Google zainwestuje u nas 2 mld USD

255

Kolejny technologiczny gigant chce inwestować w Polsce. Chodzi o aż 2 mld dolarów, które wydane zostaną na projekt Google Cloud.

Chmury nad Polską

Mediom o sprawie opowiedziała dyrektor rozwoju biznesu Google Cloud w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Magdalena Dziewguć. Twierdzi, że inwestycje rozpoczną się już na początku 2021 r. i sięgną aż 2 mld USD.

To ważna informacja dla naszego kraju w dobie obecnego globalnego kryzysu, bowiem taka kwota może stanowić poważne wsparcie dla rozwoju PKB.

Puls Biznesu cytuje samą Dziewguć, która mówi, że „region Google Cloud w Warszawie jest największą inwestycją na rynku infrastruktury tego typu w Polsce”.

Projekt ma konkretnie dotyczyć rozbudowy infrastruktury obliczeniowej i telekomunikacyjnej w Europie. Dziś specjalistyczne centra danych i regiony Google działają w ośmiu krajach na kontynencie, ale Warszawa będzie pierwszym miastem w Europie Środkowej i Wschodniej z tego typu infrastrukturą.

Region chmury będzie składał się z trzech stref dostępowych, każda z nich to niezależna infrastruktura techniczna i software’owa, umożliwiająca niezakłóconą pracę usług cloudowych. Region Google Cloud w Warszawie będzie tego samego typu infrastrukturą, jakie funkcjonują w innych lokalizacjach w Europie i na świecie – w Zurychu, Londynie, Tokio czy Los Angeles. Ze względów bezpieczeństwa nie podajemy dokładnej lokalizacji – mówiła gazecie Dziewguć.

Microsoft też stawia na Polskę

To jednak nie wszystko. Początkiem maja okazało się, że swoje plany dot. polski ma też Microsoft. Gigant z Doliny Krzemowej chce stworzyć u nas regionalny hub technologiczny. Firma Billa Gatesa zainwestuje w ramach tego planu aż miliard dolarów.

Inwestycja jest możliwa dzięki podpisaniu umowy o współpracy przez Microsoft z polską Chmurą Krajową. Ten ostatni podmiot został powołany przez PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju. W wyniku kooperacji firma wystartuje w Polsce ze swoim pierwszym regionem przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie jednak będzie to 60. region data center zapewniający dostępność usługi chmurowej Microsoft Azure w ponad 140 krajach.

– Polska staje się cyfrowym centrum Europy Środkowo-Wschodniej – napisał w maju na Twitterze Paweł Borys, prezes PFR.

To nie koniec dobrych wieści. W ramach partnerstwa Microsoft chce też rozpocząć zaplanowany na wiele lat program podnoszenia kompetencji cyfrowych na rynku pracy. W praktyce oznacza to pojawienie się na polskim rynku szkoleń, warsztatów, heckatonów czy też programów e-learningowych z zakresu przetwarzania w chmurze, wykorzystania technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, zaawansowanej analityki danych oraz Internetu rzeczy. Możliwe, że w tych udział weźmie nawet ok. 150 tys. osób. Oczywiście w ciągu najbliższych lat.

Dodajmy, że nowa inwestycja Microsoftu jest częścią inicjatywy Polskiej Doliny Cyfrowej. W tej biorą udział firmy, państwowe instytucje i uczelnie. Zarazem jest to jednocześnie kolejny krok w kierunku rozbudowy projektu. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku na podobne partnerstwo zdecydowało się również Google.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments