Od kilku lat możemy zaobserwować, że kobiety coraz później decydują się na urodzenie pierwszego dziecka. Wiele par podejmuje decyzję o założeniu rodziny znacznie później, a niektórzy całkowicie rezygnują z posiadania potomstwa. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy i czemu Polacy coraz częściej nie chcą mieć dzieci lub odkładają decyzję o ich posiadaniu?
Decyzja o posiadaniu dziecka jest odkładana na później
Aktualnie decyzja o posiadaniu dzieci podejmowana jest przez młode osoby dużo później. W latach 80. XX wieku Polacy decydowali się na założenie rodziny o około 5 lat szybciej niż teraz. Na porodówce w większości można spotkać kobiety w wieku od 28 lat do 32 lat, kiedy jeszcze kilka lat temu przedział wiekowy wynosił 22-24 lata. Wpływa to ogólnie na ilość urodzeń, ponieważ im później kobieta decyduje się na posiadanie pierwszego dziecka, tym zmniejsza się prawdopodobieństwo posiadania kolejnych maluchów.
Eksperci coraz częściej informują o tym problemie, jednak nie wszystkie pary są gotowe na posiadanie dziecka w tak zwanym najlepszym wieku reprodukcyjnym. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że jest to także najlepszy czas na budowanie swojej kariery zawodowej oraz ukończenie studiów. Rodzicielstwo wiąże się z wieloma dodatkowymi obowiązkami, które w pewnym stopniu ograniczają możliwości zawodowe. Dziecko w pierwszych miesiącach życia jest całkowicie zależne od swoich opiekunów, więc młodzi rodzice bardzo często są zmuszeni do zmiany trybu życia. Jednak to nie jest jedyny powód, który wpływa na spadek liczby urodzeń w Polsce.
Trudna sytuacja ekonomiczna wpływa na decyzję o posiadaniu potomstwa
W Polsce młodzi ludzie zwykle zaczynają pracę w wieku 22 lat, co pośrednio wpływa na decyzję o posiadaniu dziecka. Młodzi rodzice często chcę być niezależni i zanim zdecydują się na potomstwo, wolą mieć pewne zabezpieczenie finansowe. Posiadanie dziecka wiąże się z licznymi wydatkami. W 2021 roku koszt utrzymania niemowlaka wynosił około 1010 zł miesięcznie, a w tym roku mamy do czynienia z największą od lat inflacją. Dodatkowo już teraz możemy zaobserwować, jak w ciągu kilku miesięcy ceny mieszkań poszybowały do góry. Podobnie wygląda sytuacja z wieloma podstawowymi produktami.
Posiadanie potomstwa wiąże się z wieloma dodatkowymi wydatkami, a programy takie jak 500+ tylko częściowo mogą pokryć koszty związane z wychowaniem małoletniego. Czas ciąży i pierwsze miesiące z dzieckiem często dla kobiety wiążą się z przejściem na L4, a następnie z urlopem macierzyńskim. Niektóre panie całkowicie rezygnują z pracy. Jak sytuacja zawodowa kobiet wpływa na decyzję o dziecku? O tym w dalszej części artykułu.
Kariera czy posiadanie dziecka?
Coraz częściej kobiety chcą odłożyć decyzję o posiadaniu dziecka lub w ogóle nie planują go mieć, ponieważ potomstwo wiąże się z masą wyrzeczeń zwłaszcza dla pań. Przede wszystkim okres ciąży i pierwsze lata życia dziecka wiążą się często dla kobiet z przerwą w pracy i zahamowaniem ich kariery. Coraz częściej młode i ambitne kobiety nie chcą rezygnować z pracy i pragną poszerzać swoją wiedzę, umiejętności i możliwości. W takiej sytuacji dziecko często wydaje się ciężarem, który nie pozwoli na dalszą realizację zawodowych celów.
Wpływ na takie, a nie inne postrzeganie dzieci ma między innymi nasze społeczeństwo i rynek pracy, który bardzo często nie daje szans kobietom w ciąży. Panie w wieku reprodukcyjnym przez pracodawców są uważane za bardziej ryzykownych pracowników i zdarza się, że z powodu chęci posiadania potomstwa nie dostają wymarzonej posady. Dodatkowo sytuację pogarsza fakt, że w Polsce ilość żłobków i przedszkoli nie jest wystarczająca. Kobiety często zostają z obowiązkami same i nie mogą liczyć na pomoc partnera. Oczywiście nie zawsze tak jest i wielu mężczyzn angażuję się w wychowanie potomstwa. Mimo wszystko wiele spraw pozostaje na głowie kobiety. Ciekawe również jest to, że po decyzji Trybunału Konstytucyjnego i zaostrzeniu przepisów aborcyjnych wiele pań, które wcześniej pragnęło posiadać potomstwo, zmieniło zdanie. Jak zaostrzenie przepisów aborcyjnych wpłynęło na decyzje Polek? Opowiemy w dalszej części artykułu.
Przepisy dotyczące aborcji a lęk przed posiadaniem dziecka
Od kilku lat możemy obserwować sporo zmian w prawie aborcyjnym, co wpłynęło na obawy wielu kobiet. Część pań otwarcie mówi, że po zmianie przepisów nie zamierzają w ogóle posiadać potomstwa. Sytuację pogorszył przypadek Pani Izabeli z Pszczyny, która zmarła w szpitalu, ponieważ lekarze czekali z aborcją aż do obumarcia płodu. Kobiety boją się, że podobna sytuacja będzie miała miejsce właśnie w ich przypadku. Niektóre panie nie chcą też urodzić dziecka z poważnymi wadami genetycznymi, jednak aktualnie zmiany przepisów zabraniają usunięcia ciąży w takie sytuacji. Tego typu sytuacje odbijają się na zdrowiu, ale także na psychice wielu kobiet.
Zakaz aborcji zawsze wpływał na decyzję o posiadaniu dziecka, jednak aktualnie ma na nie wpływ w dużo większym stopniu. Kobiety, które boją się o własne życie, nie przedłożą go na rzecz ciąży. Dodatkowo mężczyźni także obawiają się sytuacji, w której stracą swoją ukochaną i też dużo ostrożniej podchodzą do powiększenia rodziny. Warto pamiętać, że urodzenie dziecka wiąże się z dużo większym obciążeniem dla płci pięknej.
Czy w Polsce będzie mniej dzieci?
Posiadanie dziecka to decyzja, którą coraz częściej jest podjąć. Wiele par odkłada ją w czasie, a kobiety zachodzą w ciąże znacznie później. W latach 80. XX wieku panie pierwsze dziecko rodziły w wieku 22-24 lat, aktualnie jest to 28-32 lata. Styl życia bardzo się zmienił i młodzi ludzie najpierw pragną zdobyć wyższe wykształcenie i zbudować swoją pozycję na rynku pracy. Dopiero kiedy osiągną pewien sukces zawodowy, podejmują decyzję o posiadaniu potomstwa.
Sytuacja ekonomiczna również utrudnia decyzję o założeniu rodziny. W 2021 roku miesięczny koszt utrzymania niemowlaka wynosił około 1010 zł. Aktualnie w wyniku inflacji możemy się spodziewać, że będzie jeszcze drożej i mimo programów prorodzinnych wiele par nie będzie stać na utrzymanie dziecka.
Kobiety nie chcą rezygnować z pracy i budowania własnej kariery na rzecz wychowania potomstwa, dlatego często rezygnują lub odkładają decyzję o posiadaniu dziecka. Dla pań, ciąża i pierwsze lata życia malucha wiążą się z masą wyrzeczeń i nie raz z rezygnacją z pracy. Oczywiście w życiu młodych ojców także sporo się zmienia i często oni także angażują się w opiekę nad dzieckiem. Pamiętajmy, że decyzja o powiększeniu rodziny zwykle jest wspólna i oboje przyszłych rodziców muszą liczyć się ze sporymi zmianami w ich życiu, na które nie zawsze są gotowi.