Florysta — sztuka tworzenia dekoracji z kwiatów

422
florysta

Zawód florysty stał się w ostatnim czasie bardziej popularny. Osoby, które specjalizują się w tworzeniu kompozycji z roślin, chętniej są zatrudniani w kawiarniach, hotelach, a także w restauracjach. Jak dokładnie wygląda praca florysty i ile można zarobić na tworzeniu pięknych kompozycji z kwiatów? Jak zostać florystą?

Florysta — kim jest i jak wygląda jego praca?

Florysta to ciekawy zawód, który w ostatnim czasie zyskał na popularności. Florystyka wciąż się rozwija i coraz częściej szukane są osoby, które specjalizują się w tej dziedzinie. Polega ona na tworzeniu kompozycji roślinnych w różnym rozmiarze i formie. W tym zawodzie wykorzystywane są najróżniejsze materiały i ciekawe odmiany roślin. Zwykle florystyka kojarzy nam się przede wszystkim z pracą w kwiaciarni, jednak w rzeczywistości floryści są doceniani także w innych miejscach. Jak dokładnie wygląda praca florysty?

florystaOczywiście floryści mogą pracować w kwiaciarni i zajmować się komponowaniem bukietów, wieńców okolicznościowych, a także dekoracjami na najróżniejsze święta. Jednak to nie jedyne możliwości. Coraz częściej profesjonalni floryści zatrudniani są w celu udekorowaniu sali weselnej. W niektórych przypadkach odpowiadają także za kwiaty w kościele. Floryści zatrudniani są również w luksusowych hotelach lub restauracjach. Mogą zajmować się tworzeniem oryginalnych kompozycji kwiatowych, które będą przepiękną ozdobą dla przyjeżdżających gości. Natomiast w lokalach gastronomicznych dekoracje roślinne często pełnią ważną funkcję, nadają pomieszczeniu klimat i cieszą oczy klientów, dlatego restauracje coraz częściej korzystają z usług florystów.

Bardziej doświadczone osoby, które od lat specjalizują się w komponowaniu roślin, mogą prowadzić warsztaty dla tych, którzy chcą poznać tajniki pracy florysty. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że tego typu praca wymaga solidnej dawki wiedzy. Przede wszystkim we florystyce mamy do czynienia z sezonowością. Latem i wiosną tworzone są kompozycje z kolorowych kwiatów, które w tym czasie kwitną. Natomiast w sezonie jesienno-zimowym szczególną popularnością cieszą się suszone rośliny i gałązki iglaków. Floryści sporo pracy mają w czasie najróżniejszych świąt. Ale ile właściwie zarabiają osoby w tym zawodzie? To wszystko zależy od doświadczenia oraz miejsca pracy.

Ile zarabia florysta?

Zarobki florystów mogą być naprawdę różne. Wszystko zależy od tego, gdzie pracują. Należy pamiętać, że floryści, którzy mają własną działalność i zajmują się przede wszystkim dekoracją sal na najróżniejsze okoliczności, mogą mieć miesiące z mniejszą ilością zleceń. W sezonie wiosennym i letnim więcej osób organizuje imprezy i wesela, dlatego piękne dekoracje z kwiatów w tym czasie są częściej zamawianie.

Zdecydowanie częściej florystyką zajmują się kobiety. Mediana na tym stanowisku wynosi 3430 zł brutto miesięcznie. Natomiast wynagrodzenie minimalne florysty to 3050 zł brutto miesięcznie. Około 25% osób pracujących w tym zawodzie zarabia 4200 zł brutto miesięcznie.

Komponowanie bukietów i innych dekoracji z kwiatów może wydawać się dość prostym zadaniem. Wbrew pozorom florystyka skrywa w sobie sporo różnych technik i metod, których trzeba się nauczyć. Gdzie możemy zdobyć fachową wiedzę na temat tworzenia kompozycji roślinnych? Osoby, które chciałyby swoją przyszłość związać z florystyką, mogą udać się na kurs, do odpowiedniej szkoły lub na studia.

Jak zostać florystą?

Profesjonalni floryści w swojej pracy na początek często wykonują szkic kompozycji, w którym uwzględniają, jakie rośliny zamierzają wykorzystać. W ten sposób są w stanie pokazać klientom, jak będzie wyglądał bukiet czy wiązanka. Znajomość najróżniejszych roślin oraz wiedza o łączeniu materiałów i struktur jest niezwykle ważna w tym zawodzie. Poza tym floryści posiłkują się wiedzą na temat łączenia barw oraz symboliki barw. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że same kwiaty mogą być zarezerwowane na konkretne okazje. Przykładowo chryzantemy w szczególności popularne są na Wszystkich Świętych. Natomiast czerwona róża to symbol zakochanych, które wiele osób kupuje na Walentynki. Jemioła cieszy się popularnością w kompozycjach na Boże Narodzenie, a do wianka komunijnego wybierane są przede wszystkim delikatne białe goździki, frezje, stokrotki i konwalie.

Florystyki możemy nauczyć się na kursach w szkołach policealnych, wybrać się na studia podyplomowe, na studia pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie właśnie na kierunek florysta. Wiedza teoretyczna w tym przypadku nie jest tak ważna, jak praktyka. To właśnie w czasie tworzenia własnych kompozycji kwiatowych możemy najlepiej nauczyć się poszczególnych technik, a także mamy szansę odnaleźć swój styl. A ile właściwie kosztuje poznanie tajników florystyki?

florystaNiektóre szkoły policealne oferują zajęcia zupełnie za darmo. Jednak niezwykle ważne jest to, czy po zakończeniu kształcenia otrzymamy certyfikat. Poza tym warto dowiedzieć się, czy materiał na zajęcia będzie dostarczać szkoła i czy w czasie zajęć wykorzystywane będą naturalne rośliny. Możemy na rynku znaleźć też kursy płatne. Inną możliwością na zdobycie wiedzy florystycznej jest pójście na studia.

Florystyka to ciekawe zajęcie, które zyskuje na popularności

Florystyka wciąż się rozwija i coraz częściej szukane są osoby, które specjalizują się w tej dziedzinie. Zadaniem florysty jest tworzenie wyjątkowych kompozycji roślinnych w różnym rozmiarze i w różnej formie. Zwykle florystyka kojarzy nam się przede wszystkim z pracą w kwiaciarni. W rzeczywistości osoby znające się na florystyce mogą pracować w hotelach lub restauracjach i tam tworzyć wyjątkowe dekoracje, które będą cieszyć oczy gości. Ponadto floryści często zatrudniani są do udekorowania sali na imprezę, sali weselnej lub wnętrza kościoła.

florystaOsoba, która chciałaby zająć się florystyką, będzie potrzebowała solidnej dawki wiedzy. Znajomość najróżniejszych roślin oraz wiedza o łączeniu materiałów i struktur jest niezwykle ważna w tym zawodzie. Mamy w nim także do czynienia z sezonowością. W sezonie jesienno-zimowym szczególną popularnością cieszą się suszone rośliny i gałązki iglaków, kiedy latem i wiosną królują kolorowe kwiaty.

Osoby, które marzą o komponowaniu przepięknych bukietów i oryginalnych kompozycji mogą nauczyć się tego w czasie studiów pierwszego stopnia, jednolitych magisterskich lub na studiach podyplomowych. Ponadto na rynku jest dostępnych wiele kursów oraz zajęć w szkołach policealnych. Warto jednak wybrać takie, które oferują dużą ilość zajęć praktycznych.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments