Finlandia i Szwecja jednak w NATO?

Udostępnij

Turcja ostatecznie się zgadza: zaakceptuje wniosek o dołączenie Finlandii do NATO. Kiedy? Jeszcze przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się w tym kraju w maju. Informację podał „Helsingin Sanomat”. Oficjalnie decyzja ta zostanie ogłoszona podczas spotkania Sauliego Niinistö i Recepa Tayyipa Erdogana.

Turcja jest na „tak”, Finlandia się cieszy

Przypomnijmy, że fiński prezydent Sauli Niinistö pojawi się Stambule już jutro. Na miejscu spotka się z prezydentem Erdoganem. Tam też zostaną omówione szczegóły członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO.

„Helsingin Sanomat” dodaje, że „Turcja może jeszcze zaskoczyć, ale akceptację wniosku obiecano już władzom w Helsinkach”.

Przypomnijmy, że wszystko jest efektem inwazji Rosji na Ukrainę. Finlandia i Szwecja wyraziły bowiem chęć przystąpienia do NATO w połowie maja ubiegłego roku. Członkostwo  zostało ratyfikowane przez wszystkie kraje Paktu. Turcja aż do dziś wstrzymuje się z decyzją. Jeśli wierzyć mediom, w tym tygodniu ma się to zmienić. Poza Ankarą decyzji nie podjął też Budapeszt. Nie wiadomo też, kiedy ostatecznie Węgrzy podejmą decyzją i czy w ogóle zgodzą się na przystąpienie Finlandii do Paktu. Rząd Viktora Orbana uchodzi za prorosyjski.

Przypomnijmy, że początkiem marca parlament Finlandii przegłosował projekt ustawy o wstąpieniu ich kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Za było 184 parlamentarzystów, przeciwko tylko 7. Finladnia jest więc coraz bliżej dołączenia do Sojuszu.

Co ze Szwecją?

Przypomnijmy, że niedawno szef szwedzkiego rządu powiedział, że Szwecja prawdopodobnie nie dołączy do NATO w tym samym terminie, co Finlandia. Ulf Kristersson, bo o nim mowa, przekazał, że wynika to m.in. z „niechęci” Turcji do akceptacji członkostwa w Sojuszu jego kraju.

Dlaczego Finlandia chce to NATO?

Przez lata Finowie prowadzi też taką politykę. Po II wojnie światowej obronili swoją niepodległość (walczyli o nią z ZSRR w czasie tzw. wojny zimowej ), ale stali się państwem neutralnym. Co prawda, z wolnym rynkiem, ale jednak też nie należącym do NATO.

Finlandia dzieli z Rosją granicę o długości 1340 km. ZSRR zależało na tym, że kraj ten był neutralny.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również