Te firmy stworzyli Polacy – dlaczego zrobili to za granicą

457

Firmy założone przez Polaków za granicąDla niektórych naszych rodaków decyzja o emigracji okazała się niezwykle trafna. Założyli oni wielkie firmy rozpoznawalne na całym świecie, wielu z nas może nawet korzysta z ich produktów na co dzień i nie zdaje sobie sprawy, że stoją za nimi Polacy. Jakie marki posiadają rodowód naszego kraju, choć zostały utworzone na obcej ziemi? Poznaj ciekawe znane firmy założone przez Polaków za granicą.

Helena Rubinstein

Omawiając znane firmy założone przez Polaków za granicą nie sposób nie wspomnieć o imperium kosmetycznym Heleny Rubenstein.

Helena, a tak właściwie Chaja Rubinstein urodziła się w 1870 lub w 1872 roku na krakowskim Kazimierzu jako najstarsza z ośmiorga dzieci handlarza naftą. W 1900 roku ojciec postanowił wydać ją za mąż za podstarzałego wdowca. Zdecydowała się więc na ucieczkę najpierw do rodziny w Wiedniu, a dwa lata później do Australii. Podczas odprawy celnej podała imię Helena i od tej pory korzystała z niego do końca życia.

Na Antypodach mocne słońce niszczyło jej bladą cerę, chronił ją jednak przywieziony z Polski krem “Valaze”. Australijki zazdrościły Helenie cery i w ten sposób wpadła na pomysł na biznes. Zatrudniła się w aptece, gdzie próbowała rozgryźć sekret kosmetyku i produkować go samodzielnie. Jej matka skontaktowała się z twórcą tego specyfiku i przesłała córce pobieżną recepturę. Po miesiącach eksperymentów Rubinstein wypuściła krem “Valaze” na australijski rynek. Mimo wysokiej ceny, produkt błyskawicznie zaczął sprzedawać się w bardzo dużych ilościach, otworzyła więc salon piękności w Melbourne.

Helena znakomicie odnalazła się jako bizneswoman. W kolejnych latach rozpoczęła podbój rynku kosmetyków w Europie. Rozpoczęła od Londynu, następnie otworzyła salon w Paryżu. Po I Wojnie Światowej Rubinstein ponownie przeniosła się za ocean, tym razem do Nowego Jorku. Pomimo mocnej konkurencji, w Stanach Zjednoczonych także osiągnęła gigantyczny sukces. W latach dwudziestych posiadała już salony piękności w największych miastach tego kraju, a w swojej ofercie miała już ponad 200 produktów kosmetycznych.

Jej imperium stworzyło tak innowacyjne specyfiki, jak krem z filtrem przeciwsłonecznym czy wodoodporny tusz do rzęs. Do dziś jest uważana za jedną z najbogatszych kobiet w całej historii, a jej kosmetyki za synonim prestiżu.

Max Factor

Max Factor kolejna firma kosmetyczna na liście prezentującej firmy założone przez Polaków za granicą.

Za sukcesem tej marki także stał Polak i to właśnie od niego pochodzi jej nazwa. Maksymilian Faktorowicz urodził się w 1872 roku w Zduńskiej Woli, a dzieciństwo spędził na łódzkich Bałutach. Pochodził z biednej, wielodzietnej rodziny. Już w wieku 13 lat pracował jako pomocnik u perukarza, aptekarza, dentysty i w drogerii, gdzie eksperymentował z mieszankami perfum, kremów i innych kosmetyków.

Sześć lat później otworzył własny sklep drogeryjno-perukarski w Moskwie. Nawiązał tam współpracę z Cesarskim Teatrem Imperialnym, dzięki czemu szybko zdobył uznanie swoimi charakteryzacjami aktorów. Wkrótce został nadwornym kosmetologiem na usługach cara, co pomimo sowitego wynagrodzenia, mocno ograniczało jego wolność.

W 1904 roku wyemigrował więc do Stanów Zjednoczonych. W urzędzie imigracyjnym zmienił nazwisko na Factor. Trzy lata później otworzył w Los Angeles sklep drogeryjno-perukarski, a wkrótce zaczął współpracować z aktorami w Hollywood jako uliczny charakteryzator. W 1909 Max Factor zaczął wytwarzać pierwszą serię własnych kosmetyków pod marką „Max Factor & Company”

W 1914 opracował sposób łatwo zakładanego i zmywanego makijażu dla aktorów. To właśnie on był twórcą wyrazu make-up. Jako pierwszy również pakował swoje kosmetyki do tubek. Trzy lata później zaczął współpracować z pierwszym profesjonalnym gabinetem charakteryzacji filmowej.

W 1918 wprowadził, stosowaną do dziś, zasadę harmonii koloru, która nakazuje dobór kosmetyków podkreślający naturalny odcień skóry oraz kolor oczu i włosów. Dziewięć lat później otrzymał Oscara za charakteryzację. Do jego największych osiągnięć należy choćby metamorfoza Borisa Karloffa w potwora Frankensteina. W 1927 Max Factor rozpoczęło działalność marketingową w Stanach Zjednoczonych, a już w 1930 roku eksportowała swoje produkty do 80 krajów.

Firmy założone przez Polaków – Patek Philippe

Patek Philippe to jedna z najbardziej ekskluzywnych i rozpoznawalnych marek zegarków na świecie. Ona także została założona przez Polaka.

Antoni Patek urodził się w 1812 roku we wsi Piaski Szlacheckie. Pochodzi z polskiej rodziny szlacheckiej. W wieku 10 lat przeprowadził się z rodzicami do Warszawy. Siedem lat później wstąpił do Pułku Strzelców Konnych i jako młody podporucznik wziął czynny udział w Powstaniu Listopadowym. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Po upadku powstania wyjechał najpierw do Prus, następnie do Francji, aż w końcu przeniósł się do Genewy. Początkowo uczył się malarstwa, lecz szybko zainteresował się innym rzemiosłem – zegarmistrzostwem. Zaczął od kupowania mechanizmów od sławnych genewskich mistrzów, a następnie zlecał oprawianie ich w koperty, które sam wykańczał. W 1839 roku, wraz z innym emigrantem – Franciszkiem Czapkiem otworzył manufakturę artystycznych zegarków.

Pięć lat później w Paryżu poznał Adriena Philippe’a – Francuza, który wynalazł mechanizm naciągowy z koronką, dzięki czemu zegarka nie było trzeba nakręcać już kluczykiem. Zegarmistrzowie nawiązali ze sobą współpracę i założyli przedsiębiorstwo Patek Philippe.

Firma zyskała rozgłos w 1851, kiedy jej londyńską wystawę odwiedziła królowa Wiktoria. Zachwycona kupiła jeden zegarek dla siebie, by nosić go jako broszkę przy sukni. Od tego momentu zamówienia zaczęły rosnąć lawinowo, Patek Philippe stało się ulubioną manufakturą światowej arystokracji.

W 1868 roku firma, jako jedna z pierwszych na świecie, zaczęła produkować zegarki na rękę. Do dziś czasomierze tej marki są uznawane za jedne z najbardziej ekskluzywnych na świecie. W listopadzie 2019 na aukcji w Genewie model Patek Philippe Grandmaster Chime 6300A-010 został sprzedany za 28,2 milionów euro, co czyni go najdroższym zegarkiem w historii. Poprzedni rekord także należał do tej firmy.

Commodore International

W branży technologii Polacy na emigracji także odnieśli wielkie sukcesy. Najpopularniejszą z tej branży na liście znane firmy założone przez Polaków za granicą jest firma Commodore International.

Jacek Tramiel urodził się w 1928 roku w Łodzi jako Jacek Trzmiel. Podczas II Wojny Światowej pracował w fabryce odzieży w łódzkim getcie, następnie trafił do obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Hannover-Ahlem. W 1947 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Najpierw pracował jako mechanik w sklepie, później wstąpił do wojska, gdzie jego zadaniem było naprawianie sprzętu biurowego.

Po kilku latach zdecydował się założyć własną firmę. Nazwał ją Commodore Portable Typewriter, zajmowała się naprawą maszyn do pisania. W latach sześćdziesiątych tanie japońskie produkty zdominowały amerykański rynek, Tramiel postanowił więc zmienić profil swojej działalności.

Najpierw produkował kalkulatory, następnie wszedł w biznes komputerowy. Pierwszy komputer od Commodore – PET pojawił się w 1977 roku i w znacznym stopniu przewyższał konkurencję. Prawdziwy hit pojawił się jednak pięć lat później. Był to Commodore 64. Kosztował on jedynie 200 dolarów, a za produkty konkurencji trzykrotnie więcej. Łącznie sprzedał się w 22 milionach egzemplarzy, co do dziś czyni go najpopularniejszym komputerem domowym w historii.

W 1984 Tramiel postanowił odejść z firmy. W tym samym czasie wykupił przedsiębiorstwo Atari Inc. mające wtedy poważne problemy finansowe. W kolejnych latach wypuścił na rynek szereg powszechnie znanych i cenionych komputerów tej firmy. W 1985 wprowadził je również do Polski, do sklepów Pewex.

W sieci odzieżowej polscy emigranci także odnosili sukcesy.

Firmy założone przez Polaków za granicą – Marks&Spencer

Firma Marks&Spencer to najbardziej znany przykład polskiej firmy z branży odzieżowej znanej na świecie.

Michael Marks urodził się w 1859 roku w Słonimie, na ziemiach polskich pod ówczesnym zaborem rosyjskim. W wieku 23 lat wyemigrował do Anglii. Przeniósł się do Leeds.

W 1984 poznał właściciela hurtowni. Podpisał z nim umowę, na mocy której handlował jego wyrobami w pobliskich miejscowościach. Biznes okazał się tak opłacalny, że szybko otworzył własne stoisko. Następnie wpadł na kolejny znakomity pomysł – sprzedawał wszystkie towary za jednego pensa.

Dziesięć lat później zaczął poszukiwać wspólnika. Nawiązał współpracę z Thomasem Spencerem, który wcześniej pracował jako kasjer w magazynie.

Dzięki swojemu doświadczeniu i umiejętnościom negocjacji przedsiębiorcy rozwinęli sieć sklepów w takich miastach jak Manchester, Liverpool, Birmingham, Sheffield, Bristol, Hull, Middlesbrough, Sunderland czy Cardiff.

Dziś firma Marks&Spencer to imperium posiadające sklepy na całym świecie, zatrudniające ponad 70 tysięcy pracowników i warte 7 miliardów funtów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments