Mimo ostatnich problemów w sektorze, nie ulega wątpliwości, że inwestowanie w gamedev może przynieść ogromne zyski. Branża ta ma międzynarodowy zasięg i oferuje stosunkowo niską barierę wejścia, jednakże istnieje druga strona medalu w postaci ryzyka inwestycyjnego, czy dużej konkurencji. Na temat przyszłości polskiego gamingu, w trakcie tegorocznej edycji Invest Cuffs, debatowali: Albert Longterm Rokicki, Mateusz Wcześniak, Edward Mężyk oraz Michał Lisiecki.
- Rozwój gamedevu w Polsce jest nadal perspektywiczny, ponadto, rosnąca popularność gier mobilnych oraz rozwój usług subskrypcyjnych definiuje nowe możliwości dla branży
- Mimo to inwestorzy cały czas wydają się mieć mieszane odczucia co do polskiego gamingu
- Duży wpływ na postrzeganie całej branży ma CD Projekt, który aktualnie nie przeżywa swojego najlepszego okresu
- Być może udana najbliższa premiera od największego producenta gier w Polsce pozwoli na przywrócenie optymizmu i rozpoczęcia gamingowej hossy
Gaming – najlepsza branża do inwestowania?
Inwestowanie w branżę gamedev ma wiele korzyści, takich jak niskie progi wejścia, duża skalowalność, łatwa weryfikacja jakości produktu oraz międzynarodowy zasięg. Jednak obecna sytuacja na rynku jest konkurencyjna i wymagająca, a obroty i wyceny są niższe niż w innych branżach, co może wpłynąć negatywnie na zainteresowanie inwestorów.
Przed rozpoczęciem inwestycji w polski gaming warto więc dokładnie zaplanować cały proces i rozważyć ryzyka. Nie ulega jednak wątpliwości, iż ostatnie problemy niektórych spółek z tej branży mogą stanowić doskonałą okazję do rozpoczęcia inwestycji po „promocyjnych” cenach.
Podczas debaty „Trendy w gamedevie w 2023” nie zabrakło tematów związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. Jeden z prelegentów – prezes RedDeer.Games, Michał Lisiecki, zwrócił uwagę na mnogość start-upów w tej branży, z których tylko nielicznie osiągną spektakularny sukces. Zdaniem Lisieckiego powoduje to iż rynek AI jest dużo bardziej nieprzewidywalny i mniej atrakcyjny od branży gier.
– Jeżeli miałbym dzisiaj wybrać jedną branżę do inwestycji to jest to gaming. Każda branża, która opiera się na nowych technologii jest atrakcyjna, idąc jednak trochę starą metodą Buffetta – ja nic o tej branży nie wiem. Chat GPT wygląda super, ale skąd miałem wiedzieć by zainwestować w tą właśnie spółkę. Tego się nie da zgadnąć. W gemedevie jest to dużo bezpieczniejsze – stwierdził Prezes RedDeer.Games, Michał Lisiecki.
Rozwój technologii ma kluczowe znaczenie dla branży gamingowej, ponieważ pozwala on na ciągłe udoskonalanie gier i wprowadzanie nowych funkcjonalności. Przykładowo, coraz bardziej zaawansowane silniki gier umożliwiają tworzenie bardziej realistycznych światów i efektów specjalnych, co z kolei przyciąga większą liczbę graczy.
Inwestorzy wciąż angażują się w branżę gamedev, przede wszystkim ze względu na skalowalność biznesu oraz możliwość osiągnięcia znaczących zysków w przypadku sukcesu gry. Jednakże, ze względu na intensywną konkurencję na rynku oraz niestabilną sytuację gospodarczą, inwestowanie w ten sektor wymaga dobrego planowania i przemyślanej strategii.
Jakie są perspektywy rozwoju sektora gamingowego w Polsce?
Perspektywy rozwoju sektora gamingowego w Polsce są obecnie bardzo obiecujące. Jak zauważyli prelegenci, sprzedaż niektórych gier rośnie, a branża jest skalowalna. Ponadto odnotowujemy niską barierę wejścia do rynku, co stwarza duże możliwości dla małych studiów i developerów gier mobilnych. Jednakże, jak zaznaczył Albert Rokicki, niektórym spółkom ciągle trudno przekuć swoje wysiłki na wyższe przychody.
Notowania WIG.GAMES5. Źródło: comparic.pl
Obecnie mamy do czynienia z odwrotną sytuacją do tej z 2020 r., kiedy w branży gamingowej w Polsce panowała mocna hossa, wydaje się to dużo lepszy czas do wejścia w gamedev.
– Wartości spółek były zdecydowanie wyższe niż powinny być, wycena znacznie odbiegała od tego, na ile można byłoby te spółki wyceniać. No dzisiaj mamy rynek według mnie, który zostawia dużą szansę. Kursy są na tyle niskie, że faktycznie można uwierzyć, że spółki gamingowe w przyszłości faktycznie mogą podwoić, potroić czy czterokrotnie przebić swoją aktualną wycenę – stwierdził Mateusz Wcześniak, prezes Movie Games.
Co do znaczenia tego rynku dla polskiej gospodarki, można powiedzieć, że jest to ważny sektor, który od wielu lat przyciąga inwestorów, również tych zagranicznych. Stabilizacja rynku może wpłynąć na stabilizację całej gospodarki, a rozwój branży gamingowej może być przyszłością dla wielu firm i pracowników w Polsce.