Stworzenie stabilnego i opartego na zaufaniu związku dla jednych jest bardzo proste, kiedy inni wciąż trafiają na niedostępnych emocjonalnie partnerów, którzy kłamią, nie potrafią się zaangażować i zdradzają. Niektóre kobiety mają skłonność do wybierania, tak zwanych drani. Dlaczego część pań wciąż trafia na „złych” mężczyzn? Czym kierują się kobiety przy wyborze partnera i jaki wpływ mają na to hormony?
Na jakiej podstawie kobiety wybierają partnerów?
Związek i posiadanie intymnej relacji z partnerem to ważna kwestia w życiu wielu osób. Jednak na postrzeganie związku mają wpływ różne czynniki, takie jak na przykład doświadczenia z przeszłości, relacje z rodzicami, a także hormony. Wpływa to również na wybór przyszłego partnera. Poza tym kobiety mogą mieć różne kryteria, którymi kierują się przy wyborze mężczyzny. Między innymi biorą pod uwagę atrakcyjność fizyczną, która może być dla pań ważnym czynnikiem. Wiele badań wykazało, że kobiety przyciągają do mężczyzn pewne cechy fizyczne, takie jak proporcjonalna twarz, szerokie barki, czy wysportowana sylwetka, które są uważane za atrakcyjne. Ponadto dla pań ważne są cechy osobowości. Kobiety wolą mężczyzn inteligentnych i pewnych siebie. Nie da się też ukryć, że panie biorą pod uwagę status materialny partnera, czyli zawód i wysokość dochodów mężczyzny. Jest to związane z uwarunkowaniami biologicznymi. Kobiety biorą pod uwagę status materialny, ponieważ dobrze zarabiający mężczyzna będzie w stanie zadbać o nie oraz w przyszłości o ich potomstwo. Kolejną ważną kwestią dla pań są cechy charakteru partnera. Kobiety zwracają uwagę na to, czy mężczyzna jest odpowiedzialny, lojalny i uczciwy.
Preferencje odnośnie do partnerów mogą się zmieniać wraz z wiekiem i doświadczeniem. Co ciekawe na wybór partnera mają wpływ także hormony. W poszczególnych dniach cyklu menstruacyjnego kobiety zwracają uwagę na różne cechy u mężczyzn. Nad tym, jak hormony wpływają na preferencje kobiet, pracowali naukowcy z University of Texas.
Jak hormony mogą wpływać na wybór partnera?
Na początek warto zaznaczyć, że hormony mają ogromny wpływ na codzienne życie. Osoby, które zmagają się z problemami hormonalnymi, mogą mieć problemy z przybieraniem na wadze lub zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Ponadto hormony wpływają na nastrój. Między innymi są przyczyną zachorowań na tak zwaną depresję endogenną. Gospodarka hormonalna u mężczyzn i kobiet różni się od siebie. U pań w poszczególnych dniach cyklu menstruacyjnego ilość niektórych hormonów spada lub rośnie. Hormony wpływają także na preferencje kobiet odnośnie do partnerów.
Badania na temat tego, jak hormony wpływają na wybór partnera, prowadzili naukowcy z University of Texas pod przewodnictwem Kristiny Durante i Normana Li. Okazuje się, że ogromny wpływ na postrzeganie mężczyzn ma poziom hormonów, który zmienia się u kobiet w czasie owulacji:
Estrogen, hormon produkowany przez jajniki, wpływa na percepcję bodźców seksualnych i preferencje dotyczące wyglądu partnera. U kobiet, poziom estrogenu jest najwyższy w trakcie owulacji, kiedy preferencje dotyczące wyglądu partnera mogą być bardziej zorientowane na „męskie” cechy, takie jak na przykład szerokie barki, mocno zaznaczona szczęka, dominujące zachowanie i pewność siebie. W tym czasie kobiety są też bardziej skłonne do wyboru niegrzecznych i pewnych siebie partnerów, którzy nie zawsze sprawdzą się na przykład w roli ojca.
- Testosteron, hormon produkowany zarówno przez jajniki, jak i przez nadnercza, u kobiet w małych ilościach, ma wpływ na preferencje seksualne. Podobnie jak w przypadku estrogenu u kobiety, poziom testosteronu jest najwyższy w trakcie owulacji. W tym czasie panie mogą być bardziej skłonne do eksperymentowania z różnymi zachowaniami seksualnymi, są też bardziej otwarte na poszukiwania partnerskich relacji z obiema płciami.
Kobiety w czasie owulacji są bardziej skłonne do wybierania „złych” mężczyzn, jednak hormony nie są jedynymi czynnikami decydującymi o wyborze partnera. Niezwykle istotną rolę odgrywa przeszłość oraz styl przywiązania. Jednak czym właściwie jest styl przywiązania? Dlaczego kobiety z lękowo-ambiwalentnym oraz zdezorganizowanym stylem przywiązania częściej wybierają „złych” mężczyzn?
Jak styl przywiązania wpływa na związek i wybór partnera?
