Estonia i Łotwa dołączyły do Funduszu Trójmorza, zainwestują po 20 mln euro

207

pieniądzeEstonia i Łotwa dołączyły do Funduszu Inwestycyjnego Trójmorza, zobowiązując się do zainwestowania po 20 mln euro, podał Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który jest współzałożycielem Funduszu.

„Bardzo się cieszę, że dołączają do nas Estonia i Łotwa. Prowadzimy rozmowy z kolejnymi państwami, zainteresowanymi udziałem w Funduszu. Można więc powiedzieć, że mimo spowolnienia aktywności gospodarczej na całym świecie, Fundusz przyspiesza. To nie koniec dobrych wiadomości. Niedługo planujemy zaprezentować pierwsze projekty, w które Fundusz się zaangażuje” – powiedziała prezes BGK i przewodnicząca rady nadzorczej Funduszu Trójmorza Beata Daszyńska-Muzyczka, cytowana w komunikacie.

Łotwa i Estonia dołączyły do dwóch wcześniejszych członków Funduszu – Polski i Rumunii. Estonię reprezentuje w Funduszu Ministerstwo Finansów, a Łotwę – instytucja rozwoju ALTUM.

Radę nadzorczą Funduszu tworzą instytucje rozwoju z Polski, Rumunii, Łotwy, Estonii i Republiki Czeskiej, podano także.

Fundusz Trójmorza założyły w 2019 r. instytucje rozwoju z Polski (BGK) i Rumunii (EximBank). Złożyły one zobowiązania do zainwestowania łącznie 560 mln euro w projekty, w które zaangażuje się Fundusz.

Fundusz Trójmorza jest inicjatywą komercyjną. O inwestycjach, w które się angażuje, decydują niezależne firmy, zarządzające Funduszem. Fundusz Trójmorza koncentruje się na projektach rozwijających infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w regionie Trójmorza. Fundusz jest otwarty na wszystkie państwa Trójmorza, które mogą do niego dołączyć po uzyskaniu stosownych zezwoleń.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments