Poznaj gadżety wspomagające oszczędzanie i wydawaj mniej

Klasy energetyczne, dom i pieniądze

Oszczędzanie prądu i energii elektrycznej to nie tylko ukłon w stronę zasobności portfela, ale i ochrony środowiska. Sytuacja naszego ekosystemu stale się pogarsza, a już za 30 lat może być nawet dramatyczna. Z kolei sytuacja dotycząca kosztów za zużycie prądu i wody w Polsce pogarsza się jeszcze szybciej i prawdopodobnie już w najbliższych 12 miesiącach będzie ona siać istne spustoszenie w portfelach wielu z nas. Nowy rok jest zatem doskonałym momentem na to, by wprowadzić dobre nawyki i zacząć żyć oszczędniej, a przy tym bardziej ekologicznie.

Z tego powodu zaprezentujemy dziś ciekawe i niedrogie gadżety, które ułatwią nam oszczędzanie energii elektrycznej i wody. Z całą pewnością warto zaopatrzyć się w każdy produkt z poniższej listy. Zacznijmy od takiego gadżetu, jak:

Bateria termostatyczna w wannie lub pod prysznicem

Baterie termostatyczne najlepiej sprawdzą się przy wannach lub pod prysznicem. Pozwalają w krótkim czasie zmieszać wodę zimną z ciepłą do określonej temperatury, która utrzyma się przez całą kąpiel. Dodatkowo, mają one przycisk pozwalający na zmniejszenie strumienia. Baterie termostatyczne to doskonały sposób na oszczędzanie wody – nie marnujemy jej, gdy ustawiamy odpowiednią temperaturę, co powoduje, że oszczędzimy jej aż 30%. Ponadto, przy okazji unikamy poparzenia się.

Pozostałe krany – jednouchwytowe baterie z perlatorem

Jednouchwytowa bateria

Aby oszczędzać wodę korzystając z umywalki lub zlewu, warto wybrać przede wszystkim odpowiednie baterie. Jedynym słusznym wyborem są te jednouchwytowe. Baterie z dwoma kurkami mogą wyglądać elegancko, ale przyczyniają się do ogromnego marnotrawstwa wody.

Perlator Perlator zamontowany w kranie

Co więcej, absolutnie każdy kran powinien posiadać dobry perlator, czyli nakładkę w kształcie sitka napowietrzająca strumień wody, którą montuje się u wylotu. W konsekwencji wydaje nam się, jakby z kranu płynęło więcej wody niż w rzeczywistości. To małe sitko może sprawić, że zużycie wody będzie nawet o 50% mniejsze. Co więcej, warto postawić na jeszcze bardziej zaawansowany perlator low-flow, który według badań obniża zużycie wody o kolejne 4% w stosunku do typowego perlatora.

Dzięki perlatorom, bez utraty komfortu użytkowania, trzyosobowa rodzina może zaoszczędzić rocznie nawet 3 tysiące litrów wody. Jeśli więc nie chcemy wymieniać baterii na nowe, powinniśmy kupić sam perlator.

Słuchawka prysznicowa ograniczająca przepływ wody

Było już o kranie i baterii, teraz czas na słuchawkę prysznicową prysznic. Przez zwykłe urządzenie tego rodzaju w ciągu minuty przepływa około 11 litrów wody, co oznacza że podczas jednej kąpieli pod prysznicem zużywamy nierzadko i 50 litrów wody. Na szczęście, na rynku pojawiły się słuchawki prysznicowe, przez które w ciągu minuty przepływa nie więcej niż 6,5 litra wody.

Wymieniając słuchawkę prysznicową w domu w którym mieszka czteroosobowa rodzina i każdy z domowników codziennie bierze prysznic, możemy zaoszczędzić do 9 tysięcy litrów wody rocznie.

Licznik prysznicowy

Liczniki prysznicowe wykorzystują inteligentną technologię do pomiaru ilości wody używanej podczas kąpieli. W konsekwencji urządzenie samo nas alarmuje, że nasza kąpiel trwa zbyt długo i zużywamy zbyt wiele wody. Taki licznik bardzo łatwo jest zainstalować na rurze z prysznica, a oszczędność dzięki niemu może być ogromna. W końcu zaczynamy wtedy kontrolować jak długo trwa nasza kąpiel, znika problem “zamyślania się” pod prysznicem i tracenia poczucia czasu, podczas gdy woda się zużywa.

Filtr do wody Dzbanek z filtrem do wody

Wielorazowa butelka lub dzbanek z filtrem

Nie każdemu odpowiada smak i zapach wody kranowej. Wielu z nas woli również samodzielnie wodę przefiltrować, aby mieć pewność, że jest już w 100% dostosowana do naszych potrzeb. Na szczęście istnieje domowe rozwiązanie, które pozwala uzyskać dobrej jakości wodę bez konieczności wychodzenia z domu. Chodzi o dzbanki i wielorazowe butelki z filtrami wody. Zwyczajny pojedynczy filtr jest w stanie przefiltrować od 150 do 200 litrów wody, co powinno w zupełności wystarczyć do pokrycia zapotrzebowania dwóch osób przez cały miesiąc.

Filtry różnią się od siebie zastosowaniami, jednak już najpopularniejsze rozwiązanie, zatem butelka wielokrotnego użytku z filtrem węglowym lub dzbanek z odpowiednio dostosowaną do wody kranowej mieszanką, może przynieść sporo korzyści. Pierwsza z nich to wygoda. Nie musimy już bowiem kupować, a następnie przynosić do domu wielu litrów wody w butelkach. Jej dostawy zwyczajnie można zastąpić wodą kranową. To wygodniejsze również dlatego, że nie wymaga od nas stałego pilnowania, ile butelek mamy jeszcze w zapasie.

Filtr w kranie lub bateria z filtrem

Posiadanie butelki wielokrotnego użytku lub dzbanka z filtrem to dobre rozwiązanie pozwalające ograniczyć wycieczki do sklepu, wystarczy uzupełnić wodą z kranu i odczekać kilkanaście sekund aż zostanie przefiltrowana. To jednak nie wszystko. Bardziej wymagające osoby mogą nawet zdecydować się na filtr do wody montowany bezpośrednio na kranie lub nabyć nawet specjalną baterię z filtrem do wody. Dziś takie rozwiązania są powszechnie dostępne na rynku.

Oszczędny stelaż podtynkowy lub spłuczka

W przeciętnym polskim gospodarstwie domowym aż 30% zużywanej wody wykorzystywane jest do spłukiwania toalety. Nie dziwi więc fakt, że istotnym elementem w walce z marnotrawieniem wody jest zamontowanie oszczędnej spłuczki.

Dzięki takiej spłuczce zużyjemy tyle wody, ile potrzebujemy. Nowoczesne spłuczki posiadają już podział na 3 i 6 litrów. To naprawdę duża oszczędność wody. Starsze modele tego typu oferowały możliwość spłukiwania 6 lub 9 litrów wody. Przycisk może również, zamiast podziału, zawierać funkcję stop, zatrzymującą spłukiwanie w dowolnym momencie.

Zbiornik na “deszczówkę” Dwa duże zbiorniki na wodę deszczową

Zbiornik na “deszczówkę” – jak sama nazwa wskazuje – służy do przechowywania wody deszczowej, która spływa z dachu do rynien. Taką wodę możemy wykorzystać choćby do podlewania trawnika lub kwiatów. Musimy tutaj zainstalować rynnę odpływową zaczynającą się na dachu naszego domu. Następnie do otworu rynny trzeba podłączyć wąż ogrodowy. Drugi koniec węża wkładamy do zbiornika zbierającego wodę – najczęściej przyjmującego kształt beczki – i wszystko gotowe. Majsterkowicze mogą wykonać taki zbiornik samodzielnie, wykorzystując do tego plastik spożywczy.

System oczyszczający wodę szarą

Tego typu system oczyszcza wodę, którą wykorzystaliśmy do kąpieli lub płukania prania, a następnie przelewa ją do zbiornika. Dzięki niemu możemy ponownie wykorzystać wodę szarą do spłukiwania toalety lub podlewania ogrodu. Ważne jednak, aby wykorzystany przez nas system był przyjazny środowisku i nie przepuszczał żadnych szkodliwych chemikaliów, takich jak mikrodrobiny (jak choćby te używane w peelingach do ciała), odplamiacze, wybielacze i mydliny.

Czas teraz na gadżety umożliwiające oszczędzanie energii elektrycznej. Zacznijmy od:

Żarówki LED Grafika zachęcająca do zastąpienia zwykłych żarowek, żarówkami LED

Po pierwsze, żarówki LED cechuje znacznie większa wydajność, ponieważ ich żywotność jest o wiele dłuższa niż tradycyjnych odpowiedników. Po drugie, pobierają one nawet kilkakrotnie mniej prądu, więc to także sposób na oszczędne gospodarowanie energią.

Inteligentne żarówki LED

Na tym jednak możliwości oszczędzania energii elektrycznej z ich użyciem wcale się nie kończą. Dziś w każdym dużym sklepie z elektroniką znajdziemy również inteligentne żarówki LED. Na czym polega to rozwiązanie? Otóż mamy tutaj możliwość sterowania poziomem ich jasności w zależności od potrzeb. Wszystko z poziomu aplikacji mobilnej, którą możemy pobrać na nasz smartfon lub tablet.

To rozwiązanie ma jeszcze jedną gigantyczną zaletę dotyczącą oszczędności prądu. Przebywamy poza domem i nie mamy pewności, czy aby na pewno zgasiliśmy wszystkie światła w domu lub mieszkaniu? Z inteligentnymi żarówkami takie wątpliwości nie istnieją – oświetlenie możemy wyłączyć z każdego miejsca, za pomocą aplikacji. Potrzebujemy tylko dostępu do Internetu.

Inteligentne gniazdka

Inteligentne gniazdka to kolejne niezwykle oszczędne rozwiązanie. Pozwalają nam one na zarządzanie energią według własnych zasad i potrzeb. Pełnią one funkcję dodatkowych wtyczek, dzięki którym zużycie energii elektrycznej staje się bardziej zrównoważone. W jaki sposób? Otóż, z poziomu aplikacji mobilnej w smartfonie możemy zarządzać tym, który sprzęt w danym gniazdku ma pozostać aktywny. A dodatkowo dane pomiarowe przesyłane do aplikacji umożliwiają nam sprawdzenie zużycia energii w ciągu dnia, tygodnia lub miesiąca.

Programator czasowy Wyłącznik czasowy

Programatory czasowe często nazywane są wyłącznikami czasowymi. To właśnie ta druga nazwa najbardziej zdradza ich podstawowe zastosowanie. Za pomocą programatorów czasowych można w łatwiejszy sposób zarządzać urządzeniami pobierającymi energię elektryczną.

Programatory czasowe umożliwiają sprawne kontrolowanie okresu, w którym dane urządzenia elektryczne mają być włączone. Wyłącznik czasowy ustawia się na konkretną godzinę, najczęściej za pomocą tarczy analogowej lub klawiatury w przypadku wersji cyfrowych. Kiedy ustawiony czas nadejdzie, urządzenie zablokuje przepływ energii elektrycznej, a podłączony do niego sprzęt wyłączy się lub po prostu przestanie być zasilany.

Programatory czasowe doskonale sprawdzają się w mieszkaniach z licznikami dwustrefowymi do podgrzania wody w bojlerze. Programator czasowy do bojlera wstrzyma podgrzewanie wody po upływie zaprogramowanego przez użytkownika czasu. Olbrzymie zastosowanie produkty te odnajdują w szeroko rozumianej akwarystyce. Służyć mogą do automatycznej kontroli oświetlenia, wentylacji i podgrzewania.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments