Rozliczenie PIT to jeden z najważniejszych obowiązków podatnika. Składane co roku deklaracje jeszcze do niedawna kojarzyły się z obowiązkiem wypełniania skomplikowanego druku oraz dostarczaniem go do urzędu skarbowego. Wiązało się to z wieloma problemami, a obowiązek rozliczania PIT wzbudzał raczej niemiłe skojarzenia i często był w związku z tym odkładany na ostatni moment. Tradycyjny formularz odchodzi jednak w zapomnienie. Doskonałą alternatywę dostosowaną do obecnych czasów stanowi platforma elektroniczna e-Deklaracje, dzięki której możemy wypełnić nasz PIT online. Program ten, przygotowany przez Ministerstwo Finansów, działa już od 1 stycznia 2008 roku, a jego celem jest ułatwienie nam – podatnikom, przesyłania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej do naszego urzędu skarbowego.
Na czym dokładnie polega i jak działa to rozwiązanie? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Przekonamy się poniżej:
e-Deklaracje – jak to działa?
Osoby fizyczne
Korzystanie z internetowej platformy do rozliczania podatków, takiej jak e-Deklaracje, jest wyjątkowo intuicyjne. W przypadku osób fizycznych wystarczy komputer z dostępem do sieci i darmowy program Adobe Reader w wersji 9.0.0 lub nowszej, bowiem na tego typu elektronicznej platformie mamy specjalny program PIT, dzięki któremu można wypełnić deklarację za pomocą interaktywnego formularza.
Przedsiębiorcy
Przedsiębiorcy mogą się z kolei zdecydować jeszcze na wysyłanie e-deklaracji bezpośrednio ze swoich systemów finansowo-księgowych (wystarczy zainstalować odpowiedni moduł) lub Uniwersalnej Bramki Dokumentów (UBD).
Wygenerowanie UPO
Po przesłaniu formularza użytkownik otrzymuje potwierdzenie poprawnego przebiegu całej operacji w postaci wygenerowanego Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Jest ono traktowane tak samo jak dowód nadania listu poleconego, co oznacza, iż jest ono oficjalnym potwierdzeniem złożenia deklaracji podatkowej i możemy się na nie powołać choćby w sytuacji kontroli urzędu skarbowego.
e-Deklaracje a podpis
System e-Deklaracje uruchomiony został 1 stycznia 2008 roku. Początkowo składanie deklaracji wymagało jednak posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, ale już od kwietnia 2009 roku taki podpis nie jest obowiązkowy w przypadku wielu najważniejszych formularzy. Dzięki temu rośnie liczba dokumentów składanych elektronicznie rośnie z każdym rokiem.
Jak w takim razie urząd skarbowy zyskuje przekonanie, że deklaracja jest wypełniona przez właściwą osobę i nikt nie fałszuje jej danych, ani się pod nią nie podszywa? Autentyczność deklaracji i podań zapewnia podanie danych autoryzacyjnych. Na takie dane składają się:
- Identyfikator podatkowy PESEL lub NIP
- Imię
- Nazwisko
- Data urodzenia
- Kwota przychodu a rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok przesyłania deklaracji lub podań. Gdy za wskazany rok podatkowy nie złożono żadnego z wymienionych zeznań lub obliczeń, wpisujemy wartość “0”
Wydaje się zatem, że dzięki tej platformie, podatki stały się odrobinę mniej problematyczne – przynajmniej w kwestii ich rozliczania za pomocą odpowiedniego formularza.
e-Deklaracje – szybszy zwrot podatku
Na jakie korzyści, poza wygodą, oszczędnością czasu i mniej skomplikowanym działaniem, możemy jeszcze liczyć, gdy zdecydujemy się na złożenie deklaracji podatkowej w sposób elektroniczny? Najważniejszy wydaje się fakt, iż możemy liczyć na szybszy zwrot podatku. W przypadku deklaracji podatkowej złożonej przez Internet wynosi on maksymalnie 45 dni. Natomiast w przypadku dokumentów wysłanych pocztą, termin ten jest dwukrotnie dłuższy – wynosi więc maksymalnie 3 miesiące.
e-Deklaracje płatnika podatków
Co ważne, obecnie z elektronicznej formy wysyłki rozliczeń podatkowych korzystać musi również płatnik. Od 2021 roku nie może on posługiwać się informacjami i deklaracjami przesyłanymi do urzędu skarbowego w formie drukowanej.
Deklaracje i informacje w wersji drukowanej może on nadal wysyłać wyłącznie do osób rozliczanych. Również jednak w tych przypadkach wersja elektroniczna jest preferowaną pod warunkiem, że podatnik (rozliczana osoba, zatrudniony) udzieli płatnikowi zgody na taką formę przekazania mu formularza PIT-11 lub PIT-8C.
Za zgodę na otrzymanie informacji PIT-11 drogą elektroniczną uznać należy udostępnienie adresu mailowego pracodawcy właśnie w celu (konkretnie przekazanym pracodawcy – czyli w celu otrzymania informacji podatkowych), czy też brak sprzeciwu – jeśli płatnik zaproponuje przekazywanie informacji PIT-11 drogą elektroniczną, jak również zalogowanie się do aplikacji, gdzie dostępna jest informacja PIT-11.
Kwota wolna od podatku a rozliczenie e-Deklaracji
W ramach Polskiego Ładu ustawodawca zaproponował podwyższenie do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku. Zmiana ma wejść w życie od 2022 roku. Oznacza to, że owe zasady będą obowiązywać od nowego roku i – co trzeba wyraźnie podkreślić – w odniesieniu do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022. To oznacza, że w rozliczeniu podatkowym, którego będziemy dokonywać w najbliższych miesiącach, będą brane pod uwagę dotychczasowe zasady, według których podatku odprowadzać nie muszą jedynie osoby, które w całym roku podatkowym miały dochód nieprzekraczający 8 tysięcy złotych.
Należy jednak pamiętać, że kwota wolna od podatku absolutnie nie zwalnia z obowiązku rozliczenia. Oznacza to, że absolutnie każda osoba fizyczna w Polsce, bez względu na dochody musi w określonym terminie złożyć zeznanie podatkowe. Oznacza to, że formularz PIT – w formie elektronicznej lub zwykłe – złożyć trzeba zawsze, lecz w przypadku osób, których dochód w tym roku nie przekroczył 8 tysięcy złotych, stawka podatku wyniesie okrągłe 0 złotych.