Dlaczego inwestorzy interesują się akcjami firm recyklingowych?

156

panele fotowoltaiczne

Coraz głośniej i częściej mówi się o recyklingu paneli fotowoltaicznych – powstają nowe wizje i technologie, rodzą się też projekty pewnych rozwiązań prawnych w tym zakresie, ale przede wszystkim tematem interesują się inwestorzy. Na jakiej podstawie zakładają oni, że recykling OZE może przynieść im spore zyski?

Przede wszystkim perspektywa

Panele zainstalowane 20 lat temu już dziś trafiają do recyklingu. Te sprzed 15 lat jeszcze działają, ale ich okres eksploatacyjny zbliża się do końca. To istotne, bo właśnie 10-15 lat temu instalacja źródeł fotowoltaicznych zdecydowanie przyspieszyła. To wprost przekłada się na perspektywę dopływu olbrzymich ilości zużytych paneli z farm fotowoltaicznych i przydomowych instalacji, które będą mogły trafić do recyklingu. Firmy takie jak 2loop Tech inwestują wiele, żeby udoskonalić technologię recyklingu zużytych paneli i przygotować cały system linii technologicznej na przyjęcie zwiększonej ilości odpadów.

Nacisk legislacyjny

Już dziś Unia Europejska wymaga recyklingu – sama utylizacja modułów PV nie wystarcza, muszą one być oddane do ponownego wykorzystania w postaci surowców wtórnych. Można się jednak spodziewać, że świadomi narastającego problemu odpadów, których dostarczy rynek fotowoltaiki, europosłowie zażądają w nieodległej perspektywie spełnienia ostrzejszych norm związanych choćby z tym, jaką część zużytych paneli udaje się odzyskać. Pewne regulacje będą zapewne powstawały także na szczeblach krajowych, więc firmy zajmujące się recyklingiem będą miały otwartą drogę ekspansji zagranicznej – albo otworzą linie technologiczne w odpowiednich krajach, albo zajmą się skupem i importem materiału do recyklingu.

Można sobie wyobrazić również scenariusz, w którym prawnie zostanie uregulowane i to, że nowe ogniwa fotowoltaiczne będą musiały częściowo powstawać na surowcach odzyskanych ze starych. Już dziś oczywiście do budowy nowych ogniw wykorzystuje się surowce, których dostarcza recykling, ale na razie nie jest to wymóg formalny, lecz decydują o tym względy praktyczne. Takie regulacje to co prawda pieśń przyszłości, ale biorąc pod uwagę zakres zmian, jakie wprowadza się w polityce środowiskowej i odzyskiwaniu surowców wtórnych w szczególności, nie wydaje się to wcale nierealne.

Dlaczego akurat recykling paneli?

Warto zadać sobie jeszcze pytanie o to, dlaczego właśnie recykling paneli fotowoltaicznych przyciąga inwestorów, a nie na przykład recykling małej elektroniki lub klasycznie rozumianych surowców wtórnych. Otóż jeśli chodzi o proste odpady, tutaj rynek jest już dość dobrze zorganizowany. Recykling małej elektroniki jest kosztowny i też już działają i firmy, i technologie, które w pewien sposób osiągnęły już stabilny etap rozwoju.

Recykling paneli PV ma natomiast w perspektywie dynamiczny wzrost nie tylko, jeśli chodzi o dopływ materiału, ale też rozwój samej technologii, bo dziś odpady fotowoltaiczne przetwarzane są jeszcze nie tak wydajnie, jak by można tego oczekiwać. To szczególnie istotne w kontekście przydatności surowców w odzysku paneli PV w procesach produkcyjnych instalacji nowego typu – jest to branża, która w dużej mierze będzie mogła polegać na zamkniętym obiegu materiałów, co pozwala na stworzenie dość prostego, ale i skutecznie zarabiającego portfela inwestycyjnego.

Wśród liderów jest polska firma

Wspomniana wyżej firma 2loop Tech to polskie przedsiębiorstwo, które opracowuje technologię efektywnego, wydajnego i sprawnego odzysku surowców z paneli fotowoltaicznych. Według planów uruchomienie linii technologicznej nastąpi w niedługim czasie, a stworzony proces pozwoli do ponownego użycia skierować i krzem z paneli, i tworzywa oraz metale wykorzystywane przy budowie konstrukcji ogniw PV. Podkreślenia wymaga fakt, że technologia firmy 2loop Tech ma minimalizować konieczność utylizacji elementów instalacji. Dlaczego to ważne? Dlatego, że klasyczna utylizacja to jedynie unieszkodliwienie odpadów, ale i wykluczenie ich z rynku. Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych nie powstaje więc jedynie przy opłatach za składowanie, ale też przez brak możliwości ponownego ich wykorzystania. Przy pełniejszym odzyskiwaniu surowców wtórnych można je sprzedać z zyskiem, co otwiera zupełnie nowe możliwości.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments