Telegram niedawno wypuścił na rynek swój własny portfel na kryptowaluty, oparty na blockchainie The Open Network (TON). Krok ten wywołał jednak pewne kontrowersje.
Telegram z własnym portfelem
CertiK, renomowana firma zajmująca się bezpieczeństwem na rynku blockchaina, wydała ostrzeżenie dotyczące używania tokenów botów Telegrama. 13 września opublikowała w mediach społecznościowych ostrzeżenie, w którym zaleca entuzjastom kryptowalut, aby zachowali ostrożność w kontaktach z tymi aktywami.
W raporcie Certika podkreślono alarmujące ustalenia analityków. „Nasza analiza pokazuje, że ponad 40% tokenów botów Telegramu może potencjalnie być powiązane ze scamami” – przestrzegli eksperci firmy.
Wspomniane tokeny, które łączą się ze zdecentralizowanymi giełdami i realizują transakcje w oparciu o z góry określone zasady, zyskują na popularności od 20 lipca br.. Certik przypisuje wzrost liczby tokenów botów Telegram początkowemu sukcesowi tokena UNIBOTA.
W dniu umieszczenia UNIBOTA na giełdzie tokenów jego cena gwałtownie wzrosła – o prawie 1300%, osiągając najwyższy w historii poziom 90 dolarów. Według danych CoinGecko cena tokena wynosi obecnie 76 dolarów. Imponująca wydajność UNIBOTA zwiększyła ogólne zainteresowanie i popyt na takie aktywa.
Samodzielny portfel Telegramu
Niedawne uruchomienie przez Telegram samodzielnego portfela w sieci TON przyciągnęło znaczną uwagę inwestorów. Portfel oferuje bowiem przyjazny interfejs użytkownika i dodatkowe funkcje – łatwe doładowanie go środkami za pomocą karty bankowej, wybór preferowanej waluty oraz łatwe kupowanie i handel kryptowalutami. Obsługiwany przez blockchain TON, znany z szybkich transakcji i obsługi zdecentralizowanych aplikacji (dApps), portfel gwarantuje bezproblemową obsługę.
Jedną z wyróżniających się funkcji jest TON Space, która umożliwia użytkownikom wysyłanie i odbieranie kryptowalut, zarządzanie nazwami użytkowników Telegramu i obsługę zadań związanych z DNS. Dodatkowo portfel zawiera wewnętrzny rynek P2P umożliwiający łatwy handel – wymianę kryptowalut i tokenów na waluty fiducjarne.
Integrując ten portfel, Fundacja TON zamierza przyciągnąć około 30% aktywnych użytkowników do swojego blockchaina TON i to już w ciągu najbliższych od 3 do 5 lat. Jak widać cel jest bardzo ambitny. Inicjatywa ta wspiera szerszą wizję TON dotyczącą promowania powszechnego przyjęcia technologii Web3.