Styl przywiązania to sposób, w jaki jednostka radzi sobie z reakcjami emocjonalnymi i bliskością z innymi ludźmi. Został opracowany przez psychologów Johna Bowlby’ego i Mary Ainsworth w kontekście ich badań nad przywiązaniem dzieci do opiekunów, ale teoria ta jest również stosowana do dorosłych i ich relacji romantycznych.
Styl przywiązania kształtuje się w dzieciństwie w wyniku interakcji dziecka z opiekunami. Może mieć ogromny wpływ na zachowanie dorosłych w związkach. Rodzice uczą dzieci, czym jest miłość, zaangażowanie, a także jak radzić sobie z problemami i emocjami. Istnieją trzy główne style przywiązania:
- Bezpieczny styl przywiązania — osoby z tym stylem przywiązania są zazwyczaj otwarte na bliskość i komunikację emocjonalną, mają wysoką samoocenę i są zdolne do budowania trwałych relacji. Ten styl przywiązania kształtuje się u osób, które miały zdrowe relacje ze swoimi opiekunami, czuły się kochane i bezpieczne.
- Unikający styl przywiązania — osoby z tym stylem przywiązania unikają bliskości emocjonalnej i mają trudności z zaufaniem innym ludziom. Często są pewne siebie, ale obawiają się o intymność. Kształtuje się u osób, które miały trudne relacje z rodzicami. Opiekunowie byli niedostępni i nie okazywali bliskości emocjonalnej, a także nie inicjowali kontaktu fizycznego.
- Lękowo-ambiwalentny styl przywiązania — osoby z tym stylem przywiązania mają niską samoocenę i podobnie jak w unikającym stylu przywiązania, mają trudności z zaufaniem innym. Partner często staje się najważniejszym elementem w życiu osoby z lękowo-ambiwalentnym stylem przywiązania. Jednocześnie osoby z lękowym stylem przywiązania wciąż obawiają się utraty partnera, mają skłonność do zazdrości i są gotowe na liczne ustępstwa. Obawiają się, że nie zasługują na miłość. Ten styl przywiązania kształtuje się u osób, które w dzieciństwie były narażone na niestabilną i chaotyczną relację z rodzicami. Jako dzieci nie były pewne, czy mogą liczyć na wsparcie swoich opiekunów.
- Zdezorganizowany styl przywiązania — osoby z tym stylem przywiązania mogą mieć problem z samooceną, a także zaburzony obraz samego siebie. Mogą mieć problem z odnalezieniem się w społeczeństwie. Kształtuje się u osób, które dorastały w trudnym środowisku i nie były w stanie przewidzieć, jak rodzic zachowa się w danej sytuacji. Mogły doświadczać na przykład przemocy.
Styl przywiązania ma odzwierciedlenie także w tym, jakich partnerów szuka dana osoba. W niektórych przypadkach kobiety szukają emocjonalnie niedostępnych partnerów, którzy w relacji będą dostarczać takich samych emocji, jakich doświadczyły w dzieciństwie. Między innymi dlatego wciąż wiążą się z mężczyznami, którzy kłamią, oszukują i zdradzają. Często w relacje ze „złymi” mężczyznami wchodzą kobiety z lękowo-ambiwalentnym i zdezorganizowanym stylem przywiązania, które są przyzwyczajone do braku stabilności w relacji. Należy jednak pamiętać, że styl przywiązania można zmienić.
Wzorce z przeszłości oraz hormony mogą mieć wpływ na wybór partnera
Związek i posiadanie intymnej relacji z partnerem to ważna kwestia w życiu wielu osób. Jednak na postrzeganie związku ma wpływ wiele czynników, takich jak doświadczenia z przeszłości, relacje z rodzicami, a także hormony. Kobiety wybierają partnera na podstawie różnych cech, takich jak atrakcyjność fizyczna, cechy osobowości, status materialny, cechy charakteru, jak również przez uwarunkowania biologiczne i hormonalne.
Kobiety w poszczególnych dniach cyklu menstruacyjnego zwracają uwagę na różne cechy u mężczyzn, co może wpłynąć na wybór partnera. W czasie owulacji panie są bardziej skłonne do nawiązywania relacji ze „złymi” mężczyznami. W tym czasie rośnie u kobiet poziom estrogenu i są one bardziej zorientowane na „męskie” cechy, takie jak na przykład szerokie barki, mocno zaznaczona szczęka, dominujące zachowanie i pewność siebie. Ponadto w czasie owulacji rośnie też poziom testosteronu, który sprawia, że kobiety są skłonne do eksperymentowania z różnymi zachowaniami seksualnymi i nawiązywania nowych relacji.
Panie przy wyborze partnera kierują się także doświadczeniami z przeszłości. Wpływ na to ma między innymi styl przywiązania, który kształtuje się w młodości. Styl przywiązania to sposób, w jaki dana osoba postrzega i buduje relacje z innymi. Doświadczenia z przeszłości wpływają na nasze dorosłe życie. Wiele osób wchodzi w związki z osobami, których zachowania są im znane. Między innymi dlatego kobiety, które mają styl przywiązania lękowo-ambiwalentny lub zdezorganizowany mogą wybierać mężczyzn niedostępnych emocjonalnie, dominujących, a także ze skłonnościami do zdrady. Należy pamiętać, że styl przywiązania można zmienić.