Państwa członkowskie Unii Europejskiej we wtorek wieczorem zawarły porozumienie w sprawie ósmego pakietu sankcji wobec Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę. Jeszcze dziś uruchomiona zostanie tak zwana procedura pisemna i jeżeli żaden z krajów nie zgłosi sprzeciwu, to sankcje będą już ostatecznie zatwierdzone.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen już 28 września przedstawiła ósmy pakiet sankcji wobec Rosji, ograniczający jeszcze bardziej handel z tym krajem i wprowadzający ograniczenia wobec konkretnych osób. Szczegóły prezentujemy poniżej.
Nowe sankcje UE wobec Rosji 
Zakaz importu drewna i stali
Z przedstawionych przez Komisję Europejską szacunków wynika, że nowe ograniczenia handlowe, które mają objąć dalsze zakazy importu rosyjskich produktów – w tym drewna czy stali, pozbawią Rosję od 7 do 11 miliardów euro dochodów.
Zakaz eksportu kluczowych technologii
Poza tym poszerzona ma być lista towarów z zakazem eksportu. Mowa tutaj o kluczowych technologiach wykorzystywanych w wojsku. Na liście znajdą się więc komponenty lotnicze oraz elektroniczne i substancje chemiczne wykorzystywane przez wojsko i przemysł lotniczy.
Limity cenowe na ropę i pozostałe sankcje
Ponadto, pakiet sankcji stworzy podstawę prawną dla wprowadzenia limitów cenowych na ropę naftową i zabroni obywatelom Unii Europejskiej zasiadania w radach nadzorczych rosyjskich przedsiębiorstw państwowych.
Pakiet zakłada także rozszerzenie listy osób i podmiotów objętych sankcjami indywidualnymi. Znów jednak nie znalazł się na niej główny propagandzista Kremla – patriarcha Cyryl.
Kiedy sankcje zaczną obowiązywać? 
Sankcje mają wejść w życie jeszcze w środę wieczorem – po tym, jak zostaną opublikowane w unijnym Dzienniku Ustaw. Ostatnią sprawę, która była najdłużej uzgadniana, stanowiły pułapy cenowe na rosyjską ropę, a konkretnie rozwiązania dotyczące przewożenia tankowcami tej ropy.
W tym zakresie pewne obiekcje miała Malta, ale ostatecznie zaakceptowała proponowane przez Komisję Europejską zapisy.