Drugiego lockdownu już nie da się zrobić – zapowiada minister zdrowia

869

W czasach, gdy służby medyczne i naukowcy starają się opanować pandemię koronawirusa SARS-CoV-2, rządy i decydenci polityczni mierzą się z poważnym kryzysem gospodarczym. Jego skalę idealnie obrazują najnowsze dane dot. sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Niemal całkowite zamknięcie gospodarki przyczyniło się do wręcz skokowego spadku ekonomicznej kondycji polskiego społeczeństwa. Fakt ten sprawia, że rządzący coraz chętniej luzują wprowadzane jeszcze niedawno ograniczenia i zakładają, że nie będzie konieczności ponownego ich zatwierdzania.

Drugiego lockdownu nie będzie

Mimo, iż sytuacja zdrowotna w wielu miejscach na świecie jest powoli opanowywana, wielu ekspertów obawia się nadejścia kolejnej fali zachorowań jesienią. Łukasz Szumowski przyznał natomiast w wywiadzie z tygodnikiem „Sieci”, że drugiego lockdownu już nie da się zrobić. Minister zdrowia ma bowiem nadzieję, że nawet jeśli będzie drugie uderzenie epidemii, to jednak nie będzie dramatycznie.

Drugiego lockdownu już nie da się zrobić. Poza tym mam nadzieję, że nawet jeśli będzie drugie uderzenie epidemii, to jednak nie będzie dramatycznie. Udało się bowiem wprowadzić sieć szpitali jednoimiennych, mamy infrastrukturę, ponad 120 laboratoriów wykonuje testy. To są narzędzia do kontroli tego potwora, jakim jest epidemia. Poza tym mamy narzędzia do reagowania na duże ogniska. Mamy takie ognisko na Śląsku, ale zostało szybko wychwycone i nie wystrzeliło na cały region. Pomogły szybko wprowadzone testy przesiewowe, kwarantanna i izolacja chorych – wskazuje Szumowski.

Szef resortu zdrowia został także zapytany, czy patrząc z perspektywy czasu podjąłby te same decyzje, co do tej pory. Odparł, że gdyby mógł cofnąć czas, to tylko przyspieszyłby lockdown.

– Ale przecież i tak zrobiliśmy to właściwie najszybciej, jak się dało – powiedział Szumowski dodając, że nie było kraju, który szybciej podjąłby takie radykalne decyzje.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments