5 pomysłów na długi weekend z Bożym Ciałem

Udostępnij

Długi weekend czerwcowy, związany z dniem wolnym od pracy, który stanowi Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana potocznie Bożym Ciałem, wypada w tym roku znacznie wcześniej niż w ubiegłym – już na początku miesiąca. Po tym, jak tegoroczna majówka minęła pod znakiem obostrzeń (hotele były zamknięte do 8 maja), wiele osób przełożyło wyjazdy właśnie na ten długi weekend. Otwarcie hoteli i pozostałych obiektów noclegowych w Polsce sprawiło, że rodacy nie zamierzają spędzać kolejnych wolnych dni w domu i zastanawiają się, gdzie pojechać na “czerwcówkę”. Kiedy wypada Boże Ciało?

Dokładnie w czwartek, 3 czerwca. Wynika więc z tego, iż jeśli skorzystamy z dodatkowego dnia urlopu w piątek, 4 czerwca, będziemy mogli cieszyć się trwającym cztery pełne dni długim weekendem. Internetowe niezależne badania wykazują, że obłożenie noclegów w dniach 2-6 czerwca jest absolutnie rekordowe, w porównaniu do lat poprzednich. Warto dodać, że zdecydowanie najchętniej wybieranymi miejscami pobytu są: Karpacz, Zakopane, Szczawnica i Solina. W związku z tym, w poniższym tekście zaprezentowane zostaną alternatywne lokalizacje, które powinni pozwolić na uniknięcie tak szalonych tłumów. Na początek górskie miasteczko położone w mniej popularnych Górach Stołowych:

Pomysły na długi weekend czerwcowy – Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój to jedno z najpiękniejszych miasteczek uzdrowiskowych w Polsce. Położone jest w urokliwym sąsiedztwie Gór Stołowych na Dolnym Śląsku, a w XIX wieku zostało uznane za pierwsze uzdrowisko kardiologiczne w Niemczech. Jego największą atrakcją jest słynna Kaplica Czaszek. To niewielka, barokowa świątynia wypełniona 30 tysiącami ludzkich kości. Znajdują się w niej szczątki ofiar wojen śląskich z XVIII wieku, wojny siedmioletniej 1756-1763 oraz epidemii, które następowały po nich.

Warto także wybrać się do zabytkowego Parku Zdrojowego, które zdecydowanie jest jednym z najładniejszych w Polsce, a w szczególności odwiedzić Pijalnię Wód Mineralnych. Nie można także zapomnieć o Parku Narodowym Gór Stołowych. To fenomen na skalę europejską. Największą uwagę przyciąga zespół Błędnych Skał oraz szczyt górski Szczeliniec Wielki. Natrafimy na nie idąc czerwonym szlakiem turystycznym, który prowadzi między takimi formami skalnymi, jak grzyby, maczugi, słupy i skalne półki.

Obok Kaplicy Czaszek znajduje się także kolejne ciekawe miejsce. Nazywane jest Szlakiem Ginących Zawodów i jest skansenem z zabytkowymi chatkami, wiatrakami i innymi budynkami gospodarczymi. Można tam zobaczyć jak kiedyś lepiono garnki, piekło się chleb, tkało czy kuto z żelaza. Młodszych uczestników wycieczki z pewnością zainteresuje Muzeum Zabawek. Znajduje się w nim 5200 ciekawych eksponatów z różnych epok, od starożytności do lat osiemdziesiątych.

Dla odmiany czas na morską miejscowość. Dobrym pomysłem powinna okazać się:

Pomysły na długi weekend czerwcowy – Krynica Morska

Na wschodzie Pomorza rozciąga się wąski pasek lądu zwany Mierzeją Wiślaną. Najpopularniejszą miejscowością na nim zlokalizowaną jest Krynica Morska. To wspaniały kurort, z jednej strony posiadający otwarty dostęp do Morza Bałtyckiego, a z drugiej otoczony Zalewem Wiślanym. Dodatkowo niemal na każdym kroku można w nim się natknąć na leśne tereny.

Spacerując po miasteczku, natrafimy na port dla białej żeglugi na Zalewie Wiślanym. Znajduje tam się typowy pasaż dla turystów ze wszelkiego rodzaju pamiątkami znad morza. Nieco dalej znajduje się port dla kutrów rybackich. W centrum ujrzymy wielki statek oraz popularną restaurację z widokiem na Zalew.

Z kolei na dużą plażę idzie się zielonym lasem. Plaża jest niezwykle schludna, czyści się ją codziennie, a to wciąż rzadkość w polskich nadmorskich miejscowościach. Jest również bardzo dobrze dobrze nasłoneczniona, a bezpiecznym kąpielom sprzyja łagodnie obniżające się morskie dno. Mierzeja słynie również ze specyficznego mikroklimatu o leczniczych właściwościach. Znajdziemy tu także zjeżdżalnie wodne, w tym najdłuższą w kraju – osiągającą aż 85 metrów.

Jako kolejna alternatywa zostanie zaproponowana mazurska miejscowość. Według internetowych statystyk ten region naszego kraju cieszy się mniejszą popularnością podczas długiego weekendu związanego z Bożym Ciałem, powinniśmy więc tutaj uniknąć natłoku turystów:

Pomysły na długi weekend czerwcowy – Giżycko

Giżycko to mazurskie miasteczko położone na przesmyku między wielkimi jeziorami Mamry i Niegocin. Jego historia jest typowa dla tego regionu – przebywali tu Krzyżacy, ewangelicy, Mazurzy, osadnicy z dawnych “kresów wschodnich” czy ludność przesiedlona w ramach akcji “Wisła”. Oczywiście pod koniec II Wojny Światowej Giżycko mocno ucierpiało i zostało rozgrabione. Co więc je wyróżnia na tle innych miejsc w okolicy? Zacznijmy od Twierdzy Boyen. To największy na wschód od Wisły garnizon wojskowy. Podczas I Wojny Światowej właśnie w tej twierdzy udało się Niemcom odeprzeć ataki armii rosyjskiej. Dziś można ją zwiedzić wybierając jedną z trzech tras spacerowych – najdłuższa przewiduje czterogodzinną wycieczkę. W jej budynkach znajduje się kilka wystaw oraz tablice informacyjne wyjaśniające jej historię.

Warto także wybrać się na dawną wieżę ciśnień, która obecnie służy za punkt widokowy. Można wjechać windą lub wejść po schodach. To idealne miejsce do podziwiania pięknej panoramy miasta czy jeziora Niegocin.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Giżycka Ekomarina – największa w krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Warto się przejść Deptakiem Pasażu Portowego wraz z tarasem widokowym i molo, niewiele krótszym od sopockiego. Absolutnie cudowny widok na jezioro Niegocin zapewnia także Wzgórze św. Brunona, dlatego polecam się na nie przespacerować.

Interesującym miejscem jest także zabytkowy most obrotowy. Jego przęsło waży ponad 100 ton, ale operować nim za pomocą ręcznego kieratu może zaledwie jeden człowiek. Jest to realne dzięki specjalnemu systemowi przekładek. Pochodzi z XIX wieku i jest to jedyna tego typu czynna konstrukcja w Europie. Z kolei młodszych uczestników wycieczki z pewnością zainteresuje park linowy Wiewióra, jeden z największych w Polsce. Oferuje on aż pięć przejazdów tyrolkowych, w tym dwa nad jeziorem.

Czas na drugą górską miejscowość, ponieważ to właśnie południe Polski cieszy się największym zainteresowaniem naszych rodaków w tym okresie – warto więc zaproponować mniej popularne pasmo w tym regionie – Beskid Śląski:

Pomysły na długi weekend czerwcowy – Wisła

Wisła to miasto w Beskidzie Śląskim rozsławione przez Adama Małysza. Ogromne wrażenie w tym mieście robi choćby wodospad znajdujący się przy kamiennej Małej Zaporze na Białej Wisełce. Jej ciekawym elementem są przepławki służące migracji ryb. Podążając dalej wzdłuż drogi dotrzemy natomiast do jeziora Czerniańskiego. To sztuczny zbiornik retencyjny powstały w celu zwiększenia bezpieczeństwa powodziowego, lecz dostarcza on także wodę pitną.

Najbardziej znaną atrakcją i symbolem miasta jest oczywiście jednak skocznia narciarska Wisła-Malinka im. Adama Małysza. Miłośnicy tej dyscypliny dobrze wiedzą, że odbywają się na niej międzynarodowe zawody zarówno zimą, jak i latem. W jej pobliżu znajduje się również Galeria “Sportowe Trofea Adama Małysza”, w której zgromadzone są pamiątki jednego z najwybitniejszych skoczków narciarskich w historii, w tym cztery zdobyte przez niego Kryształowe Kule.

Warto także udać się na wycieczkę niebieskim szlakiem turystycznym z Wisły Czarne na Baranią Górę. Po drodzę ujrzymy Kaskady Rodła. To grupa ponad 20 wodospadów spływających ze stoków, widoki zachwycają. Na samej Baraniej Górze znajdziemy źródło Wisły, które wypływa z połączenia potoków Biała i Czarna Wisełka, punkt widokowy oraz Muzeum Turystyki Górskiej.

Na koniec miejscowość o zupełnie innym charakterze – bez szlaków górskich, wielkich jezior czy nadmorskich plaż. Wyróżnia się natomiast wyjątkowym urokiem i niepowtarzalnymi walorami estetycznymi. Mowa o perle polskiego renesansu, czyli:

Pomysły na długi weekend czerwcowy – Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny, nazywany także Kazimierzem nad Wisłą, to prawdziwy klasyk, który od pokoleń przyciąga różnego rodzaju artystów i mecenasów sztuki z całej Polski czy nawet innych krajów. Wycieczkę warto zacząć od urokliwego rynku z charakterystyczną studnią. Uwagę zwracają także stojące przy nim Kamienice Przybyłów z początku XVII wieku. Kolejne atrakcje znajdują się w bliskiej okolicy. Można się wybrać choćby na Górę Trzech Krzyży, która stanowi doskonały punkt widokowy na miasto i okolicę. Istotnym punktem zwiedzania są także dosyć dobrze zachowane ruiny zamku. W ich podziemiach znajduje się historyczna wystawa. Niedaleko znajduje się idealnie zachowana dwudziestometrowa baszta, z której można podziwiać panoramę miasta z innej perspektywy.

Następnie warto udać się do świątyni rzymskokatolickiej – Fara. Jego początki datowane są na XIV wiek, 200 lat później spłonął, lecz szybko został odbudowany. Wewnątrz znajdują się najstarsze w Polsce organy. Kazimierz Dolny oczywiście słynie z obrazów, dlatego warto odwiedzić lokalne galerie sztuki. Wiele osób specjalnie wybiera się do tego miasteczka właśnie po to, by nabyć obrazy. Jeśli pogoda dopisuje, warto pospacerować także Deptakiem nad Wisłą czy nawet wybrać się na wycieczkę rowerową brzegiem rzeki.

Nie wolno także zapomnieć o malowniczym, cienistym Wąwozie Korzeniowym. To najczęściej odwiedzany wąwóz lessowy w regionie. Nic dziwnego, ponieważ będąc w nim człowiek zdaje się przebywać w innym bajkowym świecie. Duże, poskręcane, splatające się z podłożem korzenie robią niesamowite wrażenie.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również