Praca za granicą wciąż cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Decyzję o emigracji podejmują zarówno osoby młode zaraz po zakończeniu edukacji, chcący sprawdzić swoje umiejętności, jak i starsze, których życiowa sytuacja zmusiła do wyjazdu. Powodów opuszczenia kraju jest wiele, ale gdzie najlepiej udać się w poszukiwaniu pracy poza granicami naszego kraju? Wielka Brytania, Niemcy, Holandia a może Belgia? Sprawdźmy zatem, gdzie Polacy najczęściej wyjeżdżają, szukając zatrudnienia.
Dlaczego Polacy wyjeżdżają do pracy za granicę?
Atrakcyjne wynagrodzenie i stabilne zatrudnienie to główne powody, dla których większość Polaków decyduje się na wyjazd za granicę. Oczywiście jest ich znacznie więcej i nie tylko związane są z materialnymi przesłankami. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:
1. Lepsza płaca i warunki zatrudnienia
Jak już zostało wspomniane powyżej, wyższe wynagrodzenie i stabilne warunki zatrudnienia to główny powód wyjazdu Polaków za granicę. Wynagrodzenie w wielu krajach europejskich przekracza to w Polsce nawet trzykrotnie. Stabilna praca za granicą pozwala na kupno mieszkania, założenie rodziny oraz spełnianie swoich pasji.
2. Rozwój kompetencji zawodowych
Poznanie innego stylu pracy oraz możliwość zdobycia nowej wiedzy to doświadczenia, które mogą być kolejnym krokiem do uzyskania awansu, zwiększając konkurencyjność pracownika po powrocie do kraju.
3. Szlifowanie języków obcych
Nie ma lepszego sposobu na podwyższenie kompetencji językowych jak wyjazd za granicę i posługiwanie się tym językiem przez większość czasu. Taki pobyt nie tylko pozwoli ugruntować zdobytą już wiedzę językową, ale również jest niepowtarzalną okazją do uzyskania umiejętności prowadzenia rozmów nieformalnych.
4. Chęć podróżowania
Wyjazd za granicę w celach zarobkowych nie musi tylko wiązać się z pracą. To doskonała okazja do spędzenia swojego wolnego czasu na zwiedzaniu ciekawych miejsc i poznawaniu innej kultury i tradycji.
5. Lepsza opieka zdrowotna i socjalna
Powodem wyjazdu zarobkowego do danego kraju wraz z rodziną dla niektórych z nas może być wyższy poziom opieki zdrowotnej oraz bardziej rozwinięty system socjalny.
Gdzie najczęściej wyjeżdżają Polacy za granicę?
Do jakiego kraju wyjechać do pracy? Najpopularniejszymi krajami, do których emigrują Polacy w poszukiwaniu zatrudnienia, są Niemcy, Holandia i Belgia, choć coraz częściej decydują się na wyjazd dalej niż do krajów Unii Europejskiej.
Niemieccy pracodawcy najczęściej poszukują pracowników budowlanych, opiekunek dla osób starszych, mechaników samochodowych, elektryków budowlanych, hydraulików i spawaczy. W Holandii Polacy mogą liczyć na pracę w różnych sektorach w zależności od poziomu znajomości języka oraz kwalifikacji. Duże zapotrzebowanie jest na opiekunów osób starszych, pielęgniarki i pielęgniarzy a oprócz tego w Holandii pracownicy zagraniczni bardzo chętnie zatrudniani są do pracy sezonowej, szczególnie w ogrodnictwie i rolnictwie lub w branży gastronomicznej. Na znalezienie pracy na terenie Belgii z dobrą znajomością języka niderlandzkiego i angielskiego mają pracownicy z branży finansowej, informatycznej, a także opiekunowie/opiekunki osób starszych. Dużo Polaków decyduje się na zatrudnienie w charakterze pracowników sezonowych w rolnictwie czy ogrodnictwie.
Jeszcze nie tak dawno jednym z głównych kierunków emigracyjnych była Wielka Brytania. Obecnie po Brexicie możliwość wyjazdu do pracy jest bardzo utrudniona (należy ubiegać się o pozwolenie na pracę w Anglii).
Jak zorganizować dojazd do pracy za granicę?
Wyjazd na emigrację zarobkową wiąże się z koniecznością spakowania najczęściej w jedną walizkę bardzo wielu potrzebnych rzeczy. Ubrania, kosmetyki, dokumenty, jedzenie to tylko niektóre z nich. Czym zatem warto podróżować do pracy za granicą? Jedną z opcji jest dotarcie do miejsca pracy własnym samochodem. Zaletą tego środka transportu jest fakt, iż można do niego zapakować niezliczoną ilość rzeczy, jednak należy wziąć pod uwagę wysoki koszt takiego podróżowania. Przejazd busem to kolejna możliwość dojazdu do pracy za granicę. Przewóz osób do Holandii, Niemiec czy Belgii busem to najczęściej wybierana forma podróżowania w celach zarobkowych. Nowoczesne pojazdy wyposażone są w wygodne fotele oraz klimatyzację zapewniające pełen komfort nawet w tych dłuższych trasach. Rezerwację biletu można dokonać online, a aktualny cennik busów do Niemiec, Holandii czy też Belgii znajdziemy najczęściej na stronach internetowych przewoźników.
O czym pamiętać przed wyjazdem za granicę?
Wyjazd za granicę do pracy wiąże się z reguły z kilkumiesięczną nieobecnością w domu. Dlatego warto dobrze go zaplanować i przygotować. Przede wszystkim należy:
- Zaczerpnąć informacji o kraju lub mieście, do którego się wybieramy
Warto sprawdzić koszt życia w danym kraju oraz jak kształtuje się tam sytuacja na rynku pracy. Źródłem tych informacji mogą być znajomi i rodzina, która już mieszka w kraju, do którego planujemy się udać lub Internet.
2. Dokumenty
Przed wyjazdem należy przygotować takie dokumenty jak: dowód osobisty lub paszport, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, prawo jazdy, dokumenty potwierdzające kwalifikacje (najlepiej przetłumaczone na język obowiązujący w kraju, do którego się udajemy).
3. Potrzebne rzeczy
Wyjeżdżając za granicę należy upewnić się czy w walizce spakowane są leki na stałe przepisane przez lekarza, odpowiednia ilość środków finansowych w walucie kraju do którego się udajesz, karty płatnicze oraz zapisany adres zakwaterowania.
Gdzie szukać ofert pracy za granicą?
Oferty pracy za granicą można znaleźć w wielu miejscach. Jednym z nich jest Internet. Daje on wiele możliwości, jednak należy pamiętać, aby korzystać tylko ze sprawdzonych portali, gdzie zamieszczone są tylko zweryfikowane oferty pracy.
Pracy szukać można również za pomocą agencji zatrudnienia. Bardzo istotne i w tym przypadku jest dokładne jej sprawdzenie w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Profesjonalna agencja nie tylko zorganizuje wyjazd, zapewni zakwaterowanie, ale również pomoże podczas załatwiania urzędowych formalności oraz w sytuacji, gdyby warunki pracy odbiegały od wcześniej proponowanych. Rozpoczęcie swojej przygody z innym krajem przez agencję pracy to duże ułatwienie, mniej stresu oraz bezpieczeństwo.
Wady i zalety pracy za granicą
Wyjazd do innego kraju w celach zarobkowych ma swoje plusy i minusy. Może to być niepowtarzalna okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego, poszerzenia swoich językowych kompetencji, ale przede wszystkim wyjazd za granicę oznacza dla większości osób wyższy zarobek niż w Polsce. Zagraniczni pracodawcy bardzo często nagradzają pracowników premią na przykład za wysoką frekwencję w pracy. Poznanie nowych miejsc i tradycji to kolejna zaleta wyjazdu za granicę. To idealna okazja do zwiedzania nowych zakątków.
Oczywiście wyjazd do pracy za granicę nie jest pozbawiony wad. Jedną z nich jest rozłąka z rodziną. Tęsknota za ukochanymi osobami może utrudniać zaaklimatyzowanie się w obcym kraju. Problemem może również być bariera językowa i kulturowa.
Praca za granicą na okres wakacyjny
Polacy jak co roku wyjeżdżają w okresie wakacyjnym lub jesienno-wiosennym do pracy na zachodzie Europy. Pracę sezonową w Niemczech czy w Holandii łatwo można znaleźć w wielu sektorach gospodarki. Znajdziesz pracę w sadownictwie, budownictwie, rolnictwie, gastronomi czy hotelarstwie. Na pracę sezonową decydują się z reguły osoby młode i w średnim wieku.
Praca za granicą bez znajomości języka
Wyjazd do pracy za granicą bez znajomości obowiązującego tam języka jest możliwy, jednak trzeba się liczyć z wieloma utrudnieniami. Wszystko zależy od rodzaju pracy, którą pracownik będzie wykonywał. Jednymi z najpowszechniejszych prac bez języka są prace na produkcji, sprzątanie, praca na magazynie lub przy montażu rusztowań.
Znalezienie pracy sezonowej dla osób bez znajomości języka nie powinno stanowić problemu. Większość ofert w tym przypadku nie wymaga takich kompetencji ani specjalistycznej wiedzy.
Podsumowanie
Decyzja o wyjeździe na emigrację zarobkową powinna być dokładnie przemyślana. Praca za granicą nie jest łatwa i nie zawsze i nie każdemu przyniesie to, co sobie zaplanował. Jednak wyższe zarobki szczególnie w krajach zachodnich oraz nie najlepsza sytuacja na polskim rynku pracy zdecydowanie wpływają na podjęcie decyzji o opuszczeniu ojczyzny.