Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Został on ustanowiony, aby wyrażać szacunek i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. W końcu flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach – zarówno podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, oraz w momentach wzruszeń i radości.
Co roku tego dnia Polacy – niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku czy upodobań – z dumą eksponują flagę naszego kraju. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie, zazwyczaj w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.
Spis treści
Dzień Flagi – dlaczego 2 maja? 
Dzień Flagi obchodzony jest 2 maja na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 roku. Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna – historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 roku flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa.
Druga przyczyna dotyczy tego, że władze Polski zlikwidowały Święto Konstytucji 3 Maja. W efekcie, po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.
Jak poprawnie eksponować flagę Polski?
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat propaguje zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. To w MSWiA powstał specjalny przewodnik „Biało-Czerwona”. W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej warto przypomnieć sobie te zasady.
Publikacja wskazuje między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej to umieszczony na maszcie prostokątny płat tkaniny, składający się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Zgodnie z art. 6 ust. 2 Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.
Zasady wywieszania flagi
Najczęściej flaga jest eksponowana na drzewcu drewnianym lub metalowym maszcie. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż ⅓ długości drzewca/masztu lub większa niż połowa jego długości.
Z publikacji dowiadujemy się także, iż:
- Flaga musi być czysta i mieć czytelne barwy, nie może być pomięta lub postrzępiona
- W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć
- Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody
- Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
Co oznaczają barwy flagi Polski? 
Polskie barwy narodowe sięgają czasów rządów dynastii Piastów. Po raz pierwszy zostały one natomiast uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku. Barwy flagi złożone z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego są bowiem odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu.
Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:
- Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie
- Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.
Dzień Polonii i Polaków za granicą
Ciekawostką , o której nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jest fakt, że 2 maja obchodzimy także inne święto. Jest nim Dzień Polonii i Polaków za granicą. Został on ustanowiony na mocy ustawy z 20 marca 2002 roku w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.