Domy z kontenerów — czy to rozwiązanie jest dobre dla Polaków?

domy z kontenerów

Posiadanie własnego domu dla wielu osób pozostaje w strefie marzeń, które w wyniku inflacji i rosnących cen kredytów stało się jeszcze bardziej niemożliwe do zrealizowania. Jednak istnieje pewna alternatywa dla tradycyjnego budownictwa, która jeszcze jakiś czas temu wzbudzała wiele kontrowersji. Mowa o domach z kontenerów. Skąd wziął się pomysł na te nietypowe budowle? Jak powstają i ile kosztują?

Skąd wziął się pomysł na domy z kontenerów?

Pomysł na nietypowe budynki tworzone z kontenerów morskich pierwszy raz pojawił się pod koniec ubiegłego stulecia. W tamtym momencie wzbudzały wiele kontrowersji, a większość osób patrzyła na nie dość „krzywo”. Domy skonstruowane z kontenerów służących do transportu morskiego są rodzajem budownictwa modułowego.

domy z kontenerówDziwne budowle z kontenerów zaczęły być popularne w Stanach Zjednoczonych. Wciąż rosnąca populacja w dużych miastach i kryzys mieszkaniowy wymusił na projektantach szukanie nowych rozwiązań. Ciekawym pomysłem okazało się wykorzystanie starych i zalegających w portach kontenerów morskich. Nikt nie przypuszczał w tamtym momencie, że w stosunkowo krótkim czasie powstaną pierwsze domy, akademiki, a nawet niedrogie hotele stworzone właśnie z kontenerów.

Wykorzystanie kontenerów w budownictwie nie jest takie proste, ponieważ występują one w pewnych wystandaryzowanych wielkościach. Wymusza to na projektantach szukania nowych rozwiązań konstrukcyjnych, które dostosują wnętrze do konkretnych wielkości. Z drugiej strony morskie kontenery są naprawdę łatwo dostępne. Jednak czy mogą stać się alternatywą dla tradycyjnego budownictwa? Czy w kontenerach transportowych nie będziemy marznąć? Coraz częściej możemy zobaczyć kontenery, które stają się alternatywą między innymi dla domków działkowych.

Czy domy z kontenerów mogą być dobrą alternatywą dla tradycyjnego budownictwa?

Kontenery, czyli małe pomieszczenia służą np. na budowie, jako magazyny lub pomieszczenia na narzędzia i dodatkowe sprzęty. Ponadto odpowiednio przygotowane służą jako biura, pomieszczenia socjalne lub sanitarne. Jednak coraz częściej także w Polsce możemy spotkać się z domkami letniskowymi zbudowanymi z kontenerów, a nawet domami mieszkalnymi. Budowle z kontenerów mogą mieć naprawdę spore rozmiary. Wszystko zależy od koncepcji projektanta.

Konstrukcja kontenerów do transportu wykonana jest na bazie stalowych oraz ocynkowanych profili, które pokryte są antykorozyjną farbą. Natomiast pokrycie składa się z tak samo zabezpieczonej blachy trapezowej. Ściany kontenerów zabezpieczone są warstwą izolacyjną, którą najczęściej jest pianka poliuretanowa. Dzięki temu transportowane towary są bezpieczne. Natomiast do budowy domów z kontenerów wykorzystuje się zarówno te używane, jak i modele prefabrykowane.

domy z kontenerówDomy z kontenerów nie potrzebują betonowych filarów, do małych konstrukcji wystarczą betonowe bloczki poziomujące. Jednak jeżeli zależy nam na większym budynku, potrzebne będą porządne fundamenty. Jest wiele zalet, które sprawiają, że domy z kontenerów stają się coraz bardziej popularne. Część osób zastanawia się, czy nie lepiej postawić na konstrukcję modułową z kontenerów niż na tradycyjne budownictwo. Wszystko przez to, że domy z kontenerów są dużo tańsze. Jakie są dodatkowe zalety domów z kontenerów i czy takie rozwiązanie ma jednak jakieś wady? W Polsce nadal brakuje firm, które wykonywałyby budynki z morskich transporterów.

Zalety i wady domów z kontenerów

Zdecydowanie największą zaletą domów z kontenerów jest ich cena. Oczywiście zależna jest ona od wybranego przez nas projektu, a także materiałów, z których powstanie budynek. Ceny kontenerów są różne w zależności od tego, czy wykorzystane zostaną transportery używane, czy prefabrykaty. Mimo wszystko koszt wykonania domu z kontenera waha się między 2 tys. zł a 3 tys. zł za metr kwadratowy. Wynika z tego fakt, że taki rodzaj domu jest o około jedną trzecią tańszy od tradycyjnego.

domy z kontenerówSporym plusem innowacyjnego rozwiązania jest czas. Domy z kontenerów są budowane z gotowych elementów i powstają naprawdę szybko. W praktyce czas pracy nad takim budynkiem to kilka tygodni. Warto jednak pamiętać, że projektanci muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami, które wynikają z konkretnie określonych kształtów kontenerów.

Największym problemem osób, które chcą zamieszkać w domu z kontenerów, są trudności ze znalezieniem wykonawcy. W Polsce aktualnie popyt na tego typu konstrukcje jest ogromny, ponieważ powstają naprawdę szybko, a ich cena jest korzystna. Dlatego powstaje wiele firm, które wcale nie specjalizują się w budowie domów z kontenerów i istnieje ryzyko, że nasz wymarzony dom nie będzie idealny. A jak właściwie wygląda kwestia formalna, jeżeli chodzi o domy z transporterów? Wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Domy z kontenerów i kwestie formalne

Przepisy prawa w przypadku domów z kontenerów nie różnią się niczym od budynków wykonywanych z innych konstrukcji. Jednak w praktyce domek parterowy wykonany z dwóch kontenerów wymaga jedynie zgłoszenia. Tego typu konstrukcja nie będzie przekraczać 35 metrów kwadratowych i nie ma w tym przypadku konieczności posiadania projektu budowlanego. Warto jednak pamiętać, że nie możemy zgłosić takiego budynku, jako budynek mieszkalny. Nie może mieć też stałego połączenia z gruntem, czyli nie może stać na fundamentach.

domy z kontenerówBudynki piętrowe wykonane z kontenerów, których wielkość przekracza 35 metrów kwadratowych, posiadające połączenie z gruntem musi mieć projekt budowlany. Oznacza to także konieczność uzyskania zgody na budowę oraz obecności kierownika budowy. W takiej sytuacji możemy jednak zgłosić dom, jako budynek mieszkalny.

Domy z kontenerów stały się ciekawym rozwiązaniem dla wielu Polaków

Konstrukcje z morskich transporterów jeszcze do niedawna były uważane za dość dziwaczne. Aktualnie stały się ciekawą i tańszą alternatywą dla osób, które chciałyby mieć swój własny dom. Wszystko dlatego, że tego typu budynki są tańsze od tradycyjnych konstrukcji. Sama budowa domów z kontenerów jest dużo szybsza. W zależności od projektu mogą powstać nawet w kilka tygodni.

Pierwsze domy wykonane z kontenerów zaczęły powstawać w Stanach Zjednoczonych. Projektanci zastanawiali się, jak rozwiązać problem rosnącej liczby osób w miastach. Kontenery okazały się świetnym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że wykonywane są w konkretnych rozmiarach, dlatego wymagają wielu nowatorskich rozwiązań architektonicznych.

W Polsce popyt na domy z kontenerów wciąż rośnie, a firm specjalizujących się w tego typu budynkach nadal jest dość mało. Od strony prawnej postawienie budynku z kontenerów wygląda tak samo, jak tradycyjna budowa. Jeżeli zależy nam na większym domu, musimy mieć pozwolenie, projekt budowlany i kierownika budowy.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments