Fed popełnia błąd, czyli rynki oczami funduszy inwestycyjnych. Debata Invest Cuffs 2023

Udostępnij

Ostatnie miesiące mijają pod znakiem wzmożonej zmienności, z którą zmagają się nie tylko inwestorzy indywidualni, ale także fundusze inwestycyjne, dla których największą obawą jest przegapienie pojawiających się na rynku okazji. O tym, jak patrzą na obecną sytuację oraz w co ich zdaniem warto inwestować, rozmawiali podczas debaty na Invest Cuffs 2023, Michał Stanek z Q Value S.A., Emil Łobodziński z BM PKO BP, Dawid Czopek z Polaris FIZ, Tomasz Tarczyński z Opoka TFI i Bartłomiej Kurylak z JR Holding. Serdecznie zapraszamy!

  • Inflacja zostanie z nami na dłużej, jednak i ona tworzy nowe okazje inwestycyjne, które wykorzystują najwięksi gracze
  • Fed powinien zaprzestać dalszych podwyżek stóp procentowych. Fundusze inwestycyjne przyglądają się rentowności obligacji 
  • Jak zmienił się rynek i na jakie trendy warto zwrócić uwagę w kolejnych latach?

Kryzys bankowy w połączeniu z inflacją zmienił rynek

I kw. 2023 r. przyzwyczaił nas do zmian dotychczas panujących paradygmatów. Sektor bankowy popadły w niełaskę, rentowności amerykańskich obligacji oszalały, a inflacja okazała się problemem cywilizacyjnym, który pozostanie z nami na znacznie dłużej.

Choć sytuacja może wydawać się trudna, eksperci zgodnie przyznali, że fundusze inwestycyjne bardziej interesują się konkretnymi projektami niż globalną sytuacją na rynku. Z tego powodu mimo utrzymującej się presji, na rynku nie brakuje ciekawych pomysłów inwestycyjnych.

– Nie możemy uciec od inflacji, która pozostanie długoterminowym wyzwaniem. Musimy szukać szans, które niesie ze sobą zmieniający się rynek, a jednocześnie być ostrożni, patrząc na różne zawirowania – wskazał Emil Łobodziński z BM PKO BP.

Ekspert dodał, że reakcja władz na kryzys bankowy zarówno w USA, jak i Europie pokazuje, że nie dopuszczą one do żadnych większych problemów, gdyż po 2008 r. rynek nauczył się, co oznacza upadłość dużego banku i nikt nie pozwoli sobie na powtórkę tamtych wydarzeń.

Dawid Czopek z Polaris FIZ stwierdził z kolei, że choć temat bankowy pozostanie z nami przez kolejne miesiące, tak z czasem będzie tracił na znaczeniu, aż zostanie przykryty przez kolejny kryzys.

– Fundusze hedgingowe, które zagrały na upadek jednego, drugiego, czy trzeciego banku dobrze na tym zarobiły i im się to spodobało. To wywiera presję, aby podtrzymywać ten temat i szukać kolejnych możliwych okazji inwestycyjnych, czy nawet spekulacyjnych w kontekście kolejnych banków – dodał Dawid Czopek z Polaris FIZ.

Kolejny uczestnik debaty Tomasz Tarczyński z Opoka TFI stwierdził, że to, co obserwujemy obecnie na rynkach to nie przyczyna a efekt oczekiwań recesyjnych z końca ubiegłego roku, które wyjątkowo szybko ucichły, by później wrócić.

– Jesteśmy w trakcie drugiej odnogi bessy. Pierwsza była głównie na spółkach technologicznych w 2022 r., a ta będzie dotyczyła sektorów cyklicznych i jest związana z recesją, która nadejdzie – zauważył Tomasz Tarczyński z Opoka TFI.

W przypadku rynku Venture Capital Bartłomiej Kurylak stwierdził, że jest to sektor nieco odizolowany od reszty giełdy, dlatego rządzą nim przede wszystkim podstawowe prawa ekonomii, a także innowacyjność.

W przypadku funduszy Venture Capital zawsze jest dobry czas na inwestowanie, o ile znajdzie się odpowiednio ciekawy projekt.

– Obecne zawirowania są dla nas ogromną szansą, gdyż inwestorzy wyciągają swoje pieniądze z banków, lecz wciąż muszą je gdzieś ulokować – zauważył Bartłomiej Kurylak.

Według Tomasza Tarczyńskiego inwestorzy nie odrobili lekcji z ostatnich 3 lat i wciąż kupują przecenione aktywa, które dalej tracą na wartości, zamiast poczekać na uspokojenie się rynkowych nastrojów.

– Ciągle słyszę, aby kupować, gdy leje się krew. Problem w tym, że to powiedzenie zadziałało bezbłędnie przy krachu wywołanym Covid-19, a już niekoniecznie w przypadku wojny, czy recesji. Podam przykład. 24 lutego 2022 r. był na polskim giełdzie krach i spadek o ponad 10%. Część osób śmiała się z inwestorów zagranicznych, którzy sprzedawali tracące spółki. Jak się później okazało, indeksy te kontynuowały wyprzedaż przez kolejne 3 miesiące, więc zagranica miała rację – zauważył Tarczyński, dodając, że do prawdziwego rozlewu krwi jest jeszcze czas.

Na jakie rynki patrzą fundusze inwestycyjne?

Choć wielu inwestorów obwinia o swoje niepowodzenia rynkową zmienność, tak właśnie ona tworzy doskonałe rynkowe okazje. Według analityków najciekawszymi obszarami pozostają spółki biotechnologiczne, a także te, które biorą udział w transformacji energetycznej otaczającego nas świata.

– W ciągu najbliższych 20,30 lat cały sposób wytwarzania oraz dostarczania energii powinien się kompletnie zmienić. Samochody elektryczne, modernizacji sieci przesyłowych, czy handel produkowanym przez siebie prądem to tylko niektóre z obecnych wyzwań, tworzących zupełnie nowe możliwości. Z ostrożnością podchodzę do dużych amerykańskich spółek, które najczęściej osiadają na jednym poziomie rozwoju i nie mają motywacji, by ruszyć dalej – powiedział Dawid Czopek z Polaris FIZ.

Z kolei Tomasz Tarczyński zwrócił uwagę na stosunkowo tanie, w porównaniu do jakości, akcje spółek biotechnologicznych, które wraz z rozwojem techniki oraz nauki będą pokazywały kolejne przełomowe odkrycia, dając swoim inwestorom nie tylko satysfakcję, ale również kapitał.

Doktor Emil Łobodziński z BM PKO BP zauważył, że megatrendy są bardzo medialne, jednak większość inwestorów zazwyczaj się myli, dlatego pozostaje bardzo ostrożny. Podobają mu się przede wszystkim spółki biotechnologiczne, jednak możliwe, że jest jeszcze za wcześnie aby mówić o faktycznie zarabianiu na tym trendzie.

– Gdybyśmy cofnęli się do lat 2000, to zobaczylibyśmy, że choć wszyscy mówili o digitalizacji oraz e-commerce, to dopiero udało się to przełożyć na miliardowe zyski dopiero w perspektywie ostatnich 10 lat. Uważam, że mamy wiele świetnych pomysłów już teraz, ale rynek musi dojrzeć, aby je przyjąć – wyjaśnił Łobodziński.

Przytoczone fragmenty to jedynie wstęp do rozmowy, której całość znajduje się w materiale wideo powyżej.

Najnowsze

Zobacz również