Dopłaty na zakup samochodu z PFRON – nawet 85%. Dla kogo i od kiedy?

654
Osoba niepełnosprawna wchodzi do samochodu

Już niebawem rusza pierwsza tura naboru wniosków do programu „Mobilność osób z niepełnosprawnością” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Fundusz pomoże sfinansować zakup około tysiąca samochodów dla osób poruszających się na wózkach. Dopłata sięgnąć może nawet 85% ceny pojazdu.

Kto może uzyskać dofinansowanie z PFRON na zakup samochodu? Samochód osoby niepełnosprawnej

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) już wkrótce udzieli wsparcia finansowego przy zakupie nowego lub używanego samochodu wraz z dostosowaniem do potrzeb kierowcy lub pasażera ze znacznym stopniem niepełnosprawności, który porusza się tylko za pomocą wózka inwalidzkiego

O dopłatę starać się mogą zarówno sami niepełnosprawni, którzy zamierzają prowadzić zakupione samochody, jak i opiekunowie – pomocnicy osób niepełnosprawnych. Warunkiem jest oświadczenie, że korzystający z pomocy PFRON nie sprzeda zakupionego ze środków funduszu pojazdu przez kolejnych 5 lat.

Beneficjentem programu „Mobilność osób z niepełnosprawnością” może być osoba z niepełnosprawnością (lub jej opiekun-pomocnik), która nie może poruszać się bez użycia wózka inwalidzkiego i legitymuje się jednym z poniższych orzeczeń:

 • Orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji
 • Orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
 • Orzeczenie, o którym mowa w art. 5 pkt 1, 1a albo art. 62 ust. 2 pkt 1 albo ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Celem programu „Mobilność osób z niepełnosprawnością” jest zwiększenie podmiotowości i niezależności osób z niepełnosprawnościami.

Ile dopłaty z PFRON można uzyskać?

W przypadku pojazdów, które prowadzone będą przez osoby niepełnosprawne finansowanie z PFRON objąć może:

 • Do kwoty (ceny pojazdu) 150 tysięcy złotych – 80% ceny samochodu
 • Nadwyżka od kwoty 150 tysięcy do 250 tysięcy złotych – 50% ceny samochodu
 • Nadwyżka od kwoty 250 tysięcy do 300 tysięcy złotych – 30% ceny samochodu

W przypadku, gdy o dofinansowanie występuje opiekun-pomocnik osoby niepełnosprawnej procentowy udział dofinansowania zakupu prezentuje się następująco:

 • Do kwoty (ceny pojazdu) 130 tysięcy złotych – 85% ceny samochodu
 • Nadwyżka od kwoty 130 tysięcy do 200 tysięcy złotych – 50% ceny pojazdu
 • Nadwyżka od kwoty 200 tysięcy do 230 tysięcy złotych – 30% ceny pojazdu Osoba niepełnosprawna wchodzi do samochodu

Co istotne, samochód nie musi być fabrycznie nowy – w grę wchodzą także pojazdy używane do 6 lat. Co istotne, sprzedający będzie musiał wystawić dokument potwierdzający 12-miesięczną gwarancję w przypadku samochodu używanego i 24-miesięczną na nowy samochód. Samochód będzie można kupić na terenie całej Unii Europejskiej.

Imponujący budżet programu „Mobilność osób z niepełnosprawnością”

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oznajmił, że na ten program przeznaczono rekordową kwotę 250 milionów złotych.

Kiedy rusza program „Mobilność osób z niepełnosprawnością”?

Wnioski o dofinansowanie zakupu samochodu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych składać można będzie w trzech turach. Terminy to:

 • 1 marca – 31 marca 2023 roku
 • 30 czerwca – 31 lipca 2023
 • 29 września – 31 października 2023
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments