Dochodzenie roszczeń z obligacji

479

ComplianceUPDATEOd lutego co tydzień na kanale Comparic Biznes będzie pojawiać się audycja #ComplianceUPDATE, w której poruszana jest tematyka compliance i jej wpływu na zwykłego “Kowalskiego”. Tematem drugiego odcinka było dochodzenie roszczeń z obligacji m.in. w kontekście styczniowego komunikatu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego odnośnie przymusowej restrukturyzacji Idea Banku. Program prowadzi Justyna Postępska z kancelarii JustComply. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Dochodzenie roszczeń z obligacji – na co zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o obligacje GetBack oraz ostatni komunikat Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, istnieją dwie najpopularniejsze ścieżki dochodzenia roszczeń przez obligatariuszy. Pierwsza z nich to dochodzenie roszczeń od emitenta obligacji – spółki GetBack. W tej sytuacji obligatariusze najczęściej wszczęli postępowanie sądowe w celu odzyskania swoich roszczeń.

Drugim popularnym sposobem jest chęć odzyskania roszczeń od podmiotów oferujących, między innymi od Idea Banku. W związku z jego przymusową restrukturyzacją część obligatariuszy nie wie jaki to działanie będzie miało wpływ na ich dochodzone roszczenia i postępowania sądowe, a także na ewentualne odzyskanie swoich roszczeń przy pozytywnym wyniku postępowań.

W komunikacie wyraźnie wskazano, iż gwarancje funduszu nie obejmują innych możliwych zobowiązań wyciąganych przez Idea Bank wobec swoich klientów, w tym także zobowiązań z tytułu sprzedaży obligacji. Oznacza to, iż roszczenia nie przeszły do nowego banku, który przejął Idea Bank. Wskazano także, iż działania funduszu związane z wszczęciem przymusowej restrukturyzacji Idea Banku nie stoją na przeszkodzie dotychczas podejmowanym przez obligatariuszy działaniom w celu dochodzenia roszczeń zarówno od spółki GetBack, jak i od Idea Banku.

Jeżeli chodzi o postępowania sądowe – jeśli spór będzie korzystny dla obligatariusza, należy postawić sobie pytanie o możliwość faktycznego pozyskania swoich środków od podmiotu, który generalnie działalności bankowej już nie prowadzi, ponieważ została ona przeniesiona do innego banku. Nie wiadomo więc jak ta sprawa zostanie załatwiona.

Jak wygląda dochodzenie roszczeń w przypadku innych obligacji korporacyjnych? Jak wynika z danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych wartość krajowego rynku obligacji korporacyjnych to około 185 miliardów złotych. Sprawa GetBack doprowadziła do zmiany przepisów prawa, zmiany sposobu emisji obligacji. Przed datą 1 lipca 2019 roku większość obligacji była nabywanych wprost od emitenta, teraz już nie ma takiej możliwości. Jeśli te obligacje nie zostały jeszcze wykupione, należy sprawdzić czy emitenci spóźniali się z zapłatą odsetek. Jeżeli tak, należy sprawdzić warunki emisji – być może z tego tytułu przysługują jakieś prawa, takie jak możliwość złożenia przedterminowego wykupu obligacji.

Co jednak powinno się zrobić, aby sprawdzić swoje obligacje i poczuć się bezpiecznie? Należy zajrzeć do warunków emisji obligacji. Drugą istotną kwestią jest dokument obligacji. Jeśli były one emitowane w formie obligacji zwykłych imiennych, powinniśmy takowy posiadać – to właśnie jest papier wartościowy, który nabyliśmy.

Czy od momentu otrzymania obligacji i dokonania wpłaty otrzymywaliśmy od emitenta jakiekolwiek informacje? Ewentualnie czy sami dowiadywaliśmy się co się dzieje z emitentem? To bardzo istotna kwestia w kontekście celu emisji. Powinien być on opisany w warunkach obligacji.

Jeśli emitent nie zrealizuje swojego celu emisji, grozi mu odpowiedzialność karna. Z naszej perspektywy jest to istotne w celu możliwości weryfikacji czy zainwestowane środki do nas wrócą.

Kolejną kluczową kwestią jest zabezpieczenie obligacji. Czy były one zabezpieczone? W jaki sposób? W warunkach emisji informacje na ten temat powinny się znajdować. To bardzo istotne w sytuacji, gdy emitent nie płaci już odsetek lub spóźnia się z tą czynnością. Albo jeżeli termin wykupu obligacji już upłynął, a do tej czynności nie doszło.

W dokumencie warunków emisji, w punkcie dotyczącym zabezpieczenia, powinny znajdować się także informacje dotyczące dochodzenia roszczeń przez Administratora Zabezpieczeń. To podmiot, który powinien działać w przypadku sytuacji gdy emitent nie dokonał wykupu lub nie płaci odsetek. W warunkach emisji powinny być numery kontaktowe lub inny sposób kontaktu do Administratora Zabezpieczeń.

Każdy z emitentów, który wyemitował obligacje przed 1 lipca 2019 powinien do 1 marca 2020 powinien zawiadomić KDPW o liczbie wyemitowanych obligacji, terminach spłaty zobowiązań z nich wynikających oraz poinformować o wszelkich powstałych opóźnieniach. Brak takiej informacji oznacza surową karę dla emitenta w wysokości nawet do 2 milionów złotych.

Jeżeli więc jesteśmy posiadaczami obligacji wyemitowanych przed 1 lipca 2019 roku i do dziś nie otrzymaliśmy środków, które zainwestowaliśmy, należy znaleźć dokumenty dotyczące emisji, zweryfikować jej cel, zabezpieczenie obligacji, sprawdzić czy jest Administrator Zabezpieczeń, wyszukać czy emitent nie złożył wniosku o upadłość, a następnie należy złożyć odpowiednie dokumenty dotyczące wykupu, zastanowić się nad ewentualnym postępowaniem sądowym i skontaktować się z Administratorem Zabezpieczeń, zapytać go jakie działania podjął w naszym imieniu w celu odzyskania roszczeń.

Nagranie dostępne jest pod tym adresem:

Poprzedni artykułTesla i Visa – te spółki „chodzą” technicznie
Następny artykułBiała lista podatników VAT – pomoc w bezpiecznym przeprowadzeniu transakcji z kontrahentami
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments