Zastanawiasz się, co wybrać? Lepszą opcją będzie faktoring czy kredyt obrotowy? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności warto sprawdzić, czym różnią się oba działania. Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Czym różni się faktoring dla nowych firm od kredytu obrotowego? Który produkt finansowy warto wybrać? Wszystko zależy od Twoich potrzeb oraz możliwości i zdolności kredytowej Twojej firmy. O różnicach między faktoringiem a kredytem obrotowym przeczytasz w dzisiejszym wpisie. Już teraz zapraszamy do szybkiego zapoznania się z jego treścią.
Czym różni się faktoring dla nowych firm od kredytu obrotowego?
Czym różni się faktoring od kredytu obrotowego? Według informacji podanych na stronie https://www.firmowakasa.pl/faktoring-a-kredyt-obrotowy-roznice/ faktoring oraz kredyt obrotowy mają generalnie ten sam cel. A mianowicie służą temu, aby przedsiębiorca zażegnał swoje problemy związane z płynnością finansową. Mimo tego jest sporo różnic między tymi dwoma działaniami. Zarówno kredyt obrotowy, jak i faktoring przeznaczony jest dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw oraz korporacji. Przy czym z faktoringu mogą skorzystać również te korporacje, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Niemniej kredyt obrotowy przeznaczony jest dla przedsiębiorstw, które mają bardzo dobrą zdolność kredytową, a ich działalność została otworzona minimum 12 miesięcy wcześniej – w niektórych przypadkach nawet i 24. Faktoring natomiast dostępny jest również dla jednoosobowej działalności gospodarczej i to już od pierwszego dnia prowadzenia swojej firmy.
Różnice między kredytem obrotowym a faktoringiem widać również w zabezpieczeniu. W tym drugim przypadku z reguły tych zabezpieczeń brak, natomiast przy kredycie istotny jest weksel in blanco, zastaw rejestrowy, hipoteka czy pełnomocnictwo do konta. Przy kredycie obrotowym limit finansowania zależy od zdolności kredytowej przedsiębiorstwa czy wielkości firmy, a przy faktoringu – od wysokości obrotów i sytuacji finansowej kontrahentów. Limit w faktoringu jest elastyczny i może rosnąć razem ze sprzedażą.
Jeśli chodzi o formę spłaty, możesz wybrać kredyt obrotowy odnawialny lub nieodnawialny. W pierwszym przypadku każdy wpływ będzie zasilać konto i tym samym uzupełniać limit, nieodnawialny natomiast spłaca się we wcześniej ustalonych ratach. W sprzedażowym faktoringu zaś wierzytelność spłaca kontrahent – czyli odbiorca faktury. Jest jeszcze coś takiego jak faktoring zakupowy. W takim rozwiązaniu należność spłaci osoba, której faktor zapłacił za zakupy.
Więcej informacji na temat różnic między faktoringiem a kredytem obrotowym znajdziesz na wyżej wspomnianej stronie. Koniecznie zapoznaj się ze wszystkimi informacjami, aby mieć pewność, że ostatecznie wybierzesz odpowiednią opcję dla siebie. A jeśli szukasz firmy faktoringowej i nie wiesz, z kim warto nawiązać współpracę, polecamy wspomóc się rankingami dostępnymi w Internecie. Podobnie sprawa wygląda, jeśli interesuje Cię kredyt dla nowej firmy. Taki ranking znajdziesz między innymi na stronie https://www.firmowakasa.pl/ranking-kredytow-dla-firm/kredyt-dla-nowej-firmy/, na której dostępna jest lista najkorzystniejszych ofert. Oczywiście ranking jest na bieżąco aktualizowany.
Faktoring online czy kredyt obrotowy – co wybrać?
Co zatem wybrać? Wielu specjalistów poleca w granicach rozsądku korzystać z obu produktów finansowych w tym samym czasie. Faktoring w żaden sposób nie obniża zdolności kredytowej, a to oznacza, że jeśli Twoja zdolność ogólnie jest bardzo dobra, bez problemu otrzymasz kredyt obrotowy. W sytuacji, gdy planujesz podpisać długoterminową umowę współpracy i wiesz już, że będziesz potrzebował sporej ilości pieniędzy, aby móc bez problemu realizować kolejne etapy, kredyt obrotowy możesz potraktować jako swego rodzaju pomoc. Szczególnie gdy jest spora szansa, że zaliczki faktoringowe za wystawione faktury innym przedsiębiorcą mogą nie spinać do końca Twojego firmowego budżetu.
W przypadku nowych firm faktoring może pomóc zabezpieczyć płynność finansową, dzięki czemu początkujący przedsiębiorcy będą mieli równe szanse na rynku. Na dobrą sprawę finansowanie faktur przyda się również firmom o ugruntowanej pozycji na rynku, bo nie będą musiały pilnować, czy dotrzymany został termin płatności. Jest to przydatne szczególnie wtedy, gdy firma musi dawać długie terminy płatności ze względu na zapisy w umowach.