Duda i Tusk w Waszyngtonie, Kaczyński przed komisją śledczą!

Udostępnij

“Lekki program polityczny” to nowy cykl na antenie Telewizji Biznesowej. Rodzima scena polityczna z domieszką gospodarki i szczyptą sarkazmu okiem Karola Wenusa – adwokata z Wenus Lomperta Zembek, i Jakuba Zadrożnego – partnera w SPECTATOR communications advisors.

W dziewiątym odcinku programu prowadzący poruszyli takie tematy, jak: wizyta Andrzeja Dudy i Donalda Tuska w Waszyngtonie, szczyt Trójkąta Weimarskiego czy zeznania Jarosława Kaczyńskiego przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Wizyta Andrzeja Dudy i Donalda Tuska w Waszyngtonie

Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk 12 marca spotkali się w Białym Domu w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.

Warto zwrócić uwagę, że w sprawie absolutnie fundamentalnej – czyli kwestii bezpieczeństwa geopolitycznego – przedstawiciele odmiennych stron politycznych zdecydowali się połączyć siły i działali ponad podziałami.

Co więcej, po wtorkowym spotkaniu okazało się, że Stany Zjednoczone zapowiedziały zamiar udzielenia Polsce pożyczki w wysokości 2 miliardów dolarów, przeznaczonej na zakup 96 śmigłowców bojowych typu Apache.

Departament Stanu USA zatwierdził też potencjalną sprzedaż Polsce 821 rakiet AGM-158B JASSM o zasięgu niemal 1000 kilometrów, 745 pocisków powietrze-powietrze AIM-120C-8 średniego zasięgu oraz 232 pocisków taktycznych krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder Block II.

Szczyt Trójkąta Weimarskiego

W piątek w Berlinie zaś odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego, na którym premier Tusk spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Przywódcy na tym spotkaniu ogłosili między innymi plany większych zakupów broni dla Kijowa na rynku światowym, inwestycje w produkcję sprzętu wojskowego, również we współpracy z partnerami ukraińskimi, a także powstanie koalicji na rzecz przekazywania Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu.

Dobre odczyty inflacji

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w lutym spadła do 2,8%, co oznacza, że wartość tego wskaźnika znalazła się w celu inflacyjnym Narodowego Banku Polskiego.

Co więcej, odczyt ten okazał się lepszy od prognoz ekonomistów, którzy przewidywali, że inflacja w lutym sięgnie 3,2%. Niestety, prognozy ekonomistów wskazują, że inflacja już wkrótce znów zacznie rosnąć.

Taśmy prawdy rządzących i opozycji

7 marca “Nowa Trybuna Opolska” opublikowała stenogram rozmowy, z którego wynika, że najmłodszy poseł w Sejmie obecnej kadencji, Adam Gomoła z partii Polska 2050, nakłaniał kandydata na radnego do wpłaty 20 tysięcy złotych na konto prywatnej firmy szefowej swojego sztabu wyborczego.

Z kolei 15 marca portal Onet opublikował nagranie z rozmowy Daniela Obajtka i prawicowego dziennikarza Piotra Nisztora. Rozmowa odbywała się w gabinecie prezesa Orlenu, w którym zamontowano podsłuch. Z treści tej rozmowy wynika, że dziennikarz przyszedł do Obajtka z prośbą o zatrudnienie ojca i żony, Aleksandry Dołhan w Orlenie.

Zeznania prezesa Kaczyńskiego przed komisją śledczą ds. Pegasusa

Zdaniem Karola Wenusa komisja śledcza do spraw Pegasusa jest najważniejszą komisją śledczą, jaka do tej pory była w Polsce. Mamy tutaj bowiem do czynienia ze sprawą dotycząca tego, ile wolno władzy względem obywatela.

Dziś musimy się dowiedzieć, jaki był zakres działań Pegasusa, gdzie były przechowywane gromadzone przez niego dane, jak były one zabezpieczane oraz kto był podsłuchiwany. Jeżeli podsłuchiwany był rzeczywiście Krzysztof Brejza w czasie, gdy był on szefem sztabu wyborczego w 2019 roku, to mamy do czynienia z gigantyczną aferą.

15 marca odbyło się przesłuchanie Jarosława Kaczyńskiego przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. Warto zaznaczyć, iż już na wstępie, prezes partii PiS odmówił przyrzeczenia, że będzie mówił “szczerą prawdę, niczego nie ukrywając z tego, co mu jest wiadome”.

Jarosław Kaczyński argumentował swoją decyzję tym, że miał dostęp do informacji tajnych i ściśle tajnych, a z takiej tajemnicy zwolnić go może wyłącznie premier. Następnie prezes Kaczyński w zasadzie nie dawał się wyprowadzić z równowagi, a nawet usiłował pouczać, powołując się na swój wiek i doświadczenie na stanowiskach państwowych.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również