Eksperci od cyberbezpieczeństwa ostrzegają przed tokenami botów Telegrama

Udostępnij

Telegram niedawno wypuścił na rynek swój własny portfel na kryptowaluty, oparty na blockchainie The Open Network (TON). Krok ten wywołał jednak pewne kontrowersje.

Telegram z własnym portfelem

CertiK, renomowana firma zajmująca się bezpieczeństwem na rynku blockchaina, wydała ostrzeżenie dotyczące używania tokenów botów Telegrama. 13 września opublikowała w mediach społecznościowych ostrzeżenie, w którym zaleca entuzjastom kryptowalut, aby zachowali ostrożność w kontaktach z tymi aktywami.

W raporcie Certika podkreślono alarmujące ustalenia analityków. „Nasza analiza pokazuje, że ponad 40% tokenów botów Telegramu może potencjalnie być powiązane ze scamami” – przestrzegli eksperci firmy.

Wspomniane tokeny, które łączą się ze zdecentralizowanymi giełdami i realizują transakcje w oparciu o z góry określone zasady, zyskują na popularności od 20 lipca br.. Certik przypisuje wzrost liczby tokenów botów Telegram początkowemu sukcesowi tokena UNIBOTA.

W dniu umieszczenia UNIBOTA na giełdzie tokenów jego cena gwałtownie wzrosła – o prawie 1300%, osiągając najwyższy w historii poziom 90 dolarów. Według danych CoinGecko cena tokena wynosi obecnie 76 dolarów. Imponująca wydajność UNIBOTA zwiększyła ogólne zainteresowanie i popyt na takie aktywa.

Samodzielny portfel Telegramu

Niedawne uruchomienie przez Telegram samodzielnego portfela w sieci TON przyciągnęło znaczną uwagę inwestorów. Portfel oferuje bowiem przyjazny interfejs użytkownika i dodatkowe funkcje – łatwe doładowanie go środkami za pomocą karty bankowej, wybór preferowanej waluty oraz łatwe kupowanie i handel kryptowalutami. Obsługiwany przez blockchain TON, znany z szybkich transakcji i obsługi zdecentralizowanych aplikacji (dApps), portfel gwarantuje bezproblemową obsługę.

Jedną z wyróżniających się funkcji jest TON Space, która umożliwia użytkownikom wysyłanie i odbieranie kryptowalut, zarządzanie nazwami użytkowników Telegramu i obsługę zadań związanych z DNS. Dodatkowo portfel zawiera wewnętrzny rynek P2P umożliwiający łatwy handel – wymianę kryptowalut i tokenów na waluty fiducjarne.

Integrując ten portfel, Fundacja TON zamierza przyciągnąć około 30% aktywnych użytkowników do swojego blockchaina TON i to już w ciągu najbliższych od 3 do 5 lat. Jak widać cel jest bardzo ambitny. Inicjatywa ta wspiera szerszą wizję TON dotyczącą promowania powszechnego przyjęcia technologii Web3.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również