Kawa z Agentem to nowy cykl poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!
W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate zaprezentowała najnowsze istotne informacje dotyczące polskiego rynku mieszkaniowego.
Deweloperzy mają oddawać 20 proc. mieszkań – mówi lider Agrounii
Michał Kołodziejczak z Agrounii zapowiedział, że deweloperzy budujący najwięcej mieszkań w Polsce powinni przekazywać 20% z nich na lokale komunalne. W ten sposób jego ugrupowanie, razem z partią Porozumienie, chce walczyć z kryzysem mieszkaniowym.
Według ekspertów, gdyby rzeczywiście doszło do realizacji takiego pomysłu, nie doprowadziłoby to do poprawy dostępności mieszkań, ale do załamania całej branży deweloperskiej.
Michał Kołodziejczak podkreśla jednak, że potrzebna jest współpraca samorządów, rządu i lokalnej społeczności, aby budowane były mieszkania na wynajem z możliwością przejęcia ich na własność i mieszkania komunalne.
Według jego wyliczeń w Polsce brakuje 4 milionów mieszkań i żadna z propozycji rządu, ani opozycji, tego nie rozwiązuje. W opinii lidera Agrounii co druga osoba od 24. do 35. roku życia musi mieszkać z rodzicami, gdyż nie stać jej na własne lokum, których zresztą brakuje.
Dlatego zdaniem Kołodziejczaka, deweloperzy powinni przeznaczać nawet 20% na lokale komunalne oraz czynszowe, którymi będą zarządzać samorządy.
Transparentność cen mieszkań od deweloperów – problem czy ułatwienie?
Deweloperzy już wkrótce nie będą mogli ukrywać cen lokali, które wystawiają na sprzedaż. Według Ministra Rozwoju i Technologii, cena podstawowa, za którą można kupić mieszkanie, będzie musiała być pokazana na stronie internetowej.
Rozwiązanie to znajdzie się w projekcie ustawy, która ma przeciwdziałać nadużyciom w budownictwie. Jak zapewniał minister Buda, w jego resorcie prowadzone są prace nad tym projektem.
Z punktu widzenia klienta firmy deweloperskiej, taka zmiana podejścia do prezentowania ofert może usprawnić proces szukania mieszkań. Potencjalny nabywca, dzięki możliwości szybkiego wglądu w cennik, będzie mógł zweryfikować swoje plany oraz podjąć decyzję o podjęciu rokowań z deweloperem. Jeśli natomiast ceny będą przewyższały planowany budżet, po prostu poszuka wtedy innych ofert.
W takim scenariuszu, deweloperzy również nie będą budować sobie w ten sposób bazy potencjalnych klientów, dlatego z całą pewnością taka regulacja uzdrowi ten fragment deweloperskiego rynku.
Z drugiej strony, takie informacje dadzą wszystkim deweloperom informacje z pierwszej ręki o stosowanych przez konkurencję cenach. Nie będzie to jednak żadna rewolucja, gdyż dziś, aby uzyskać informację o cenę, wystarczy wykonać jeden telefon lub napisać jednego e-maila.
Co na to branża deweloperska?
Zdaniem deweloperów, ustawodawca powinien zwrócić uwagę na samą praktykę. Inaczej sprzedaje się bowiem luksusowe apartamenty, a inaczej mieszkania z segmentu popularnego.
Według nich, kwestia publicznej jawności cenników mieszkań nie jest dziś bowiem najbardziej newralgicznym obszarem, który wymagałby wprowadzenia kolejnych regulacji, a dotychczasowa praktyka rynkowa nie stanowi żadnego nadużycia i nie pogarsza pozycji konsumenta.
Czynsz może wzrosnąć o ponad 14 proc.
Właściciel może podnieść czynsz bez uzasadnienia o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług z ubiegłego roku. Aktualnie wynosi on aż 14,4%. O takiej zasadzie mówi ustawa z 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
Opisywane reguły nie dotyczą lokali odpłatnie udostępnianych w ramach okazjonalnego lub instytucjonalnego najmu – w takich przypadkach podwyżki czynszów mogą mieć dobrowolną wysokość pod warunkiem zgodności z umową.
Już teraz możemy być pewni, że podwyżka czynszu o inflację będzie mogła być również wyjątkowo duża w 2024 roku. Według dzisiejszych prognoz, w styczniu 2024 prawdopodobna wydaje się możliwość waloryzacji o 10-12% bez dodatkowego uzasadnienia.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej: