe, odsetek od kredytu oraz prowizji, które zostały poniesione w związku z zakupem lub do momentu przyjęcia danego mieszkania lub domu. To efekt zmian wprowadzonych w Polskim Ładzie.

Pomniejszenie podstawy opodatkowania będzie niemożliwe także dla osób kupujących nieruchomość pod wynajem przed 1 stycznia bieżącego roku. Kto zrobił to po tej dacie, nie będzie z kolei mógł skorzystać z odliczeń już podczas najbliższego rozliczania podatku dochodowego.

Mało tego – wynajmujący nie będą mogli również odliczyć od podatku kosztów poniesionych na remont lokalu przeznaczonego na wynajem.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również