Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – jak Polacy obchodzą to święto?

142

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Został on ustanowiony, aby wyrażać szacunek i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. W końcu flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach – zarówno podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, oraz w momentach wzruszeń i radości.

Co roku tego dnia Polacy – niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku czy upodobań – z dumą eksponują flagę naszego kraju. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie, zazwyczaj w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.

Dzień Flagi – dlaczego 2 maja? budżet bez deficytu

Dzień Flagi obchodzony jest 2 maja na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 roku. Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna – historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 roku flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa.

Druga przyczyna dotyczy tego, że władze Polski zlikwidowały Święto Konstytucji 3 Maja. W efekcie, po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.

Jak poprawnie eksponować flagę Polski?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat propaguje zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. To w MSWiA powstał specjalny przewodnik „Biało-Czerwona”. W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej warto przypomnieć sobie te zasady.

Publikacja wskazuje między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej to umieszczony na maszcie prostokątny płat tkaniny, składający się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Zgodnie z art. 6 ust. 2 Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.

Zasady wywieszania flagi

Najczęściej flaga jest eksponowana na drzewcu drewnianym lub metalowym maszcie. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż ⅓ długości drzewca/masztu lub większa niż połowa jego długości.

Z publikacji dowiadujemy się także, iż:

  • Flaga musi być czysta i mieć czytelne barwy, nie może być pomięta lub postrzępiona
  • W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć
  • Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody
  • Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.

Co oznaczają barwy flagi Polski? Flaga Polski z godłem

Polskie barwy narodowe sięgają czasów rządów dynastii Piastów. Po raz pierwszy zostały one natomiast uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku. Barwy flagi złożone z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego są bowiem odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu.

Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:

  • Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie
  • Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.

Dzień Polonii i Polaków za granicą

Ciekawostką , o której nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jest fakt, że 2 maja obchodzimy także inne święto. Jest nim Dzień Polonii i Polaków za granicą. Został on ustanowiony na mocy ustawy z 20 marca 2002 roku w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments