Dolar Amerykański, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o USD

1645

Każdy z nas słyszał o tym czym jest dolar amerykański (dolar USD). Poza oczywistą funkcją waluta US dolar dla wielu Polaków, przez lata była symbolem wolności – tej zarówno finansowej, jak i obywatelskiej. W czasach zimnej wojny wiele osób marzyło o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, które było symbolem „wolnego świata”. Ówczesna wartość dolara dodatkowo zachęcała do emigracji dla wybranych, którzy mieli szansę otrzymać paszport. Pozostałym zostały marzenia.

Wiele lat później po upadku muru berlińskiego, dolar amerykański ciągle stanowi centrum świata finansowego. Po dzień dzisiejszy USD jest uważany za najważniejsza walutę świata. Jest to oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, jak również Mikronezji, Portoryko, Salwadorze, czy Zimbabwe. Jest też walutą rozliczeniową w transakcjach międzynarodowych. Jej obrót stanowi 40% rynku walutowego. Jej emitentem jest Bank Rezerw Federalnych (Federal Reserve Bank), znany także jako FED.

Dolar Amerykański – Krótka Historia

W XVI wieku nazywano talarem jedną uncję srebra, bitej w postaci monety. Moneta była bita przez hrabiego Schilka, który zamieszkiwał dolinę Joachima. Zyskały one spore uznanie, ze względów na precyzję wykonania, jak również czystość. Słowo „dolar” wywodzi się od omówionego „talara”.

Od 1861 roku każdy wyemitowany dolar jest pełnoprawnym środkiem płatniczym w USA, bez względu z jakiego okresu pochodzi. Natomiast dolary amerykańskie ze starszą datą emisji, bardzo rzadko są spotykane.

Ile Kosztuje Dolar (w PLN)

Wartość dolara jest zmienna w czasie, zależna od obecnej sytuacji makroekonomicznej.  W 2000 roku dolar amerykański osiągnął rekordowy poziom względem złotówki i kosztował prawie 4,74 zł. Następnie rozpoczął trend spadkowy, którego kulminacja przypadła na kryzys finansowy w pierwszej dekadzie XXI wieku. W 2008 roku kurs us dollar zatrzymał się przed granicą 2,01 PLN, osiągając tym samym historyczne minimum.

Po ustabilizowaniu się sytuacji na rynkach finansowych, USD znów zaczął zyskiwać na wartości względem polskiej złotówki. Ile kosztuje dolar obecnie? Dolar amerykański na początku lipca 2019 roku kosztuje niecałe 3,79 zł.

Siła Nabywcza USD, czyli Wartość Dolara

Dolar amerykański jest najważniejsza walutą świata, a każdy dolar kiedykolwiek powstały jest pełnoprawnym środkiem płatniczym. Jednakże siła nabywcza dolara ciągle się zmniejsza. W 1973 roku zrezygnowano z parytetu złota, co sprawiło że dolary amerykańskie stały się płynną walutą. Dolar amerykański zaczął automatycznie tracić na wartości.

W 1972 roku uncja złota posiadała wartość 42,74 USD. Z kolei w 2012 roku 1 uncja była już wartości 1692,40 USD. Oznacza to wartość dolara amerykańskiego w kruszcu na niespełna 2,5% dolara z 1972 roku. Wartość dolara z 2011 roku, to 3,4% wartości dolara USD z 1774 roku, a dolar z 1970 roku to 20% wartości z 1774 roku. Dolar pieniądz stracił ok 6-cio krotność swojej wartości, zaś w stosunku do kruszcu aż 40-sto krotność.

XXI wiek przyniósł spadek dolara ze względu na zmniejszenie rezerw walutowych przez wiele krajów w tym m.in. Rosję. Dodatkowo kraje jak Iran, Chiny, czy Wenezuela postanowiły rozliczać transakcje za ropę naftową w innej walucie.

Dolary Amerykańskie – Banknoty i Monety

Jak każda waluta świata, tak też i dolar amerykański posiada zarówno monety, jak i banknoty. Pojedynczy dolar dzieli się na centy(1 dolar USD = 100 centów). USD dolar posiada monety o wartości 1, 5, 10, 25 oraz 50 centów. Dodatkowo występuje moneta 1 dolara.

Nominały dolara amerykańskiego to 1 dolar z wizerunkiem George’a Washingtoma, 2 dolary to z Thomasem Jeffersonem, 5 dolarów z Abrahamem Lincolnem. Banknot 10 dolarów przedstawia Alexandra Hamiltona, 20 dolarów Andrew Jackson. 50 dolarów prezentuje wizerunek Ulysses’a Granta, zaś 100 USD przedstawia Benjamina Franklina. Każda kiedykolwiek wydrukowana seria ma taką samą wartość, co oznacza że każdy banknot jest równoprawnym środkiem płatniczym. Natomiast w miarę upływu czasu banknoty się zużywają, a te ze starszych serii zyskują wartość kolekcjonerską. Dlatego też im starsza seria, tym w rzadziej jest spotykana.

Symbol $

Historia symbolu dolara amerykańskiego – $ – sięga jeszcze przełomu XV i XVI wieku. W omówionej wcześniej historii dolara USD wspomniane było o talarze, który bity był przez czeskiego hrabiego Schilke. W tamtym okresie tereny czeskie były silnie germanizowane. Nazwa „talar” pochodzi od niemieckiej nazwy – Jachimstaler Münze. W Hiszpanii nowe monety nazywano dollaro. Po odkryciu złóż srebra i złota w Ameryce północnej, Hiszpania zdecydowała się przenieść część mennic na nowo odkryty kontynent.

Waluta oznaczana była jako „8”, ze względu na to że 1 dollaro miał wartość 8 reali. W celu rozróżnienia symbolu waluty od cyfry „8”, zaczęto stylizować na różne sposoby, m. in. przekształcając ją w coś przypominającego dzisiejszą literę „S”, by w końcu ewoluowało do dzisiejszej formy symbol dolara – $.

Ciekawostki związane z USD

Dolary USD mają też swoją ciekawostki. Dolar amerykański nie jest drukowany na papierze, ponieważ składa się w ok. 75% z bawełny i 25% mieszanki lnu z paroma tajemniczymi składnikami. Na banknocie 1 USD możemy zobaczyć masońskie symbole. Jest to pokarm dla wszystkich zwolenników teorii spiskowych.

Widoczna jest na niej piramida z wszystkowidzącym okiem, widać także sowę, jak również pieczęć króla Salomona. Napis nad piramidą „Annuit Coeptis” oznacza „On pobłogosławił nasze plany”. Poniżej piramidy widać napis –  Novus Ordo Seclorum – co oznacza „Nowy Porządek Wieków” Na pieczęci Stanów Zjednoczonych widnieje napis po łacinie – E Pluribus Unum – oznacza „Z pośród mas”. Na pieczęci możemy zobaczyć 13 gwiazd. Liczby 13,33,9 oraz 11 stanowią najważniejsze liczby wśród Masonów. Co do samej wytrzymałości banknotów, to jeden banknot jest zużywany po ok. 5 latach.

Dolar Amerykański – Podsumowanie

Dolar amerykański jest podstawą funkcjonowania obecnego rynku finansowego. Jest rozliczeniową walutą większości towarów na świecie. Stanowi także podstawową walutę na rynku Forex. Wszelkie crossy walutowe są tworzone na bazie dolara amerykańskiego.

Należy także pamiętać, że kluczowe instytucje światowych finansów, to amerykańskie instytucje. Jako przykład można podać Bank Rezerwy Federalnej, Bank Światowy, czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Na chwilę obecną nic nie wskazuje żeby jakakolwiek inna waluta miała ją zastąpić.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments